Новото правителство ще има рекордна подкрепа от 135 народни представители. Това заяви пред "Фокус" математикът проф. Михаил Константинов.
"Първо, коалицията в предишния кабинет беше коалиция на малцинството. Ще припомня, че тя имаше, доколкото помня, 107 депутати – ГЕРБ с 84 и „Реформаторите“ с 23. С коалиция на малцинството се управлява много трудно. Както видяхме, това се оказа даже и невъзможно. Докато сегашната коалиция има, макар и малко, но мнозинство. Имаме 122 депутати сумарно – ГЕРБ и „Обединени патриоти“, плюс новият независим депутат и спокойно може да добавите 12 души от парламентарната група на „Воля“. Забележете, че тази група дори да се разпадне, парчетата пак ще отидат при ГЕРБ.
Така че там имате всъщност потенциални 135 мандата, което се доближава до абсолютния рекорд на демокрацията. Ще припомня, че този рекорд беше поставен през 1997 г., когато Обединените демократични сили под ръководството на г-н Костов, имаха 137 депутата. Сега имаме 135. При едно такова мнозинство да се издъниш и да ти пропадне коалицията, вече наистина е лошо. Затова аз смятам, че има условия за устойчиво управление. Освен това, просто ни е необходимо това управление. Ние не можем да си позволяваме повече експерименти с избори, защото виждате какво се случва наоколо", коментира експертът на въпрос за разликите между предишния и бъдещия кабинет на Борисов.
"Двете силови министерства са от фундаментална важност. Това е Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната. Това са министерствата, които контролират силови структури. Там е въоръжената полиция и жандармерия, там е войската. Върху тази сигурност се крепи държавата. Държава, която няма сигурна полиция и сигурна войска, е никаква държава. Естествено и Министерството на финансите трябва да бъде в едни много здрави ръце. Надявам се, че г-н Горанов ще осъществи здраво ръководство, защото една държава с охлабени финанси, също не е никаква държава. Така че тези три министерства, очевидно са възлови в случая, естествено Министерството на външните работи, което трябва да е много внимателно в своите действия, защото то няма самостоятелни действия. То трябва да изпълнява политиката на правителството съвместно с президента на Републиката, защото вие знаете, че една от отговорностите на президента е външната политика.
И така, новият президент, новото правителство трябва да изработят една много балансирана, внимателна, но твърда външна политика. Никакви компромиси със сигурността на държавата, ама никакви. Ако трябва, по най-драстичен начин да се действа, но компромиси със сигурността – не. С всичко друго може да се направи компромис, да се изчака, да се види, но сигурност не се дава. Защото счупите ли сигурността, край съсипвате държавата", обясни Михаил Константинов.
"Естествено, че конкретните имена имат значение. Защото в крайна сметка политиката се прави от живи хора, техните добри и лоши качества. Така че има значение. Но, първо ние в момента някои неща просто не ги знаем. Където има много министри, има колебания, не се знае кои ще бъдат.
Иначе виждаме доста министри от предишния кабинет на г-н Борисов, което е естествено, той е свикнал да работи с тези хора и ще продължи да работи с тях. Но ето, влизаме в едно ключово министерство като МВР, а аз лично все още не знам кой ще го оглави. МВР е ключово министерство, защото проблемите със сигурността стават все по-остри в България и в целия свят. Така че финансите и МВР, това са двете възлови министерства, на които се крепи цялата държава винаги", обясни още математикът.