- Проф. Киров, днес президентът Радев отказа да покани парламентарната група на ДПС-НОВО НАЧАЛО с лидер Делян Пеевски на консултации за съставяне на правителство. Имаме ли нарушение на Конституцията?
- Вече загубих представа кое е нарушение на Конституцията и кое не е. Делян Пеевски и Румен Радев си казаха всичко, което можеха да си кажат. Така че, ако на консултациите участват двамата, няма каква да си кажат.
Преди време президентът нарече "харвардски шарлатани“ част от коалицията "Продължаваме Промяната-Демократична България“, значи той с шарлатани може да провежда разговори, но с "наглостта на стероиди“ не може? Това е негово решение, но той трябва да отчита, че все пак ДПС-НОВО НАЧАЛО е регистрирана като парламентарна група на 51-ото Народно събрание.
А в член. 99 ал.1 от Конституцията е казано “президентът след консултации с парламентарниТЕ групи”, което означава с всички парламентарни групи, присътъпва към връчване на проучвателни мандати.
Следователно президентът е длъжен да ги покани, пък тяхно право е да решат дали да участват или не - имаше и такива случаи досега, което е израз на неуважение към институциите. Но вече нищо не е в състояние да ме учуди.
Радев, както не покани една парламентарна група, независимо коя е тя, можеше да не покани още едва-две-три.
Това не се е случвало нито по времето на Петър Стоянов, нито в двата мандата на Георги Първанов, нито дори по времето на Плевнелиев. Това, което направи днес Радев, се случва за първи път! И вече изниква въпросът - дали това е редно или не? И някой трябва да попита Конституционния съд! Защото ние вече стигнахме до положението, до което за всяка точка и запетая, трябва тълкуване от Конституционния съд.
- А трябва ли да реагира конституционалистът доц. Наталия Киселова, която в момента е председател на парламента, тъй като става въпрос за парламентарна група!
- Тъй като след избирането си доц. Киселова каза, че ще бъде председател на всички депутати, не само на тези, които гласуваха за нея, тя трябва да реагира.
- И каква трябва да бъде реакцията й?
- А, тя е специалист по конституционно право и, опазил ме Господ, аз да й давам съвети в такива случаи.
- От една страна ние имаме нарушение на Конституцията, от друга страна - са нарушени правата на народни представители.
- Все пак да уточним - само КС съд може да се произнесе дали има нарушение на Конституцията. Да си спомним, че именно КС по недвусмислен начин обяви, че подаването на невярна декларация от един бивш министър-председател, с която той декларира, че има само българско гражданство, което не беше така, е нарушение на Конституцията. И указът на президента за назначаването му като министър беше обявен за противоконституционен.
- Но от това нищо не последва! Президентът Радев назначи Кирил Петков за министър в нарушение на Конституцията, а той след това продължи да гази законите.
- Да, за съжаление! Що се отнася до правата на депутатите, за което попитахте - проблемът е много по-сериозен. В днешния случай, с отказа на президента да покани една парламентарта група на консулгации, всъщност става въпрос за дискриминация. И то дискриминация не толкова спрямо депутатите, а дискриминация спрямо избирателите, които са гласували за политическа сила, която е представена в парламента. Това е неуважение към избиратели, които в най-голямата си част вероятно са гласували и за президента.
- Много тъжно е всичко това проф. Киров, защото това е още едно камъче от пвсеместния разпад на държавността - и то от най-високо ниво!
- Да, тъжно е! Вече не ми се коментира. Това е положението!