"Постигнахме договореност по седем точки. Утре тези седем точки ще бъдат внесени в Народното събрание, за да стане ясно, че това не е решение само на правителството, а и на политическите сили в парламента", заяви премиерът Николай Денков след срещата с протестиращите енергетици и миньори в Народното събрание.
"По две от тези точки решенията са, че държавата няма да затваря никакви въглищни централи, те ще излязат на пазара. Системата ще работи стабилно, ще имаме базови мощности, колкото е необходимо, за да работи енергийната ни система", заяви той.
"Част от организациите казаха, че спират протестите. Една от организациите каза, че ще отидат при протестиращите, ще говорят с тях и тогава ще решат", поясни Денков.
Има разбирателство между протестиращите миньори и енергетици и управляващите, се заговори час преди това в коридорите на Народното събрание. Сформирана е работна група, която да търси решение на поставените от протестиращите проблеми, съобщиха източници на БНР от преговарящите екипи. Не е изключен и вариант за изработване на общ документ, който да бъде подписан от всички страни.
Във Фейсбук депутатката от "Възраждане" Искра Михайлова публикува и документа, около който се обединяват протестиращи и управляващи.
Цончо Ганев пък се включи на живо във Фейсбук от финалните дебати за изчистване на споразумението.
Срещата между протестиращите и представителите на властта започна малко след 11:00 ч.
Още в началото премиерът Николай Денков заяви, че някои от исканията на енергетиците са неизпълними. Те настояват България да изтегли плановете за справедлив преход за Стара Загора, Перник и Кюстендил от Европейската комисия и да ги предоговори.
От БСП - единствената парламентарна партия, която не участва в срещата в Народното събрание, обявиха, че предлагат единственото работещо решение: парламентът да възложи на МС изтегляне на подадения в Брюксел план и отсрочка за спокойни и нормални разговори.
В позиция до медиите социалистите посочват, че срещата между управляващи и протестиращите миньори е пълен провал.
"Целта на организаторите ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС не е решаване на проблемите на хората, а имитация на разговори, сваляне на напрежението и смачкване на протеста", посочват от БСП.