Прокуратурата също отправи сериозни критики към предложенията за промени в конституцията. Заместникът на и.д. главния прокурор Борислав Сарафов Мария Павлова обясни, че част от предложените промени не са от компетенцията на обикновено Народно събрание, а на Велико.
По думите й разделянето на ВСС на две и засилването на парламентарната квота в прокурорския съвет ще доведе до ненужно политизиране на органа. По думите й на практика политизиран прокурорски съвет ще трябва да избира главен прокурор, вместо роля в този процес да имат и съдиите, както е в момента.
"Не отнемайте възможността на прокуратурата да бъде пазител на обществения интерес и да охранява интересите на гражданите", призова от своя страна другият заместник на Сарафов - Елена Каракашева.
Главният съдебен инспектор Теодора Точкова също отправи критики към поправките, като посочи, че Инспекторатът не трябва да проверява по същество съдебните актове и да се превръща в по-горна съдебна инстанция. По думите й законодателят систематично и последователно възлага на Инспектората нови и нови правомощия.
"Натоварването на инспектората затормозява осъществяването на основните дейности, за които е създаден. Инспекторатът трябва да бъде оставен да работи в сега съществуващите рамки, като се остави правомощието му да проверява имуществените декларации на магистрати. Не трябва да бъде подлаган на повече експерименти", коментира още Точкова.
Тя предложи на конституционно ниво да се предвиди професионалната общност да номинира главния инспектор и членовете на Инспектората.
"Така в състава на бъдещия Инспекторат биха влезли магистрати, чиито качества са признати от техните колеги, и професионалната общност ще подходи с нужната отговорност", коментира още Точкова. По думите й органът трябва да бъде запазен, без да засяга независимостта на съдиите, прокурорите и следователите.
Омбудсманът подкрепи измененията, свързани с възможността за индивидуална конституционна жалба.