Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия е съгласна с предложението за 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но само ако това доведе до траен мир и да отстрани първоначалните причини за тази криза, предават ТАСС и "Фокус".
Руският лидер направи изявлението си след среща с беларуския президент Александър Лукашенко. Тази вечер му предстои среща на закрити врати с пратеника на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф, който пристигна в Москва.
"Руската федерация е съгласна с предложенията за прекратяване на военните действия, но при условия, водещи до дългосрочен мир и премахване на причините за кризата", заявява Путин.
"Искаме гаранции, че по време на 30-дневното примирие Украйна няма да провежда мобилизация, няма да подготвя войници и няма да получава оръжие", заяви Путин.
Основните му тези са:
1. Москва е съгласна с предложението за прекратяване на военните действия в Украйна, съгласна е с идеята за прекратяване на огъня, „но имаме резерви“.
2. Не е ясно кой ще разпореди прекратяването на военните действия в Украйна и каква ще бъде тяхната цена;
3. Киев може да използва временното примирие за принудителна мобилизация и доставки на оръжие, като трябва да се реши въпросът как да се контролира това;
4. Прекратяването на военните действия трябва да доведе до дългосрочен мир и да отстрани първопричините за кризата;
5. Русия ще преговаря за следващите стъпки за прекратяване на конфликта въз основа на ситуацията „на място“.
6. Путин не изключи възможността да обсъди идеята за прекратяване на огъня с Тръмп;
7. Ако САЩ и Русия се споразумеят за сътрудничество в областта на енергетиката, може да бъде осигурена „газова тръба“ за Европа.
„Съгласни сме с предложенията за прекратяване на военните действия. Но предпоставката е, че това прекратяване трябва да бъде такова, което да доведе до дългосрочен мир и да се справи с първоначалните причини за тази криза“, каза Путин.
"Ако в следващите дни има физическа блокада [на Въоръжените сили на Украйна в района на Курск], тогава никой няма да може да се измъкне. Ще има само два начина - да се предаде или да умре. И в тези условия ми се струва, че за украинската страна би било много добре да се постигне примирие поне за 30 дни", каза държавният глава.
Украйна може да използва примирието за 30 дни за получаване на оръжие или принудителна мобилизация, отбеляза държавният глава.
Руският лидер подчертава, че украинците трябва да настоят американците да поискат прекратяване на огъня въз основа на ситуацията на място.
Руският президент заявява, че е има "много въпроси относно прекратяването на огъня" и добавя, че първо трябва да говори с Тръмп.
Коментирайки готовността на Украйна да прекрати военните действия, руският президент коментира: „Знаете ли, така срещата, американо-украинската среща в Саудитска Арабия – външно може да изглежда, че украинската страна е взела решение под американски натиск. Всъщност аз съм абсолютно убеден, че украинската страна трябваше да поиска това от американците по най-настойчивия начин, въз основа на ситуацията, която се развива, както току-що казах, на място“.
"Самата идея (за прекратяване на огъня - бел. ред.) е правилна. И ние със сигурност я подкрепяме, но има въпроси, които трябва да обсъдим", посочи Путин.
„Мисля, че трябва да говорим с нашите американски колеги и партньори за това, може би да се обадим на президента Тръмп и да го обсъдим заедно. Но ние подкрепяме идеята за прекратяване на този конфликт с мирни средства“, отбеляза той, цитиран от световните агенции.
По-нататък той заявява, че "нашата позиция се основава на предположението, че прекратяването на огъня ще доведе до дългосрочен мир, нещо, което ще премахне първоначалните причини за кризата".
След това Путин споменава за вчерашното си посещение в Курската област и определя ситуацията там като "напълно под наш контрол“.
При тези обстоятелства, твърди той, ще бъде добре за Украйна - което предполага, че няма да е добре за Русия - да се постигне 30-дневно примирие.
Той също така заявява, че руските сили в момента са в настъпление във всички райони на фронта, и заявява, че следващите стъпки по конфликта ще вземат предвид "бързо променящите се“ събития на фронта.
Руският президент благодари на Доналд Тръмп за усилията му за слагане край на войната между Русия и Украйна и допълни, че е необходимо Москва да разговаря с Вашингтон за детайлите.
Путин и Лукашенко заявиха в съвместно изявление след разговорите си, че действията на НАТО в контекста на конфликта в Украйна са изпълнени с риск от ядрен конфликт.
Москва и Минск осъдиха в изявлението си политиката на Европейския съюз спрямо Русия, като я нарекоха агресивна и конфронтационна.
Путин заяви още, че западните компании са добре дошли да се върнат в Русия и заяви, че Москва води разговори при закрити врати за улесняване на завръщането на някои от тях, предаде Ройтерс.
"На тези, които искат да се върнат, казваме: Добре дошли, добре дошли във всеки един момент".
Украинската и американската делегация проведоха разговори във вторник, след които американската администрация призова за незабавно прекратяване на огъня. Кабинетът на Володимир Зеленски публикува съвместно изявление на Киев и Вашингтон за резултатите от преговорите, в което се отбелязва, че Украйна е готова за предложението на САЩ за прекратяване на огъня за 30 дни, като то може да бъде удължено по споразумение на страните.
В документа се посочва също, че САЩ незабавно отменят паузата в обмена на разузнавателна информация и възобновяват военните доставки за Украйна. Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Киев е готов за пълно прекратяване на огъня, сега Вашингтон очаква реакцията на Москва.
По-рано съветникът на руския президент Юрий Ушаков определи като "прибързано" американското предложение за временно прекратяване на огъня.
В Москва вече пристигна специалният пратеник на Вашингтон за Близкия изток Стив Уиткоф, който ще разговаря с руския държавен глава.