Дадохме 120 млн. лв. напразно за тези избори, а резултатът е разочароващ, смята изборният експерт проф. Михаил Константинов.
"Искам да ви покажа какъв е смисълът от тези избори. Това е една таблица, която показва от ляво сегашният парламент, а от дясно резултата сега на изборите. Както сами виждате разликата е под 5%. За това нещо дадохме 120 млн. лева. При това за седми път поред", обясни Константинов пред Нова телевизия.
"Седем пъти поред ние избираме едни и същи хора, с една и съща бройка, на едни и същи позиции. И получаваме един и същ лош резултат. Айнщайн е казал, че ако два пъти правиш една и съща грешка и очакваш подобрение, си идиот. Ние седем пъти го правим", ядосано каза той.
"Нещата са чисто математически. Не е важно числото 3,999. Важно е колко гласове не достигат на партията. В методиката на ЦИК бариерата е дефинирана в гласове. В момента на "Величие" не й достигат 31 гласа. Предстои второ преброяване в ЦИК, след което ще има окончателно решение. Може да има грешка при вкарването на данните, но какво има в чувалите няма как да знаем, само съдът може да ги отвори", добави още той за ситуацията с партията на Ивелин Михайлов.
"Резултатът на "Величие" не е задължително да се подобри, може и да се влоши. Ако беше с един глас над бариерата всички щяха да казват, че някой му е дал този глас", смята политологът Георги Проданов.
„Ние сме в една ситуация, която бих нарекъл "преход" към нещо различно. За мен по-рационално би било първо ГЕРБ да отстъпи по отношение на регулаторите", смята Проданов. Според него най-важните точки за новата власт са изборът именно на нови регулатори и законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.
"Сегашната ситуация изисква различен прочит за излизане от нея. Политиката е изкуство на компромисите - трябва да изберем нов вариант", допълни той. По думите му следващите избрани, които не намират естествен изход от ситуацията, ще "стигат до крайности".