Независимо дали човек живее в големия град или в малката община, в многохилядно село или в отдалечена и слабонаселена махала, той трябва да има достъп до медицинска помощ. Здравните грижи да са качествени и навременни. В национален мащаб днес това изглежда трудно, но мисията е възможна. Тестват се решения, които дават своя ефект и резултати, и най-важното – връщат вярата на хората в държавата и надеждата, че не са сами.
Най-важните стъпки са три: телемедицина – прегледи от разстояние под контрола на лекар, мобилни и оборудвани лекарски екипи за слабоотдалечените и трудни райони, мобилни аптеки, задържане на лекарите и привличане на медици в малките общински болници. За всичко това основата е положена, има законодателна уредба и работещи локални модели.
Нужна е целенасочена държавна политика, за да се случи навсякъде. А това е основен приоритет на ГЕРБ-СДС в сферата на здравеопазването. Това обяснява. проф. д-р Костадин Ангелов – опитен лекар, министър на здравеопазването, превел България в най-трудния период от пандемията – нейното начал. Днес проф. Ангелов е народен представител от Велико Търново и региона и водач на листата на ГЕРБ-СДС за Старата столица.
„Телемедицината и мобилните медицински екипи, оборудвани с необходимата апаратура, са в основата на това медицинската помощ да е достъпна, качествена, навременна и всеобхватна. Това е част от решението за малките населени места, отдалечените райони и изобщо – в малките общини“, казва проф. Ангелов. Този проект, който е заложен в управленската програма на ГЕРБ още от 2021-а година, вече се тества в няколко населени места от община Велико Търново. С подходяща, съвременна и удобна за хората апаратура за диагностика, на всеки желаещ се измерват 15 показателя. На момента състоянието на всеки пациент се обсъжда с други лекари – техниката позволява всички данни да се изпращат в реално време и чрез видеовръзка да се дадат нужните насоки. Телемедицината надгражда усилията на общини като Велико Търново, които са стартирали специални здравни програми за хората от слабонаселените и отдалечени места – обучени лекарски асистенти и служители на социални услуги извършат първични медицински прегледи по график в селата, посещават и домовете на хора, които са трудноподвижни.
Телемедицината и мобилните лекарски екипи вече са урегулирани в с промени в Закона за здравето, приети в 50-о Народно събрание с подкрепата на ГЕРБ-СДС.
Тристълбово финансиране за привличане и задържане на кадри в общинските и в малките болници - постижение на ГЕРБ
Това е доказателство за политиките на сигурност и стабилност, които предлага коалицията. Можделът вече се е доказал в общинската болница в Свищов „Д-р Димитър Павлович“ и в Общинската белодробна болница „Д-р Трейман“ във Велико Търново.
„За трети път съм част от листата и основният фактор за това е нашият водач проф. д-р Костадин Ангелов, защото, благодарение на неговата помощ като министър на здравеопазването и след това като народен представител, ние спасихме нашето лечебно заведение и го развиваме успешно“, казва управителят на МБАЛ „Д-р Димитър Павлович“ Илиян Венков, който е пети в листата на ГЕРБ-СДС.
Той припомня, че преди 4 години, когато поема ръководството на свищовската болница, тя беше с 1,4 млн. лв. просрочени задължения. С адекватна държавна политика по времето, когато проф. Ангелов е министър, сумите отдавна са разплатени. Днес болницата е на печалба, което й дава възможност да работи по проекти за саниране и енергийна ефективност по ОП „Развитие на регионите“. Привлечени са водещи национални медици, които извършват консултации и лечение на пациентите в свищовската болница. Това прави здравното заведение все по-атрактивно и за специализантите, които се увеличават и остават да работят в крайдунавския град.
Думите му не са голословни, защото започна цялостният ремонт на покрива на общинската болница в Свищов. Финансирането от 400 000 лева е от инвестиционната програма на правителството за общините, приета по предложение на ГЕРБ-СДС.
Илиян Венков и ръководената от него общинска болница са пример за успешна реализация на един от основните приоритети на ГЕРБ-СДС за гарантиране на здравеопазване на високо ниво с достъп до качествени медицински услуги. Привлечени са водещи национални медици. Значително е подобрено оборудването с медицинска апаратура, увеличен е обемът от дейности на свищовската болница и тя вече се ползва и от пациенти от Плевен, Русе, Сливен, Варна, има пациенти и от чужбина. Привлечени са и няколко млади лекари-специализанти.
„Ще продължим да работим за още по-качествено здравеопазване“, посочи Илиян Венков, обявявайки се за развитие на политиката на ГЕРБ-СДС за развитие на общинското здравеопазване и намаляване на различията между частните, държавните и общинските болници.