Четирите национално представените работодателски организации прогнозираха катастрофални последици от поскъпването на тока за фирмите. Двойното увеличение на добавката „Задължение към обществото“ за бизнеса от 1 август е вдигнало сметките за електроенергия на компаниите с 15-20%.
Затова в предприятията, където други години е имало коледни премии, сега вероятно няма да има. Вместо това се очакват съкращения на персонала, замразяване или дори намаляване на заплатите и увеличаване на цените на редица стоки, заяви Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Основната причина за това са дългосрочните договори за изкупуване на енергията на завишени цени от двете американски ТЕЦ, от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и когенерациите. Това е тежестта на „политическите разходи“ в цената на тока. Според изследване на Ernst&Young България е на второ място в ЕС по размера на това бреме, наречено задължение към обществото. Според организациите на бизнеса това понятие прикива кражбите в енергетиката и енергийната мафия.
Исканията на бизнеса
Работодателите настояха правителството и парламента да вземат спешни мерки за реални реформи в енергетиката. Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) обявиха пет искания, които според тях вече не търпят отлагане.
Първото е да се възстановяване на цените на тока на нивата отпреди 1 август 2015 г. Второто е да се изработи „Пътна карта за реформи в енергетиката“. На трето място са законодателните промени - отмяна на последните промени в закона за възобновяемите енергийни източници, мораториум върху задължителното изкупуване и изкупуването по преференциални цени на електрическа енергия от обекти, въведени в експлоатация след 1 октомври 2015 г., разкриване на информация за собствениците, договорите и дейността на дружествата, чието производство се изкупува по преференциални цени. Наложително е да се извърши и международен одит на енергетиката. Работодателите поставят императивното искане за оставка на шефа на КЕВР Иван Иванов. Те го обвиниха в некомпетентност и дори в лъжа заради изявлението му, че добавката „Задължение към обществото“ за населението и бизенса е изравнена.
Апел към правителството
Работодателските организации са изпратили писмо до премиера Бойко Борисов с искане до 1 октомври министърът на енергетиката да представи в КЕВР пълна информация за икономии в отрасъла, което да позволи от 1 ноември 2015 г. да бъдат намалени цените за стопанските потребители. Настоява се и за изпълнение на обещанието за разработване на Пътна карта на реформите в енергетиката. Бизнесът очаква от Министерския съвет да внесе в Народното събрание проект за отмяна на последната поправка в закона за ВЕИ, които разширяват възможностите за включване на нови мощности, включително с частично използване на животински тор.
При сегашната политика в енергетиката има опасност от деформиране на ценностите в икономиката, коментира Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК. През последните години е отчетен ръст на инвестициите главно в секторите, където държавата гарантира изкупуването на продукцията и няма реална конкуренция, допълни той.
Работодателите предупредиха, че ще организират нови масови протести на 30 септември, ако властите не пристъпят спешно към належащите реформи в енергетиката.