Първи случай на заразен с парагрип е регистриран у нас, съобщи за Епицентър.бг д-р Атанас Мангъров, началник отделение в Инфекциозна болница в София. Става дума за пациент, приет в болница с бактериално усложнение след инфекцията. „Това означава, че освен обикновените сезонни вируси вече ни атакува и псевдогрипният, който много прилича на истинския грип по това, че протича сравнително тежко и с повече усложнения като отити, пневмонии и менингити“, обясни д-р Мангъров.
Заразените с парагрип се чувстват изключително зле през първите два-три дни, мъчи ги главоболие, краката не ги държат, оплакват се от възпалено гърло, кашлят, имат ужасна хрема. Характерното при този вирус е необичайно високата температура, която може да стигне и до 40 градуса. Кашлицата е суха, дразнеща и може да продължи до две седмици.
Заразата поваля най-много бебета и деца до 14 години, но и възрастните не са пощадени. Обяснението е, че родителите търсят лекарска помощ веднага, когато детето им се разболее, докато хората в активна възраст карат заразата на крак и отиват на доктор едва при усложнения. Въпреки това километрични опашки се извиват пред кабинетите на джипитата в цялата страна.
Данните на Националния център по заразни и паразитни болести показва, че само за седмица заразените са се увеличили почти двойно. В момента с различни вируси в страната са всеки 100 на 10 000 души. Най-много са болните в Габрово – 280 на 10 000 население, в Ловеч – 262-ма на 10 000 и в Стара Загора – 192-ма на 10 000. Над средната за страната е заболеваемостта и във Видин, Силистра, Търговище, Сливен, Пазарджик, Бургас и Варна.
Епидемиолозите очакват лек спад през тази седмица на разпространението на инфекциите, заради топлото време. При леко застудяване обаче отново ще има бум на кашлящи и подсмърчащи, предупреждават специалистите. Грипната епидемия обаче все още е далеч, макар единични случаи на заразени с „Швейцария“, „Калифорния“ и „Пукет“ да са регистрирани в Германия, Великобритания, Швеция и Словения. У нас трите щама ще пристигнат най-вероятно по Коледа, а пикът на епидемията ще е едва в края на януари следващата година.
Грипът личи по внезапното начало - човек е силно отпаднал, с болки в ставите, мускулите, очите, висока температура. Засяга се целия организъм за разлика от обикновените дихателни инфекции, и затова се изисква сериозно отношение, обясни д-р Мангъров. Най-важното е болният да остане у дома особено в началния период - човек е най-заразен два дни преди появата на симптомите и два дни след това. „В България е типично подценяването на заразата, но всяка година грипът разболява над 300 000 души, 20 % от тях влизат в болница с бактериално усложнение, а близо 2000 умират“, подчерта лекарят.