За цял работен ден депутатите приеха само заглавието на Изборния кодекс на второ четене.
Дебатите продължиха повече от 4 часа, а заседанието завърши с напрежение в пленарната зала, както и започна.
"Продължаваме промяната" опитаха и на финала да осуетят гласуването на наименованието на закона, както в началото на пленарния ден.
Довчерашните коалиционни партньори Корнелия Нинова и Кирил Петков размениха остри реплики, а от ДПС и БСП извадиха писмени данни за различни разминавания между окончателния брой гласове, отбелязани в протокола на СИК и отчетени от машинния вот.
Пръв писмените доказателства показа от трибуната Мустафа Карадайъ.
Той даде само два от примерите, с които партията разполага.
При 229 контролни разписки от секция в Трявна и точно толкова подписа в избирателния списък, потвърдените гласове от машинното гласуване са 227. При този случай ощетената партия е била ГЕРБ, каза лидерът на ДПС.
В друга секция при 349 броя контролни разписки и 349 подписа, потвърдените гласове са били 350, с един повече, в полза на "Продължаваме промяната".
"Въпросът е, имайки фактите и съмнението, вече няма как да има доверие в окончателния резултат. Нашата задача е да намерим онази формула, че да има доверие в окончателния резултат и всички български граждани да могат да гласуват", заяви Карадайъ.
След него и соцлидерката Корнелия Нинова показа данни от протоколи в няколко различни градове на страната.
В едната секция машинният вот отчел 166 гласа, а по протокол били записани 168. В протокол в Габрово машината извадила 227 гласа, а в протокола се оказали 229. В Благоевград резултатът от машината показал 264, а по протокол били записани 261. Нинова заключи, че става въпрос за разминаване от няколко гласа.
"Но 12 хиляди секции по пет гласа какво правят? 60 000. А това какво е? Почти една парламентарна група?, възкликна соцлидерката.
"Нашата битка е за справедливо отчитане на гласовете и тук да седят тези, които е избрал българският народ, а не онези, които разнасят флашките", заключи тя.
"Къде изчезна социалният и антикорупционният облик и изведнъж в смисъл на съществуването на държавата се превърнаха флашките?", попита тя.
Нинова огласи и разговор между нея, бившия премиер Кирил Петков и министъра на електронното управление Божидар Божанов, проведен в Министерския съвет, когато споделила съмненията си за машините и настоявала да се върне хартиената бюлетина.
Промените в изборния кодекс влязоха в дневния ред на парламента за тази седмица. Първоначално от 222 депутати 120 депутати бяха за, а 102 народни представители бяха против.
По предложение на Мирослав Иванов от "Продължаваме Промяната" (ПП) предложението бе прегласувано. Поискана бе и проверка на кворума в залата, която показа, че кворум има.
Иванов попита председателстващия заседанието Росен Желязков от ГЕРБ-СДС кое извънредно налага включването на Изборния кодекс в дневния ред на днешното пленарно заседание.
При прегласуването включването на точката бе подкрепено от 124 народни представители, 101 бяха "против", нито един не се въздържа.
Никола Минчев от ПП в обратно становище също попита кое извънредно налага включването на Изборния кодекс в дневния ред за четвъртък сутринта. Той отбеляза, че доверието в законодателния орган няма да се повиши нито със среднощни заседания, нито с каквато и да е извънредност на промени в изборното законодателство.
Ние не сме приели нито един законопроект на две четения, добави той и изтъкна, че Изборният кодекс ще е първият такъв. Това е доста ясна заявка за парламентарните групи, които подкрепят тези промени, накъде са се насочили, добави Минчев.
Със скандал започна обсъждането на промените в Изборния кодекс в парламента. Председателстващият заседанието Йордан Цонев нареди да започне четене на доклада за измененията, внесен от Корнелия Нинова. Председателят на правната комисия Радомир Чолаков започна да чете, но това предизвика бурна реакция от страна на депутати от "Продължаваме Промяната" и "Демократична България". Те наобиколиха трибуната, твърдейки, че се нарушава правилника за работа на Народното събрание.
След кратка размяна на реплики, в които Настимир Ананиев призова Цонев да спазва правилника, председателстващият отстрани депутата от днешното заседание на парламента. Около час по-късно наказанието беше отменено.
“Трябва да се спазват правилата”, скочи и Кирил Петков от ПП непосредствено пред парламентарната трибуна. Цонев обаче разпореди да започнат изказвания по законопроекта.
“Изберете дали да направите изказвания от трибуната, или не. Стоейки прави пред парламентарната трибуна, няма да промените нищо”, заяви Цонев.
Мирослав Иванов от ПП уточни, че трябва да се гласува дали ИК да бъде разгледан като втора точка. “Вие сте в пълно нарушение, защото нямате право да отнемате гласа на депутатите. Искаше се прегласуване на точката от страна на Росен Костурков, а вие не го дадохте”, подчерта Иванов.
Цонев пък му отговори, че още в началото на днешното заседание се прие дневният ред, от който ИК стана втора точка за обсъждане. “Нека да преминем към процедури и изказвания. Вие имате записани 50 човека за това”, подчерта Цонев.
От парламентарната трибуна Мустафа Карадайъ от ДПС заяви, че от седем парламентарни групи в НС, едва пет работят и се опитват да изложат своите позиции по Изборния кодекс.
От своя страна съпредседателят на ПП Асен Василев поиска да бъде остранен Карадайъ.
Йордан Цонев каза, че при нарушаване на реда в залата и отправена официална бележка веднъж се е наложило да отстрани Ананиев и че няма основание да отмени решението си.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!