Няма шанс новата руска ракета "Орешник" да бъде свалена с наличните в Европа системи. Това увери държавният глава на Руската федерация Владимир Путин в хода на заключителната си годишна пресконференция "Пряка линия", съобщава изданието "Коммерсант", цитирано от "Фокус".
Путин предложи на Запада, в случай на "съмнения" в способностите на "Орешник", да избере цел за унищожаване в Киев, да съсредоточи там ПВО и да се опита да пресече атаката.
"Нека посочат някаква цел за унищожение, да речем в Киев. Да съсредоточат всичките си сили за ПВО там и ние ще ударим с "Орешник". И да видим какво ще стане“, подчерта руският президент.
"Нека си представим, че нашата система се намира на разстояние от 2000 километра: дори противовъздушните ракети, разположени на полска територия, няма да я достигнат", коментира още той, като поясни, че обхватът на "Орешник" е до 5500 километра, предава ТАСС.
По повод името на системата той отговори, че не е наясно защо е избрано точно то.
Владимир Путин призна, че ако може да промени нещо назад във времето, то това е началото на войната в Украйна. По думите му тя е трябвало да започне по-рано.
"Знаете ли, ако можех погледне, знаейки какво се случва сега, на ситуацията през 2022 година, какво бих си помислил? Че решението, което беше взето в началото на 2022 година, трябваше да бъде взето по-рано“, коментира Путин.
"И второ: знаейки това, ние просто трябваше да започнем подготовката за тези събития, включително за специалната военна операция“, допълни руският президент.
"Вече не беше възможно да останем в състоянието, в което бяхме. Принудиха ни да предприемем тези действия и ако знаехме какво ще се случи предварително, щеше да е необходимо да проведем систематична подготовка“, поясни още той.
В отговор на въпрос на журналист от американския телевизионен канал NBC News Владимир Путин подчерта, че е готов да проведе среща с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп – "ако той иска".
"Сигурен съм, че ще има за какво да разговаряме“, увери Путин.
Той също така заяви, че е готов на компромиси с Украйна.
"И винаги сме казвали, че сме готови за преговори и компромиси. Просто другата страна (...) отказа да преговаря. И винаги сме готови за това. (...) В крайна сметка ние постигнахме [това] по същество в Истанбул в края на 2022 година. И повтарям за стотен път: украинската страна парафира този документ, което означава, че като цяло се съгласи с него. Тогава по някаква причина се отказа. Но защо е ясно. Защото вашият съюзник г-н Джонсън, човек с хубава прическа, дойде и каза, че трябва да се бият до последния украинец. Скоро ще свършат тези украинци, които искат да се бият. (...) Ние сме готови, но другата страна трябва да е готова за преговори и компромиси," добави Владимир Путин.
Русия има с кого да разговаря в Украйна, там има много "наши момчета", които заедно с Руската федерация искат да избавят страната си от "неонацисткия режим", увери държавният глава.
"Ще помолим нашите момчета да ни кажат какви модерни и ценни решения има за нас, казвам това без ирония. Има много от нашите момчета там, които заедно с нас мечтаят да избавят страната си от неонацисткия режим", каза Путин в хода на Пряката линия, съчетана с пресконференция.
Москва е готова да води диалог за Украйна без предварителни условия, но въз основа на Истанбулските споразумения и реалностите на бойното поле. Той също така подчерта, че Кремъл е готов да преговаря с всеки представител на Украйна, включително Володимир Зеленски, ако "той спечели избори и получи легитимност". Но Кремъл ще подписва споразумения само с легитимни власти, изтъкна той.
"Готови сме да водим диалог без предварителни условия, но въз основа на това, за което се договорихме по време на преговорния процес в Истанбул през 2022 година, и въз основа на реалностите, които се развиват на терен днес", уточни руският президент.
Путон отбеляза, че тезите на Русия вече са били изложени по-рано, включително в речта му пред МВнР рез юни. "Ако някой отиде на избори (в Украйна – бел.ред.) и получи легитимност... Ние ще говорим с всеки човек. Включително със Зеленски. Можем просто да подпишем само с тези, които са легитимни. А Радата и председателят на Радата са легитимни. Това е чисто формален правен въпрос", допълни още президентът на Русия.
Русия ще направи всичко възможно, за да гарантира сигурността на Беларус, нейната защита е много важен компонент от актуализираната ядрена стратегия на страната, подчерта Владимир Путин.
"Друг компонент, свързан с контрола върху ядрените оръжия, четвъртото важно нещо: ние обявихме, че ако същите заплахи бъдат създадени за нашия съюзник, член на Съюзната държава, за Беларус, тогава Руската федерация също ще счита това за заплаха срещу самата Русия", обясни руският президент.
"И ние ще направим всичко, за да гарантираме сигурността на Беларус, в съгласие с беларуския президент Александър Григориевич Лукашенко. Смятам, че това е много важен компонент на актуализираната ядрена стратегия на Руската федерация", допълни той.
Отговаряйки на въпрос дали Западът разбира сигнала, изпратен от актуализираната доктрина, Путин посъветва въпросът да бъде отнесен към самите западни държави. Путин припомни, че в доктрината се говори за нови военни опасности, които могат да се превърнат в заплахи: появата на системи за противоракетна отбрана и други неща.
Путин призова да не се гадае колко още ще продължи войната в Украйна.
"Бойните действия са сложни, затова е трудно и безполезно да гадаем занапред и ние вървим, както казахте, към решаване на нашите първостепенни задачи, които набелязахме в началото на специалната военна операция", отбеляза държавният глава.
В Курска област има най-голямото гробище в света за техника на НАТО, добави Путин.
По думите му, броят на украинската бронирана техника, унищожена в района на Курск, надхвърли броя на техниката, унищожена в други райони за цялата година.
Руската икономика е стабилна въпреки външните заплахи, изтъкна Путин.
"Положението на руската икономика като цяло е стабилно въпреки външните заплахи и опитите за влияние върху нея", заяви Владимир Путин, цитиран от Франс прес и БТА.
Страната е изправена пред тежки западни санкции от 2022 г. насам в отговор на нападението над Украйна.
Държавният глава все пак призна, че високата инфлация в Русия е тревожен сигнал, като същевременно изрази увереност в икономическите перспективи при очакван растеж от 4 на сто тази година.
"Инфлацията е тревожен знак", каза той, но след това подчерта, че заплатите са нараснали и че ситуацията като цяло е стабилна. Очаква се инфлацията да достигне близо 9 процента в края на годината след почти 7,5 на сто през 2023 г. и 12 процента през 2022 година.
Путин също така посочи, че според някои експерти Руската централна банка може да използва инструменти, различни от водещите лихви, на фона на очакванията утре институцията да вдигне ставките до 23 процента.
"Антируските санкции, въпреки че не са от ключово значение, се отразяват в покачването на цените в Руската федерация.Разбира се, в известна степен тези външни ограничения, санкции и т.н.", отбеляза Путин. "Но има и субективни (фактори), има и наши недостатъци".
"Предлагането на пазара трябва да съответства на доходите на населението, а покупателната способност трябва да съответства на обема на произведените стоки в страната ни с по-бързи темпове от нарастването на масата стоки и продукция", каза още Путин.
Очаквайте подробности