Искане до окръжния съд е отправила пловдивската прокуратура за отстраняване от длъжност на главния архитект Румен Русев. Той е с обвинения, че при условия на продължаващо престъпление е издал скици с визи за тютюневия склад на ул. "Одрин" 8, който беше съборен.
От общината запазиха мълчание относно искането на прокуратурата. "Ще изчакаме решението на съда", казаха от пл. "Стефан Стамболов" 1, съобщава „24 часа“.
Според обвинението Русев трябва да напусне високия пост в общината с оглед на събраните към момента по досъдебното производство доказателства, включително прогласяването на нищожността на строителното разрешение за имота на ул. „Одрин” № 8 и продължаващото разследване за съществуващи корупционни практики, свързани с издаване на строителни разрешения и промяна на подробните устройствени планове.
Спрямо Русев е повдигнато обвинение, че при условията на продължавано престъпление, извършвайки близо 60 нарушения на нормативната база, регламентираща проектирането, изработването на работни и подробни устройствени планове, издаването на т.нар. скици-виза и тяхната презаверка, на разрешение за строеж и неговото съгласуване и заверяване, е допуснал осъществяване на противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство", се посочва в официалното съобщение от прокуратурата.
В него се уточнява, че става въпрос за действия, извършени в охранителната зона на групова недвижима културна ценност /групов паметник на културата/ - Историческа зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив” – система от улични ансамбли, включваща „Тютюнев склад на ул. Одрин”, обявена за такава от Националния съвет по опазване на паметниците на културата към Министерство на културата на 22.03.2000 г. Сред извършените от арх. Русев нарушения са и такива по издаване на заповеди, свързани с изменение на регулационните планове, без да са налични изискуемите от закона предпоставки и съответни съгласувания и разрешения за това. Прокуратурата твърди, че са били презаверявани скици-визи в нарушение на ЗУТ и при липса на актуален документ за собственост на „Одрин 8”ЕООД. Издадени били две разрешения за строеж на това дружество за „многофункционална сграда с офиси, хотел и бизнес апартаменти, общежития, хранителен магазин и подземен паркинг” и за „общежития” при липса на нужните документи. "Одрин 8" не е имала инвестиционен и идеен проект, одобрени и оценени по надлежния ред. Те не са били съгласувани и с министерството на културата. Не са били отстранени нередностите в документацията на „Одрин 8” ЕООД и след представяне на пълномощно, отнасящо се до несъществуващ в кадастралната карта на гр. Пловдив имот. За организирането на допуснатата от арх. Русев противозаконна дейност в защитената територия към наказателна отговорност е привлечен управителят на „Одрин 8”ЕООД – Георги Бранеков.