- Г-н Цветанов, много трудно събрахте 180 подписа за ускорено приемане на промените в конституцията. Какъв знак ви даде депутатът от РБ Димитър Делчев с отказа си до 14 ч. да подпише новия законопроект?
- Разумът надделя. Оказа се, че младостта не е подготвена за предизвикателството, което имахме. Искам да благодаря на всички негови по-опитни съпартийци, които успяха да изложат необходимите аргументи, за да го убедят да се подпише.
- Делчев обясни, че Меглена Кунева му се е обадила да се върне. Какъв беше вашият разговор с нея, постави ли ви тя допълнителни условия?
- Да, аз също разговарях с г-жа Кунева в петък. Тя изигра основна и решаваща роля за осигуряването на този 180-и глас. Знаете, че 3-4 часа по-рано Делчев публично оповести, че няма да подпише. Нямаше допълнителни условия. Помоли ме само да разговарям в следващите дни с г-н Делчев, защото имал сериозен потенциал и би могъл да бъде ползван с неговата енергия в парламентаризма.
- И все пак. Час след като си стиснахте ръцете в четвъртък, от ДБГ излязоха със становище, че депутатите им ще подкрепят проекта по съвест. Имаше ли извиване на ръце от страна на Кунева? В кулоарите се коментира, че се е прицелила в поста на правосъден министър?
- Силата на по-малкия е в това, че може да говори всичко. Може да поставя всякакви условия, защото иска да натрупа някаква идентичност и възможна обществена подкрепа. Но смятам, че сме сбъркали времето и мястото, защото в 43-тото НС успяваме да въведем нов стил на парламентарно поведение. Виждате какво е отношението на най-голямата група - ГЕРБ. Направихме си изводи от предишни парламенти. Извиването на ръце, ултимативното говорене, търсенето на конфронтация са вредни както за Народното събрание, така и за посланията, които даваме към българското общество. Точно заради това ние правим много повече компромиси. Виждате, че постоянно търсим опозиционните депутати, за да намерим по-широка подкрепа за реформите, които се внасят от министрите на Реформаторския блок. И не смятам, че колегите ни от РБ трябва да правят тези грешни изводи, които внушаваха досега.
- Изводи за топли връзки на ГЕРБ с ДПС ли?
- И това, и други публични внушения, които някои се опитваха да правят. Искам да заявя категорично - днешното управление има две групи, които формират коалиционното правителство - ГЕРБ и РБ. Въпреки различията ние трябва да бъдем съмишленици във всичко, което трябва да направим заедно, и да търсим подкрепа от останалите парламентарни групи. Изговореното през последните няколко месеца, може би година, показва, че РБ насочи енергията си не в постигане на политически консенсус по важните за България теми, а се създаде една невъзможност никога, по никакъв повод да си говорят РБ и ДПС. Видяхте, че последните 24 часа, преди да се вземе важното решение да се оттегли единият проект за конституцията и да се внесе консенсусен, най-динамичната комуникация, която съм виждал в този парламент, беше точно между тези две групи. Трябва ли ние като парламентарна група от ГЕРБ веднага да направим тези внушения, които се правеха по наш адрес - за близостта ни с ДПС. Трябва да уважаваме политическия опонент, да бъдем разумни в говоренето и никога да не се минава границата на невъзможността да имаш диалог с представителите на опозицията.
- Лидерът на ДСБ каза, че за ден и половина са извървели години политическо време.
- ГЕРБ е в политическия спектър на страната от декември 2006 г. А част от партиите, които формират Реформаторския блок, са от началото на демокрацията - СДС, ОДС, ДСБ. Но в момента ГЕРБ проявява по-голяма политическа мъдрост и зрялост заради отговорността, която е поел г-н Борисов - да се води страната напред и всеки да усеща подкрепата на държавата.
- След края на изминалата инфарктна седмица всички си задават въпрос каква беше все пак сделката?
- В разговорите, на които съм присъствал и в които съм участвал или за които съм бил информиран, нито веднъж не съм чул някой да поставя тема за някаква евентуална сделка. Искаме да отговорим на очакванията на обществото и на препоръките от Брюксел. Видяхте, че и 10 посланици от ЕС застанаха зад конституционните промени. Съмнението е останало като усещане и е трудно да бъде разсеяно, защото от началото на прехода допреди десетина години винаги е имало политическо договаряне. Не търсете винаги сделка при политическия диалог.
- Грешка ли беше внасянето на първия проект за промяна на конституцията с по-малко от 160 подкрепящи? Според Радан Кънев управляващите сте подходили „урбулешки“. Ето, АБВ ви дадоха само три подписа?
- По принцип не смятам, че този период за промяна на конституцията е най-подходящият, защото предстоят местни избори. Може би това трябваше да се случи по-рано, когато нямаше привкус на политически страсти заради предизборния период.
Към момента на внасяне на първия конституционен проект за промени бяхме убедени, че ще се разшири политическата подкрепа. Когато видяхме, че е трудно да се съберат 160 подписа поради промяна на политическите решения, които бяха взети от групи в НС, обещали по-рано да дадат подкрепа, всеки си направи изводите. Затова тръгнахме към диалог и постигане на консенсус. И успяхме. Удовлетворен съм от това, което показаха АБВ. Те имаха категорична позиция, че няма да подкрепят текста, който беше внесен, но дадоха важен политически жест. Може би сте права, че не направихме тези разговори по-рано. Но пък когато бъдем притиснати до стената, всички партии осъзнават, че няма накъде повече да лавираш и да отстъпваш.
- Всички партии се съгласихте, че след първото гласуване проектът отива в Конституционния съд. Ако той каже, че не може обикновено народно събрание да разделя Висшия съдебен съвет, имате ли готовност да пристъпите към свикване на Велико народно събрание (ВНС)?
- КС ще каже дали можем да приемем проекта, по който постигнахме консенсус. Но не сме дискутирали темата за свикване на Велико народно събрание
- Радан Кънев вече я пусна в употреба. Според него, ако КС каже, че не може да гласувате вие тези поправки, спешно трябва да се върви към ВНС...
- Моите уважения и респект към Радан Кънев, но виждате колко различни са мненията, решенията и становищата, които той самият взема и след определен период от време се подписва под различни неща. В първоначалния вариант на конституционните промени РБ заявиха, че не желаят ДПС да участват в тях. Казаха, че нямало да правят отстъпки. Но след това Радан Кънев обяви, че правят „исторически компромис“. Мисля, че това е прекалено силно казано. Защото решението ти трябва да е дълбоко осъзнато. Затова е по-добре да сме по-премерени, когато предварително обясняваме какво ще направим и какво няма да правим.
- Получава се задочен диалог с Радан Кънев. Но той каза, че РБ са намерили изход от конституционната криза, а вие от ГЕРБ до последно сте обсъждали как ще понесете поражението и не сте вярвали, че може да се постигне съгласие. Така ли беше?
- Премиерът беше категоричен, че не се ли стигне до политически консенсус за оттегляне на внесения конституционен проект, ще понесем това поражение. Единственото послание, което Борисов даде като изход от създалата се ситуация, е РБ и ДПС да се разберат. И тук искам да благодаря на г-н Кънев и на г-н Местан, че успяха да изпият не по едно, а по няколко кафета. Надявам се, че г-н Кънев е изпитал удоволствие от изпитото кафе с г-н Местан.
- Радан Кънев замина на триседмично обучение в САЩ за млади лидери. През 2008 г. вие също бяхте на такова обучение, след което станахте вицепремиер и ключова фигура в партията. Дали и Кънев не се подготвя за много висш партиен пост?
- Обучението в САЩ е добра форма да повишиш своя капацитет. Но то не означава, че веднага имаш гарантирано място и висока позиция в партия или в управлението. Тези програми са много полезни за българските политици. Преди шест месеца в подобно обучение участваха и представители на младежката ГЕРБ - евродепутатът Андрей Новаков и депутатите Георг Георгиев и Христо Гаджев. Аз бях на обучение в САЩ с Пламен Юруков, но виждате, че днес той не е в управлението, нито е в политическата партия, която представляваше. Там правиш срещи с много добри анализатори. Дискутират се теми за политическите системи и възможност за съвместна работа между ЕС и САЩ.
- Наясно ли сте в кои областни градове ще се сблъскате челно с реформаторите?
- Като цяло почти във всички областни градове те ще издигат свои кандидати. Искам да поздравя някои партии от РБ, които застават зад кандидатури на ГЕРБ. Давам пример с Варна, където СДС ще подкрепи номинацията на Иван Портних, докато Реформаторският блок е за Чавдар Трифонов, който на предишните избори беше издигнат от Николай Бареков и Цветан Василев. Всеки може да си направи изводите. В Хасково ние издигаме областния управител Добри Беливанов, а реформаторите, доколкото знам, ще застанат зад сегашния кмет. Знаете, че през 2003 г. той е бил кандидат на СДС, 2007 г. - на БСП, а 2011 г. става независим. Да не забравяме, че част от най-тревожните сигнали за купен вот бяха в Хасково.
- Ще редактирате ли въпросите на президента за референдума наесен?
- Това ще се гледа тази седмица. Мисля, че няма да се стигне до редактиране, което да предизвика напрежение. На този етап ГЕРБ не смята, че трябва да уточняваме във въпроса колко да са мажоритарно избраните депутати. И в момента съществува мажоритарен елемент чрез гласуване с преференции. Но тук си задаваме въпроса доколко тази преференция няма да създаде възможност за контролиран или купен вот. И това е притеснението ни. Може да се отбележат две цифри в кръгчетата с преференции. Така един работодател със стотина гласа ще може да преподрежда общинските съветници.