„Смъртното наказание не е толкова юридически въпрос, не е и философски, това е идеологически въпрос. Страхът от смъртно наказание кара човек да не прави дадено престъпление.” Това каза видният юрист със световна известност проф. Илхам Рахимов, който представи преди ден в София книгата си „Философия на престъплението и наказанието”.
Книгата излиза благодарение подкрепата на БАН, Фондация „Славяни” и Европейския политехнически институт, а българският превод е дело на Раиса Полякова. Предговорът е написан от председателя на Конституционния съд проф. Борис Велчев. Рахимов е от Азербайджан и е председател на Съюзът на юристите там, той е и вицепрезидент на Международния съюз на юристите.
Според него е трудно да се каже дали отмяната на смъртното наказание е правилно. „Никой не може да каже дали умишлените убийства днес са по-малко от преди. Когато т.нар. бежанци, мигранти или пришълци станат още повече в Европа, тогава нашият континет ще се изправи пред фундаменталния въпрос – трябва ли да променя наказанията. Защото тези хора, които идват, са с друга култура, с друга религия, за която смъртното наказание е възможно и приложимо. За коренните жители на Европа може да няма нужда от смъртно наказание, но за пришълците – може да се наложи промяна на някои закони”, обясни проф. Рахимов и посочи, че пред тези проблеми Европа тепърва ще бъде изправена.
На представянето на книгата дойдоха вицепрезидентът Маргарита Попова, зам. председателят на НС Явор Нотев, председателят на Съюза на юристите в България Владислав Славов, неговите заместници Димитър Гочев и Йосиф Герон, шефът на фондация „Славяни” проф. Захари Захариев, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, както и гости от Русия, Турция, Македония, Иран – всички те участници в международната конференция за правните проблеми в страните от Черноморско-Каспийския регион.
Тази книга е съкровена изповед, облечена в научната мантия на проф. Рахимов. „Философия на престъплението и наказанието” е един трактат за човека, за живота и за смъртта. Така коментира книгата вицепрезидентът Маргарита Попова.
Според нея в координатната система на проф. Рахимов, показана в книгата, могат да се намерят много допирни точки и много възможности за послания, които да възродят надежда за утрешния ден. Тя посочи, че в „този прекрасен трактат можем да намерим много хляб за нас политиците, които трябва да си дадем сметка за това какво представляват в днешния ден понятия като държавност и сигурност, в достатъчна степен ли сме мъдри, просветени и куражлии да създаваме системи, които да са в състояние да защитават ценности и интереси.”
Събраните афоризми в края на книгата - отделно за престъплението и отделно за наказанието, са неразделна част от нея, те са част и от философските разсъждения на проф. Рахимов. „Тази книга ще остави човешка енерегия и дух за повече хуманност в днешния свят, за повече човеколюбие, за повече разум в политиката, за да изтрием доколкото е възможно политическия цинизъм, политическата демагогия, безмерната алчност и безсрамната корупция, които толкова са завладели света. И само с трактати като този - за философията на живота на човека, смъртта, правосъдието и закона, са в състояние да поправят тези недъзи на обществото”, убедена е Попова.
Освен значимо научно изследване, тази книга е много подходяща и за бъдещи юристи. Авторът търси социалния смисъл на наказанието, на справедливостта, отбеляза проф. Захари Захариев. Човешкото отношение към проблемите е един от най-големите плюсове на книгата, допълни го Димитър Гочев.
Авторът на книгата "Философия на престъплението и наказанието" проф. Илхам Рахимов коментира, че съвременните студенти не бива да знаят наказателния кодекс наизуст. Трябва да бъдат научени да мислят, да разбират съда и винаги да се съмняват – това правилно ли е или не”, обясни юристът.