Моделът на леко лигавите, много критикувани и твърде комерсиални момчешки поп групи властваше на музикалната сцена преди десетилетия. През 2010 г. британските продуценти на риалити формата „Х-фактор“ решиха, че е време да го възродят. Експериментът им донякъде се оказа успешен, защото появилата се нова банда „Уан дирекшън“ грабна сърцата на днешните тийнейджърки също както „Тейк дет“. „Бекстрийт бойс“ и „Ен Синк“ са вълнували майките им преди 20 г. Със славата обаче се повториха и битките за надмощие между певците. А в крайна сметка се оказа, че в което и време да се развиват, повечето бой банди имат не повече от
5 години срок на годност
След това отношенията между певците се обтягат - дали заради лични амбиции или заради прекомерния стрес.
Преди две седмици днешните тийнейджъри останаха шокирани от решението на Зейн Малик да напусне „Уан дирекшън“, обявена за най-продаваната съвременна момчешка група. Той бе един от големите любимци на публиката, но предпочете да се оттегли от светлините на прожекторите, за да подготви самостоятелен албум. 22-годишният британец с арабски корени изостави останалите четирима от бандата насред световно турне. „Искам отново да се почувствам като нормален млад мъж. Не мога да издържам повече на напрежението“, обясни певецът. Разстроените фенки обаче обвиняват
годеницата на Зейн
- певицата Пери Едуард, която била „Йоко Оно на новия век“ и също като жената на Джон Ленън го настройвала срещу групата му.
Освен сълзи в очите на милиони почитателки напускането на Малик породи и съмнения относно бъдещето на групата. Другите четирима са убедени, че ще продължат да правят музика заради феновете си. Мнозина специалисти обаче се съмняват, че ще се задържат още дълго на гребена на славата. Заради подобни сътресения хитови банди като „Тейк дет“ (след напускането на Роби Уилямс), „Ен Синк“ (без Джъстин Тимбърлейк) и години по-рано „Джаксънс файв“ (без Майкъл Джексън) изпаднаха в дълъг период на полуразпад. След многобройни, но безрезултатни опити да си върнат успеха, те се разделиха, защото чета без един няма как да е същата.
Според британския музикален критик Нийл Маккормик Зейн Малик не бил решаваш фактор в „Уан дирекшън“: „Той нито пишеше песни, нито бе толкова разпознаваем като лицето на групата Хари Стайлс. Беше по-скоро момчето от хора.“ Журналистът от английския в. „Телеграф“ е категоричен, че феновете трябва да са спокойни, тъй като
групата ще оцелее
В близката история на поп музиката обаче има редица примери за обратното. Роби Уилямс и Джъстин Тимбърлейк също не бяха основните двигатели в групите, от които излизат, но след отцепването им и „Тейк дат“, и „Ен Синк“ загинаха безславно.
Точно 5 години след като става част от „Тейк дет“, Уилямс избра свободата и остави в миналото отличената с престижни награди банда. В нея младият певец се чувствал творчески потискан от основния вокал Гари Барлоу, а идеите му за нови песни не се възприемали. Желанието за изява накарало Роби да скъса отношенията си с групата, при това в пика на славата Ӝ (през 1996 г.), за да се пробва като солов изпълнител. Десет години по-късно Барлоу и останалите певци правят плахи опити за нови съвместни концерти и записи. Роби, който вече има добра самостоятелна кариера, не пожела да раздели сцената пак с колегите си и отказа поканата им за събиране. Барлоу организира с останалите поредица концерти през 2010-а, но реакциите на публиката бяха показателни, че без Уилямс „Тейк дет“ е просто поредната група.
Стремеж към самостоятелна изява на Тимбърлейк пък раздели „Ен Синк“ през 2002 г. Разпадането на групата разстрои много почитателки на петимата танцуващи младежи, но бе добра новина за ценителите на качествената поп музика. Оказа се, че пластичният Джъстин се справя доста по-добре като солов изпълнител и продуцент, отколкото в образа на зализан вокал на прекалено комерсиалните „Ен Синк“. Като сам воин на сцената той спечели четири награди „Грами“ и продаде милиони бройки от трите си (засега) албума.
На музикалните награди на MTV през 2013-а „Ен Синк“ се събраха отново на една сцена. Радостта на фенките обаче се превърна в шок от закръглените форми на бившите секссимволи.
Като говорим за момчешки формации, от които са излезли големи звезди на музикалната сцена, не може да пропуснем и Краля на попа. Невръстният Майкъл Джексън се превръща в ракета носител за групата „Джаксънс файв“, която създава с четирима от по-големите си братя. Макар и най-малък, той е основен вокал на бандата, която бързо оглавява класациите през 60-те и 70-те. Освен че публиката се влюбва в петимата тъмнокожи танцуващи момчета, и критиката е впечатлена от новаторската за времето си музика, която те правят. Сп. „Ролинг стоун“ дори нарича младия Майкъл „шеметно чудо и неповторим талант“. Затова никой не е изненадан, когато 20-годишният младеж се отказва от братската група и поема по собствен път към музикална слава. И я достига почти веднага - още първият му албум е продаден в 20 млн. копия в целия свят, да не говорим за влиянието, което има върху поп стила.
Сред момчешките групи с по-дълъг живот е американската „Ню кидс он дъ блок“, които се разделиха след 10 години. Бандата изглеждаше като добре смазана машина - всичко вървеше спокойно и леко, а хитовете идваха един след друг. „Новите хлапета в квартала“ имаха и успех на музикалния пазар, като общо са продали над 80 млн. копия от албумите си. Привидната хармония между седмината певци обаче се срина рязко през 1994-та, когато всеки от тях реши
да поеме по собствен път
Нито един не успя да пробие като солов изпълнител. Вероятно затова те се събраха през 2013 г. за съвместно турне с друга емблематична момчешка група - „Бекстрийт бойс“. Тя е една от малкото в жанра, оцеляла от началото на 90-те до днес в оригиналния си състав.
Често критици нареждат сред първите бой банди и „Бийтълс“ въпреки очевидните различия в стила, поведението и най-вече в качеството. Също като „Ню кидс он дъ блок“ британците творят към 10 г., но оставят доста по-значима следа в музиката от която и да е момчешка формация след тях. Джон Ленън, Пол Маккартни, Ринго Стар и Джордж Харисън завещават десетки разпознаваеми парчета и все още оглавяват класацията за най-продавани изпълнители - с над 600 млн. продадени албума (само Елвис Пресли ги доближава с 550 млн. копия). Ливърпулската четворка се раздели заради поредица от неразбирателства между изпълнителите, но и до днес остава емблема.
Дали групата „Уан дирекшън“ ще даде летящ старт за кариерата на младия Зейн Малик, ще разберем след поне година. Засега се знае, че Малик е подписал договор със същата звукозаписна компания, която продуцира и бившата му група.