Становище на Председателския съвет на ВОН-КНСБ
От името на Председателския съвет на Национален браншов синдикат „Висше образование и наука“-КНСБ бихме искали да изясним някои въпроси, повдигнати в публикация на сайта Епицентър.бг, с автор д-р Антония Янева.
В тази публикация се твърди, че приетите постановления на МС, а именно Постановление № 313 от 11 септември 2024 г. и Постановление № 274 от 7 август 2024 г. ще доведат до фалит и закриване на отделни Държавни висши училища (ДВУ) или техни звена и се призовават синдикалните организации да вземат отношение по тези постановления и тяхното изпълнение. На критика са подложени вече съществуващи норми, отразени в постановления от 2001 и 2015 г., които понастоящем само се актуализират.
За нас остава неясно, как поради тази актуализация се подлагат на съмнение вече утвърдени принципи и формули за финансиране на ДВУ.
Държим да отбележим, че ВОН-КНСБ беше активна страна в преговорния процес по договарянето и приемането на съдържанието на тези постановления, в плодотворен и интензивен диалог със социалните партньори.
В тази връзка искаме да отбележим още, че договорените средства за заплати в ДВУ са налични и достатъчни за обезпечаване на изпълнението на постановленията. За основа е взета заплатата на асистента, съобразно член 92 от ЗВО, но за останалите стъпки между отделните академични длъжности и заплатите на служителите, ръководствата на ДВУ могат да се договарят със синдикалните организации съобразно възможностите, структурата и резултатите по качество на обучението на отделните ДВУ.
Системата за висше образование в Република България отдавна е оценявана по сложна система от критерии за качество и въз основа на тази система до голяма степен се формират и бюджетите на отделните ДВУ.
С постановленията се стимулира финансирането на професионалните направления и висши училища с по-високи оценки за качество и съответствие с изискванията на пазара на труда, като част от усилията на държавно ниво за повишаване ефективността на разходването на публични средства и за подобряване качеството на обучението. Комбинирането на тези две постановления създава цялостен подход към адекватно финансиране, базирано на измерими качествени и количествени критерии.
В тази връзка опасенията за „фалити“ и „недофинансиране“ по наше мнение са неоснователни. Подобни опасения не са били изразени от никое ректорско ръководство в онези ДВУ, където съществуват наши организации, работещи в условията на синхрон, взаимно уважение и зачитане на принципите на социалното партньорство. Това личи ясно и от становищата по изменение на постановленията, изпратени към МОН от ректорските ръководства и синдикалните организации на голяма част от ДВУ, видими на сайта за публично обсъждане Strategy.bg.
Смятаме също, че приетите постановления са важна крачка в правилната посока за изпълнение на Стратегията за развитие на висшето образование в Република България, достойно заплащане на труда на преподавателите и служителите от системата на висшето образование и стимул за привличане и задържане на млади и перспективни кадри. Те ще подпомогнат и задълбочаването на връзката между системата за висше образование и наука и пазара на труда и изпълнението на изискванията на критериите на ЕС за развитие на това партньорство.
Проф. д-р Александър Николов, зам. председател на
Национален браншов синдикат „Висше образование и
наука“-КНСБ