Проф. Димитър М. Иванов
Доктор на икономическите науки
Специално за Епицентър.бг от Лондон
Човек не се ражда банкер, още повече гуверньор на Централна Банка. Както и не се става гуверньор на стадиона, в битка между различните запалянковци, още по-малко с размахване на компромати. Нещо повече, даже и досега изкушените от политиката вече разбраха, че с гласуване не се постига нищо, нито с аритметични игри на различни множества. Обкръжаващото ни политическо дивертисменто се опитва да ни накара да неглижираме реалния свят, в който живеем, с неговите остри проблеми. Да ни убеди, че в мъдростта на сегашната власт, която не е нищо повече от симулиране на такава.
ЗАД КУЛИСИТЕ НА ЛОБИЗМА
Битката за кой да бъде гуверньор на БНБ се превърна в един недостоен политически цирк, в който както на арената, така и зад завесите се разиграват недостойни актове на евтино политическо инженерство и на псевдо банкерска загриженост.
Един български банкер, вече пенсионер, обикаля телевизионните студия, обяснявайки, как един от двамата кандидати нямал достатъчно банкерски опит, че, „кандидатите не са особено убедителни и са с „надути“ CV-та", забравяйки абсолютно, как самият той преди 21 години, имаше трудности, когато трябваше да получи сертификатът си на банкер от страна на БНБ. Малко скромност и припомняне на личната история е необходимо.
Друг пък коментатор, подчертава липсата на достатъчна международна репутация на кандидатите. Нещо, което по принцип и на теория е вярно, но съзнателно се избягва логичният факт, че в българската действителност, международна репутация в последните двадесетина години в 99% от случаите, се трупа главно и единствено преминавайки и возейки се на „асансьора на властта“.
Цели сериозни научни институции, университети, с техния богат кадрови потенциал бяха и продължават да са игнорирани от участие във политическата власт. И тази вредна практика продължава и до днес с двете служебни правителства от 2021 г. и редовното правителство сега. От коя шапка и на кой фокусник да извадим достоен кандидат с изключителна международна репутация сред финансовите и банкови среди в света и в Европа, след като системата ни на меритокрация е пошла и занемарена, а обратните случаи са изключително екзотика.
ЗА ПОЛИТИЗАЦИЯТА НА ИЗБОРА
Как изборът на гуверньор на БНБ да не бъде политизиран, когато в България всичко вече е абсурдно политизирано?
Политизиран ли е въпросът за влизането ни в Еврозоната? Отговорът е Да. Сериозният, отговорен, научно-експертен дебат – категорично се отхвърля и то с политически аргументи. Такъв дебат в днешна България е табу. Нещо повече, мнозинството от кръстоносците тръгнали на „похода“ към Еврозоната даже и не си помислят, а и въобще не знаят, че всичко това води стъпка след стъпка не само до изчезване на националната ни суверенна валута (това вече сме го почти прежалили), но и до изчезване на ролята на централните национални банки на страните-членки на Еврозоната. Дума няма за това. Мълчанието е оглушително.
Политизиран ли е въпросът за влизането ни в Банковия и Фискален Съюз на Европа? Отговорът е Да. Приехме да сме членове, даже преди да сме такива в Еврозоната и даже преди конструкцията на тези два съюза да е напълно завършена.
Политизиран ли е изборът на абсолютно всички властови позиции на висше, средно и нисше равнище в България? Категорично, безсрамно и тъжно – Да.
Така че, нека да не се правим на „по-големи католици от Папата“ и да настояваме за критерии за избор на гуверньор на БНБ, които критерии знаем, че практиката на политическата система в България отдавна не само, че не спазва, а ги е и разрушила.
Да, без съмнение, в такива времена, когато българските граждани очевидно са изправени пред едно от най-големите си «демократично» избрани разочарования, особено на фона на огромните световни и национални изпитания, изборът на гуверньор на БНБ придобива съдбовна важност за бъдещето на българската банкова система. Включително имайки предвид нейното вплитане в европейските банкови интеграционни процеси и обща монетарна политика с всички произтичащи от това проблеми.
ИСТОРИЯТА – КАТО ВАЖЕН ПОМОЩНИК ЗА СЕГАШНИЯ ИЗБОР НА ГУВЕРНЬОР
Историята може да бъде много важен помощник на нашето разбиране за това какъв тип личност и професионалист би следвало да застане начело на управлението на БНБ, защото историята е вид „лаборатория“, чрез която ние, ако искаме, можем да тестираме грешките и успехите на нашите предишни практики.
Българската практика на избор на гуверньор на БНБ е твърде богата. Много централни банкери са дошли от академични и научни институти, без никакъв банкерски опит. Спомням си на живо, изборът на много уважавания от мене проф. Тодор Вълчев от Икономическия Институт на БАН, където имах честта да сме колеги с него. В бурната политически 1990 г., когато се сменяха устоите на един цял многодесетилетен политически режим, редица уважавани икономисти с различни политически пристрастия се обединихме за неговата кандидатура. И Венцислав Димитров, и Румен Аврамов, и Боян Славенков, и Иван Пушкаров, и самият аз и много други.
От академичните среди са произлезли и други известни български централни банкери, като: академик Иван Евстатиев Гешов (в периода 1883-1886), академик Иван Стефанов, от Икономическия Институт на БАН (управител на БНБ в периода 1944-1945), чл. кор. проф. Веселин Никифоров, също от Икономическия Институт на БАН (управител на БНБ в периода 1974-1984).
Централни банкери, произлезли от финансовите и банковите среди с доказано успешен опит са: Коста Бояджиев (управлява БНБ в периода 1924-1926), Добри Божилов Хаджиянакиев (в периода 1935-1938), Кирил Несторов (в периода 1959-1969), Кирил Зарев (в периода 1969-1974), Васил Коларов (в периода 1984-1989), Иван Драгневски (в периода 1989-1991 – един от най-опитните ни централни банкери), Светослав Гаврийски (в периода 1997-2003), както и сегашният гуверньор на БНБ – Димитър Радев (от 2015 г. досега). Редица от тези управители на БНБ, освен своят опит са били и очевидни политически избори.
Така че, в днешната сложна политическа и икономическа действителност в България, както и на фона на предишните по-горе разсъждения, не е учудващо въобще, издигането на кандидатурите на две фигури, които очевидно произлизат от сегашното управляващо мнозинство, но освен това притежават и своите лични професионални и квалификационни качества, както и съответен финансов и банков опит.
Парламентът ще има своята крайна дума. Други възможности също могат да се търсят и да бъдат намерени.
ЗА ФИНАЛНИЯ КАНТАР
Стремейки се да бъда напълно обективен и претегляйки официално декларираните и донякъде демонстрирани качества на двамата кандидати, смятам, че кандидатурата на г-н Любомир Каримански, без съмнение, значително натежава и се налага над другата.
Постарах се, в детайли да се запозная с неговия изминат професионален път, постижения, виждания за следващия етап на развитие на българската банкова система и за ролята на централната ни банка като една елитна и консервативна институция и получих достойни за уважение отговори.
Видях, че при Любомир Каримански присъстват заедно, както професионалната амбиция, така и трезвостта на познанията и на реалната банкова ситуация у нас и в Европа. Почувствах неговата загриженост относно запазването на европейското финансово равновесие, включително и чрез ролята на БНБ като част от европейската банкова фамилия. На фона на сложната политико-финансова ситуация, в която се намира европейската банкова система, Каримански демонстрира много добри познания в областта на необходимото банково регулиране и международната система от регулативни актове, свързани с борбата срещу прането на пари и финансовите престъпления.
Запознах се с един банкер, изминал не малък професионален път, стремящ се навсякъде, където е бил да допринесе максимално за реализиране на нови банкови продукти и системи на отчитане. По характер, смятам, че той отговаря на характеристиките и профила на позицията, един човек – консолидатор и интегратор на екипи и на политики, умел комюникатор с вече изградени доказани и солидни контакти на най-високо равнище в европейските банкови среди и институции.
Един вече зрял, висш икономист, запознат с европейската банкова ортодоксия, царуваща между Франкфурт и Брюксел; разбиращ болестите на българската икономика и финансова система и евентуалната траектория за излизане от системната икономическа и финансова криза с помощта на една прецизна и деликатна монетарна политика.
В икономиката, както и в банковата и монетарна политика, историческите грешки се плащат директно, без забавяне. Един погрешен избор може да има тежки последствия. И е много трудно да бъдат коригирани, както много български държавни и правителствени лидери през годините, надявам се, че разбраха това. В този смисъл, съм убеден, че изборът на г-н Любомир Каримански би бил достатъчно амбициозен, разумен и полезен за бъдещето на Централната Банка на България.
6 април 2022 г.
Лондон-София