България тръгва към седмите си поред предсрочни парламентарни избори за последните три години.
Днес в 12:00 часа на „Дондуков“ 2 парламентарната група "Има такъв народ", на която бе възложено да посочи кандидат за министър-председател, ще върне неизпълнен третия проучвателен мандат.
Вчера лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов съобщи, че формацията връща третия мандат за съставяне на редовен кабинет. „Сигурен съм, че българският избирател е мъдър и ще постъпи правилно на предстоящите избори“.
След връщането на мандата президентът Радев трябва да насрочи парламентарни избори в срок от два месеца.
Предстоят консултации с парламентарните групи и назначаването на служебен министър-председател, който може да бъде отново Димитър Главчев, председателят на парламента Рая Назарян, някой от ръководството на Сметната палата или от БНБ.
След произнасянето на Конституционния съд остана ограниченият кръг от хора, измежду които президентът може да избира служебен премиер. Това са председателят на Народното събрание - Рая Назарян от ГЕРБ; управителят или подуправител на Българската народна банка - Димитър Радев (ГЕРБ) и Петър Чобанов (ДПС). Другият подуправител - Андрей Гюров (ПП-ДБ), е в неплатен отпуск и води дело за отстраняването си от поста; председателят или зам.-председателят на Сметната палата - настоящият служебен премиер Димитър Главчев (ГЕРБ), Горица Грънчарова-Кожарева (ДПС) или Тошко Тодоров (ГЕРБ), омбудсманът или негов заместник.
Димитър Радев, Петър Чобанов, Горица Грънчарова-Кожарева и Тошко Тодоров вече отказах на президента по време на консултациите през март за съставяне на сегашния служебен кабинет. Не се очаква да са променили позицията си.
Председателят на парламента Рая Назарян категорично заяви, че не иска да заеме поста служебен министър-председател. В кулоарите на парламента Делян Пеевски каза, че президентът, почетният председател на ДПС Ахмед Доган и лидерът на "Да, България" в оставка Христо Иванов се срещнали в Росенец и разговаряли как да направят "преврат" и да сменят Рая Назарян с друг председател, "удобен" за държавния глава.
В началото на месеца Христо Иванов заяви, че трябва да се даде опция на Румен Радев да посочи за премиер човек, който не е обвързан с Пеевски.
В момента няма избран омбудсман, а доскорошният заместник на Диана Ковачева - Елена Чернева-Маркова, подаде оставка през март преди формирането на служебния кабинет. Засега не се очертава депутатите да изберат нов омбудсман в следващите седмици. Те излизат във ваканция от 17 август.
От живо включване във Фейсбук страницата на Министерски съвет, по време на което Главчев отговаряше на въпроси на граждани и журналисти, той бе категоричен, че ако остане служебен премиер, ще продължи да полага усилия страната да влезе в сухопътен Шенген и еврозоната. Изглежда, че министър-председателят е готов да остане на поста и да се погрижи за подготовката на предстоящите избори.
Преди издаването на указа на държавния глава, служебният премиер обявява състава на кабинета си. Ако Главчев запази поста си, едва ли ще има смяна на министри, тъй като публично не е имал критики към нито един от тях. По време на живото включване във Фейсбук страницата на Министерски съвет, в кръга на шегата, той заяви, че би сменил външния министър ( в момента самият Главчев заема поста- б.р).
След това Румен Радев е длъжен да насрочи дата за предсрочни парламентарни избори в двумесечен срок.
Най-вероятно вотът ще бъде на 13 октомври, ако процедурата се забави - тогава вотът ще е на 20 октомври.
Както вече е известно в събота от ГЕРБ-СДС потвърдиха, че няма да подкрепят създаването на редовно правителство с третия мандат, който президентът Румен Радев връчи на „Има такъв народ“. След почти тричасови разговори, провели се в сградата на бившия Партиен дом, от най-голямата политическа сила заявиха, че този парламент е твърде фрагментиран, а евентуално мнозинство ще бъде нестабилно.
В петък миналата седмица депутатите от ИТН се срещнаха с представителите на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и с тези на „Възраждане“.
След срещата с ИТН от ПП-ДБ заявиха, че ще информират колективните си органи и ще вземат решение за третия мандат. По време на срещата с ПП-ДБ основен фокус на разговора бяха съдебната реформа, както и необходимостта от ограничаване правомощията на главния прокурор. Бяха представени и дискутирани основни приоритети в секторите здравеопазване, образование, отбрана.
Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане“, заяви по време на срещата, че няма как да участват в правителство, в което има представители на ГЕРБ и ДПС.
По време на разговорите с „БСП за България“ двете политически сили констатираха много сходни виждания. Най-важното е, че водещо е общото разбиране за редовен кабинет, тъй като не е нормално за три години шест пъти да се отива на предсрочни парламентарни избори, коментира председателят на ПГ на „БСП за България“ Борислав Гуцанов.
С народните представители от ДПС, нечленуващи в парламентарна група, също бе постигнато съгласие. След срещата Станислав Балабанов коментира, че мнозинството в подкрепа на кабинет е нараснало на 48 души.
Първи бяха срещите, насрочени с независимите депутати от „Величие“, близки до Ивелин Михайлов. Единствена за срещата дойде Красимира Катинчарова, с която не бе постигнато съгласие. След това ИТН се срещна и с депутатите около бившия председател на ПГ на „Величие“ Николай Марков, с които установиха много общи теми и виждания. Независимият депутат Виктория Василева посочи, че те подкрепят политики и не претендират за постове.
Първият проучвателен мандат бе връчен на ГЕРБ-СДС. От партията на Борисов предложиха състав на кабинет и кандидат за министър-председател, но при гласуването в зала, номинираният Росен Желязков не получи необходимите гласове.
При гласуването на предложението парламентарната група на ДПС се разцепи и това пренареди политическите сили в парламента. Така вторият мандат вместо при ДПС отиде при "Продължаваме промяната – Демократична България". Те го върнаха неизпълнен, след като го получиха.