Проф. Костадин Ангелов: Коалицията е стабилна! 171 народни представите казаха "да" на еврото

Оставка няма да реши проблема, коментира репликата на Тошко Йорданов депутатът от ГЕРБ-СДС

Проф. Костадин Ангелов: Правителството е стабилно, ще издържи на "маратона" от вотове на недоверие

2912 | 6 юли 2025 | 18:59

За нас основната цел беше да има правителство, да имаме стабилизиране на публичните финанси, България да влезе в еврозоната, да реанимираме Плана за възстановяване и устойчивост, посочи председателят на Съвета за съвместно управление


Правителството е стабилно, разбира се, че ще издържи на "маратона" от вотове, подготвени от опозицията.

Това заяви в студиото на бТВ председателят на Съвета за съвместно управление (ССУ) на управляващата коалиция проф. Костадин Ангелов, който е и зам.-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Той бе гост в предаването "120 минути".

Основен белег, че това ще се случи, са всички онези 171 подписа на народни представители, които подкрепиха основната цел на това правителство, а именно влизането на България в еврозоната, посочи проф. Ангелов.

Той бе категоричен - вот на недоверие не може да свали правителството.

Относно думите вчера на председателя на Народното събрание Наталия Киселова, че в коалицията са "съдружници по неволя", той коментира, че "няма воля или неволя", разписали са споразумение за съвместно управление с ясното съзнание, че е важно това, което ги събира, а не това, което ги разделя.

 

За нас основната цел беше да има правителство, да имаме стабилизиране на публичните финанси, България да влезе в еврозоната, да реанимираме Плана за възстановяване и устойчивост, което вече е факт, и да си получим всички плащания по плана, добави проф. Ангелов.

Относно метафората, използвана от Киселова, Ангелов призова да се разглежда управляващата коалиция като едно семейство и добави, че "там, където има огън, няма как да няма дим". В едно семейство е много важно да гледаме в една посока, както гледаме ние в ССУ, в управляващата коалиция, добави той.

Отношенията в коалиция са нормални, цари плурализъм, обсъждаме всяко едно действие, всяка една крачка ежедневно и не се изненадваме, посочи председателят на ССУ.

Относно думите на вицепрезидента Илияна Йотова, че "правителство ще има, докато каже г-н Пеевски", Костадин Ангелов коментира, че ако това е слоганът на нейната бъдеща президентска кампания, това е много жалко, защото отново ще имаме една президентска кампания, която ще разделя българския народ, а ролята на един

кандидат-президент е да обединява нацията.

Тази седмица правителството на премиера Росен Желязков оцеля и при третия вот на недоверие за "провал в сферата на фискалната политика". Предстои четвърти вот - за "провал в сектора на околната среда и водите", който се очаква да бъде гласуван следващата седмица.

Третият вот на недоверие подкрепиха 54-ма народни представители - вносителите от "Възраждане", "Величие" и "Морал, единство, чест". Против гласуваха 130 депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС-НОВО НАЧАЛО, "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и четирима, нечленуващи в парламентарна група. "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Алианс за права и свободи" не участваха в гласуването.


Проф. Костадин Ангелов, който е и председател на комисията по здравеопазване в парламента, отговори и на въпроси, свързани с изказването на председателя на ПГ на ИТН Тошко Йорданов към младите лекари.

Д-р Ангелов определи думите на Тошко Йорданов, който изпрати младите лекари на село в Сицилия, като емоционални.

 

През цялата изминала седмица основната тема, за която се говори, е изказването на г-н Йорданов и трябва да се отдели плявата от брашното. Заплащането на младите лекари е голям проблем и трябва да се търсят решения, посочи бившият здравен министър. Той смята, че една оставка на народен представител няма да реши проблема със заплатите на младите специализанти. След изказването на Йорданов социалните мрежи бяха засипани с искане за неговата оставка като народен представител.

Проф. Костадин Ангелов предлага първо да стане ясно има или няма консенсус по отношение на формиране на трудовите възнаграждения на лекарите.

 

"До 14 юли всяка една парламентарна група трябва да входира своите предложения, да се направи кръгла маса и да се постигне консенсус. Няма постигнат консенсус по искане за процент допълнително възнаграждение за допълнителните квалификации, постигнати в България или в ЕС", каза той.

"Не бих искал да противопоставяме професия срещу професия - категорично съм "за" лекарите да получават по-голяма заплата. Всяко едно образование в системата на здравеопазването, като специализант, е форма на страдание, защото системата със своите натрупвания е довела до този тип решения. Заплатите на младите лекари не могат да бъдат по-ниски от 2000 лв., но дори и това не е така", подчерта проф. Костадин Ангелов. И заключи, че лекарите трябва да бъдат на едно от водещите места по заплащане в страната.

 


Опера на върховете

От категорията

Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста заедно с Николай Стефанов и Йордан Кателиев

Благомир Коцев пред Софийския апелативен съд Снимка: БТА-Blagomir-Kotsev-pred-Sofiyskiya-apelativen-sad-Snimka--BTA_1752772170.jpg

Четиримата са обвинени за участие в организирана престъпна група, действала на ...

17 юли 2025 | 20:08

Желязков: За избори може да се говори, когато има политическа алтернатива. Такава в момента - няма!

Желязков: За избори може да се говори, когато има политическа алтернатива. Такава в момента - няма!-Zhelyazkov-ot-Krumovo--_1752752241.png

Тази година авиобаза "Крумово" разполага с двойно повече летателна ...

17 юли 2025 | 14:36

Посланици на ЕС се месят във вътрешните дела на България

Посланици на ЕС се месят във вътрешните дела на България-s_1752764008.png

За първи път в последните години сме свидетели на такъв масов посланически ...

17 юли 2025 | 17:11

Комисията по конституционни и правни въпроси подкрепи завишените изисквания към арбитражите

Заседание на комисията по конституционни и правни въпроси СНимка: БТА-Zasedanie-na-komisiyata-po-konstitutsionni-i-pravni-vaprosi-SNimka--BTA_1752775823.jpg

Текстовете предвиждат създаването на електронен регистър на арбитражите към ...

17 юли 2025 | 21:09

НАЙ-ВАЖНОТО

Бизнесменът Ивайло Маринов излиза на свобода срещу подписка (ОБНОВЕНА)

Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста заедно с Николай Стефанов и Йордан Кателиев

Благомир Коцев пред Софийския апелативен съд Снимка: БТА-Blagomir-Kotsev-pred-Sofiyskiya-apelativen-sad-Snimka--BTA_1752772170.jpg

Четиримата са обвинени за участие в организирана престъпна група, действала на ...

17 юли 2025 | 20:08

Системата за ранно известяване BG-Alert работи, но 67 общини не са преминали обучението

Желязков: За избори може да се говори, когато има политическа алтернатива. Такава в момента - няма!

Желязков: За избори може да се говори, когато има политическа алтернатива. Такава в момента - няма!-Zhelyazkov-ot-Krumovo--_1752752241.png

Тази година авиобаза "Крумово" разполага с двойно повече летателна ...

17 юли 2025 | 14:36

Медиите разпространиха кадри, на които се вижда посланик Планк редом до председателя на "Промяната" Асен Василев

Външно с гневна позиция заради участието на германския посланик на протест на ПП-ДБ

МВнР излезе с позиция във връзка с присъствието на посланици на протест в София-Snimka--MVnR_1750267548.jpg

Всяко пряко или косвено въвличане в политически процеси на национално ниво ...

17 юли 2025 | 15:32

59 стр. нови доказателства се появиха, докато съдът гледа мярката срещу Коцев

Политици oт ПП-ДБ създават хаос в съдебната зала, доведоха новороденото бебе на кмета Коцев в съда

Политици oт ПП-ДБ създават хаос в съдебната зала, доведоха новороденото бебе на кмета Коцев в съда-Polititsi-ot-PP-DB-sazdavat-haos-v-sadebnata-zala--dovedoha-novorodenoto-bebe-na-kmeta-Kotsev-v-sada_1752760839.png

По рано БНР съобщи, че представители на дипломатическите мисии на ...

17 юли 2025 | 15:57

Посланикът на Германия у нас участва в митинг-протест на ПП-ДБ за защита на кмета

Посланици на ЕС се месят във вътрешните дела на България

Посланици на ЕС се месят във вътрешните дела на България-s_1752764008.png

За първи път в последните години сме свидетели на такъв масов посланически ...

17 юли 2025 | 17:11

Спекулациите с еврото се виждат от гражданите

Румен Христов: Няма политическа алтернатива на сегашното управление

Румен Христов: Няма политическа алтернатива на сегашното управление-Dnes-SDS-stava-na-34-godini--Tolkova--na-kolkoto-e-demokratsiyata-u-nas--kazva-Rumen-Hristov_1701936764.jpg

Правителството дразни някои от нашите опоненти и те се опитват да се катерят по ...

17 юли 2025 | 20:44

МВнР се задейства, когато е засегнат не интересът на държавата, а на Партията

Мартин Табаков: Посланик Планк няма място на политическо мероприятие

Мартин Табаков-1601618007.png

Оставам с надеждата, че българо-германското сътрудничество ще надживее този ...

17 юли 2025 | 22:29

Така ли ще я караме? Тук, някой трябва да си се прибере в Германия

Борис Марков: До вчера германците се оплакваха от Мъск, а посланичката им се мотае по протестчета

Борис Марков-1485944393.jpg

Европейски посланик – на протест срещу правосъдието в България, обграден от ...

17 юли 2025 | 23:14

Нейно превъзходителство е нарушила базови правила на дипломацията

Станислав Станев: Нямам съмнения, че посланикът на Германия сътвори сериозен дипломатически гаф

Станислав Станев Снимка: Фейсбук-Stanislav-Stanev-Snimka--Feysbuk_1752782841.jpg

Опитът ѝ да се оправдае, че е отишла като гражданин, може да не звучи нелепо ...

17 юли 2025 | 23:05