Идеята за въвеждане на данък „вредни храни“ на Министерство на здравеопазването предизвика бурен скандал в държавата.
„Законопроектът се прави на тъмно и в пълна конспирация. До този момент в хранителния бранш не знаем имената на експертите, които обсъждат предложението. Не сме запознати официално и кои точно храни ще бъдат включени в черния списък. Но според последните информации в него влизат и хлебните изделия, което е повече от абсурдно“, каза Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите. Според нея това вече предизвиква бурни реакции в целия сектор.
В същото време сред рисковите за здравето продукти не попада палмовото масло, което специалистите по хранене вече няколко години обвиняват за редица здравословни проблеми. По-голям от хляба няма, категорична е Кукушева. Тя недоумява защо във Франция кроасанът е на почит, а в България баничката ще се приема за вредна храна и поради тази причина ще бъде натоварена с още налози.
В нашето Министерство на земеделието не е постъпвала информация за евентуалното въвеждане на данък върху определени храни, казаха пред Епицентър.бг източници от Българската агенция по безопасност на храните.
Всичко това засилва недоумението как е възможно да бъде предложен проектозакон без ресорната агенция да е информирана.
Представители на бранша сега участват в разработването на два изключително важни закона – за хранителната верига и за храните.
Данък „вредни храни” е вреден и ще създаде още повече проблеми, той въвежда противозаконно и още два разрешителни режима. Това заяви икономистът Красен Станчев в сутрешния блок на БНТ.
Михаил Околийски, представител на Световната здравна организация, обаче твърди, че в САЩ жените се разболяват от рак повече заради употребата на такива вредни храни, отколкото от тютюнопушене. Проф. Стефка Петрова от Националния център за обществено здраве също подкрепя идеята на правителството.
България е в първата четворка на най-затлъстелите нации, а проблемът е особено остър при децата от 3 до 18 г. Причина за това е консумацията на некачествени храни, съобщи проф. Петър Атанасов, ръководител на катедра „Физиология и биохимия“ в Националната спортна академия по време на конференция „Добрата храна е сила“. Той обаче смята, че не данъци, а ограмотяване и строг контрол на производството ще обърне тенденцията.
Според неофициална информация здравното министерство ще оттегли предложението си за данък върху „вредните храни“, защото назряващият скандал е твърде опасен точно преди изборите.