Президентът Румен Радев за първи път коментира и изрази недоволство от решението на Конституционния съд, което отхвърли т.нар. съдебна реформа, но остави поправките в Конституцията, които орязват правата му по назначаване на служебно правителлство.
Според държавния глава тези поправки в Основния закон предизвикват изкривяване във важни институции като БНБ, омбудсман - имайки предвид късата листа, определена от Христо Иванов, от която президентът може да избира служебен премиер.
"За съжаление, моите правомощия вече са изключително ограничени. Отговорност за промените и назначенията вече имат хората, които промениха Конституцията, защото списъкът става все по-малък и възможностите за избори на практика ги няма. Вие кого ще ми посочите за министър-председател?", попита медиите Радев. Той изтъкна, че ако зависеше от него, някои от сегашните министри нямаше да са такива.
Президентът отбеляза, че ако се обърне внимание на „злополучния ремонт на Конституцията” и последвалите решения на Конституционния съд ще се види, че те водят до парадоксални резултати.
„Нямаме съдебна реформа, но имаме управление без никаква политическа отговорност в момента. Хора с двойно гражданство не могат да бъдат министри, но могат да са народни представители. Тоест могат да избират и контролират министрите, да коват закони и да вземат важни решения относно националната сигурност”, посочи Радев.
Оценката на президента за „този експеримент с Шестата поправка в Основния закон” е, че той не само не е постигнал целта за заявената реформа, но и съществено е разклатил конституционните устои на държавата".
Относно политическата обстановка у нас Радев каза, че ще изчака резултата от консултациите на „Има такъв народ”.
Президентът коментира и изказване на председателя на ДПС Делян Пеевски, в което той обвини държавния глава за разцеплението на партията.
„Не се меся във вътрешните дела на партиите. Няма да допусна да бъда замесван в долнопробни конспирации. Но явно, когато имаш амбиции да управляваш цялата държава, а не можеш да управляваш собствената си партия е нормално да си изнервен”, каза Радев пред журналисти.
„Не мислите ли, че прекалено дълго медиите ни занимават с личните тревоги и вълнения на въпросния господин, които опитват да ни се представят като обществен въпрос? Това е лична драма, която върви към своята развръзка”, допълни той.
Президентът отказа да коментира Николай Ненчев, който беше изпратен като временно управляващ посолството ни в Украйна. "Правете разлика между позицията временно управляващ и професия дипломат. Тук има огромна разлика. Дипломат не се става за един ден с едно назначение, тук въпросът е за държавността. Ясно е разписано в Основния закон как се назначава посланик, това изисква президентски указ", допълни Румен Радев.
Никой не носи политическа отговорност за служебното правителство, но за сметка на това растат съмненията, че то има дълбоки зависимости – и това се вижда по редица немотивирани кадрови промени като смените на областни управители, директори на болници и директорът на правителствения Авиоотряд 28, заяви президентът Румен Радев.
Преди месец министъра на транспорта върна на поста ген. Тодор Коджейков, който беше сменен през 2021 г. от ген. Златко Златев. Формалният повод за това, поясни държавният глава е ситуация с отказала техника на правителствения самолет "Фалкон" докато летателната машина е била на земята.
"Някой да обясни на премиера, че е нормално една техника да отказва и тя е отказала на земята. Отказът на различни системи и агрегати е няколко часа. На няколко часа все нещо отказва и прави чест, че и летателният и инженерно-техническият състав се справиха с това на момента. Това не е проблем и претекст да освобождаваш, тук има съвсем други зависимости.
Моите огромни и дълбоки уважения към ген. Коджейков като охранител и спортист, но в длъжностната характеристика на директора на Отряда пише, че той трябва да е летец. Значи, махаш летеца ген. Златев, който цял живот се занимава с авиация, който лети и в момента, и слагаш охранител и спортист? Това за какво ви говори - или пълна некомпетентност - този министър на транспорта нищо не разбира от авиация, или дълбока зависимост - изпълнение на поръчка. Според мен в този случай се касае и за двете", заяви Радев.
Държавният глава призова парламентът да преразгледа решението, с което задължава Министерски съвет да закупи летателна техника за гасене на пожари към МВР. Според него тази дейност трябва да остане във ВВС.
"Ние сме държава с ограничени икономически възможности и не можем да си позволим да дублираме една и съща дейност в няколко структури. Ако в МВР има такава техника, която ще работи 1 или 2 месеца, какво ще правят летците и инженерите през останалите 10 - 11 месеца. Те трябва да поддържат регулярна летателна подготовка, ще летят нахалост ли? Това не е автомобил, не може да пратиш тези хора в една толкова рискована дейност, която изисква висше летателно майсторство и опит. Този опит е концентриран във ВВС и апелирам да се насочат по-малко средства там, но да ги има, за да може да имаме хора и отремонтирана техника и да може да има ефект, а не само да хвърляме пари там, където няма да са ефективни", посочи президента.
Румен Радев коментира и защо не свиква Консултативен съвет по национална сигурност.
"С кого да свикам КСНС? Със сегашното правителство и народно събрание, което е в полуразпад и в предизборна кампания? И със служебно правителство, което не носи политическа отговорност? И това е големият проблем на това правителство, а отговорност за това трябва да се търси на тези в парламента. Един от мотивите за промените в Конституцията беше, че парламентът ще контролира това правителство. Къде е този контрол? Аз не го виждам", посочи той.
Държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев участва в тържествената церемония, на която ще бъдат връчени дипломите на офицерите от "Випуск 2024 -"Цар Симеон Велики" на Военната академия "Георги Стойков Раковски".