Срещата между Бойко Борисов и Румен Радев беше навременна и полезна, такива трябва да има и в бъдеще. Това заяви пред "Стандарт" математикът проф. Михаил Константинов.
"Война, слава Богу, между двете институции няма. В момента на българските премиер и президент им е лесно да седнат на масата и да се разберат, защото като двама мъдри мъже те не стигнаха до лични нападки един срещу друг. И както виждаме, нещата, които имаха да си кажат, си ги казаха. За мен едно от най-важните неща е синхронът във външната политика. Знаете, че премиерът Борисов направи една совалка между Европа, Турция, Македония и т.н., нещо много важно. Президентът Радев също обиколи някои държави. И тъй като външната политика е споделена отговорност, както от президента, така и от правителството, това е много хубаво, че седнаха и съгласуваха своите външнополитически инициативи. Мисля, че това е разумният подход. Радев и Борисов разбират колко е важно държавата да върви добре и мисля, че поне на лична основа конфликт между тях няма да има", заяви Константинов.
"Темата за корупцията няма какво да се договаря специално. Ние сме европейска държава, която трябва да реши този проблем. Между другото, корупция има навсякъде в Европа, просто нивото на корупция у нас е твърде високо, даже бих казал недопустимо високо. Така че трябва да се стремим към едно разумно ограничаване на тази корупция и мисля, че рано или късно ще постигнем такъв ефект. Т.е., ако искам да го кажа политически некоректно, трябва да се краде по-малко", добави той, коментирайки срещата между двамата лидери.
"Конфликтът в Асеновград е всякакъв - и етнически, и културологичен. Проблемът с гетата не е решен никъде по света. Дори в такава велика държава като САЩ негърските гета са нещо ужасяващо. Това са екстериториални образувания, където не действат законите на държавата. Нещо, което не знам как изобщо цивилизованият свят го търпи.
Същото е положението с гетата и в Брюксел, и във Франция, където живеят пришълци от много държави. Там не действат законите на цивилизованата бяла държава. Това е истината. Същото нещо се наблюдава тук. В гетата си имат собствени закони. Докато във Франция действа шириата, в България действа мешерето. Така дори, когато става дума за убийство, проблемът се решава вътре в общността. Трябва да се върне законността, ако може, но не знам как точно.
Всички приказки за интеграция са пълна глупост. Тезата за интеграцията беше измислена, за да може едни хора да вземат едни пари. И те доста успешно го правят. Не по този начин. Ако можем да изкараме хората от гетата, това е най-добре", завърши той.