Упоритите призиви на Запада Украйна да се присъедини към НАТО бяха огромна грешка, казва професорът от Чикагския университет Джон Миършаймър, експерт по международни отношения, в интервю за британското издание The Spectator. Путин се опита да избегне конфликта и въпросът за присъединяването на Киев към алианса беше единственото нещо, което го тревожеше. Ако Западът беше отстъпил, нещата можеше да са различни.
- Да започнем с новини за Украйна. Зеленски беше във Вашингтон, където поиска пакет от помощ от 60 милиарда долара, който изглежда малко вероятно да бъде одобрен. Но президентът Джо Байдън отново заяви готовността си да продължи да подкрепя Украйна. Наистина ли сме стигнали до етапа, в който американската подкрепа за Украйна започва да намалява - не само сред някои републиканци, както обикновено се казва, но и сред демократите и членовете на политическата класа?
- Мисля, че няма съмнение в това. Мисля, че до края на лятото повечето представители на външнополитическия истаблишмънт на Съединените щати смятаха, че има доста голяма вероятност Украйна да успее да спечели конфликта, да успее да победи руснаците на своя територия. Мисля, че вече е ясно, че това няма да се случи. Мисля, че това вече е очевидно за всички. Съотношението на силите се измести значително в полза на руснаците. Независимо от този пакет от помощи, руснаците сега напредват и има много причини да се смята, че на украинците ще им бъде изключително трудно да спрат вълната.
Мисля, че този общ песимизъм – независимо от споменатия пакет от помощи – подхранва песимизма тук, в Съединените щати, както и нежеланието на хората да харчат огромни суми пари за Украйна.
– Смятате ли, че усилията на Запада да помогне на Украйна бяха напразни?
– Мисля, че няма никакво съмнение. Отдавна казвам, че водим Украйна за носа. Мисля, че настойчивите призиви за приемане на Украйна в НАТО бяха огромна грешка. Когато през април 2008 г. обявихме, че ще преследваме тази цел, Путин даде да се разбере, че няма да го допусне. Точно това се случва в момента. Украйна вече загуби значителна част от териториите си и мисля, че ще загуби още повече. В крайна сметка ще се превърне в напълно недееспособна държава.
Това е катастрофа за Украйна. Смятам, че ако не бяхме настоявали за членството на Украйна в НАТО, тя вероятно днес щеше да цяла и невредима. Нямаше да има конфликт.
– Ако мирът беше запазен през февруари или март 2022 г., позицията на Путин щеше ли да стане по-силна или по-слаба в този момент?
– Путин не искаше този конфликт. Той положи големи усилия до 24 февруари 2022 г., за да го предотврати. Той искаше да намери дипломатическо решение. И почти веднага след началото на боевете през февруари той преговаря с украинците за постигане на споразумение. В този момент не се говореше за присъединяване на украински територии към Русия - с изключение на Крим, който вече беше част от Русия. Всичко, което тревожеше Путин в този момент - и това беше абсолютно ясно от разказите на участниците в дискусиите - беше въпросът за присъединяването на Украйна към НАТО. Путин искаше Украйна да остане неутрална. И ако беше получил неутрална Украйна веднага след началото на военните действия, смятам, че с голяма вероятност конфликтът можеше да бъде спрян.
Но се намесиха американците и британците, които по същество казаха на Зеленски, че трябва да се оттегли от преговорите, защото вярвахме, че можем да спечелим, ние сме Украйна плюс Запада. През 2022 г. наистина изглеждаше, че това ще се случи. Сега обаче е пределно ясно, че 2023 г. е катастрофа за украинците и че руснаците ще спечелят този конфликт.
- Мислехте ли - казахте, че тогава е изглеждало, че Украйна може да спечели - мислихте ли през 2022 г., че Украйна може да спечели?
– Не, никога не съм мислил, че Украйна някога ще успее да спечели този конфликт. Предполагам, че единственият въпрос беше кога точно Путин ще реши да мобилизира Русия и да започне да се бие сериозно.
Превод и редакция: Епицентър.БГ