Професиите, които са свъразни с дълго стоене на крак, са рискови за възникването на проблеми с вените.

Дух и тяло

Разширените вени не са за пренебрегване

24952 | 19 юни 2015 | 12:28

Женските хормони естроген и прогестерон са сред основните причинители на заболяването

Професиите, които са свъразни с дълго стоене на крак, са рискови за възникването на проблеми с вените.-1434707520.jpgДоц. д-р Милена Станева-1434707550.jpg

Почти всяка втора жена страда от разширени вени, а проблемът далеч не е само естетически. Всеизвестно е, че оплакванията винаги се увеличават в топлото време. Какво всъщност представлява тази широко разпространена болест? Какви рискове крие? Как да избегнем усложненията от нея? Кога е наложително хирургичното лечение? На тези въпроси търсим отговор от националния консултант по ангиология доц. д-р Милена Станева.


Тя обяснява, че за болестно разширение на повърхностните вени (познато с медицинското наименование варикоза) говорим, когато е нарушена главната функция на вените - да връщат наситената с въглероден двуокис кръв от долната част на тялото към сърцето. Изтласкването е възможно благодарение на разположените в съдовете клапи, които не позволяват движението в обратна посока под въздействие на тежестта. Когато тези клапи са увредени и не се затварят достатъчно плътно, кръвообращението се забавя, поради което фините венозни стени се разпъват и настъпва разширението.


Дългото стоене на крак увеличава рисковете


В самото начало на измененията признаците са незначителни. Разширените вени се виждат на повърхността на кожата и са по-изпъкнали в изправена позиция, а в легнало положение се прибират. Постепенно обаче застояването на кръвта в долните крайници може да предизвика появата на отоци, да породи усещане за тежест, мравучкане, нощни крампи. Лошото кръвообращение причинява кафеникаво оцветяване на кожата на глезените, а в напредналите стадии също и т.нар. варикозни рани, които се лекуват трудно и често водят до инфекции.


Главните рискови фактори за отключване на заболяването са принадлежността към слабия пол, фамилната предразположеност, наднорменото тегло, застоялият начин на живот, излагането на топлина, носенето на много високи или съвсем равни обувки, на прекалено тесни дрехи. Професиите, които налагат да се работи продължително на крак - примерно като продавачки, фризьорки или учителки, увеличават вероятността от появата на разширени вени.


Любопитно е обяснението за половата предопределеност на болестта. Да, от нея страдат и мъже, но много по-малко. Основната причина за голямото предразположение на дамите се крие в благоприятното за варикозата въздействие на женските хормони естроген и прогестерон и свързаните с техните циклични промени опасни периоди: дните, предшестващи месечния цикъл, времето, в което се приемат противозачатъчни средства, бременността. При това всяка следваща бременност повишава чувствително риска от разширени вени. Това е, защото естрогените предразполагат към появата на отоци, а прогестеронът разширява вените, чиито стени и без това са с по-слаб мускулен тонус спрямо тези на мъжете. Преживените травми на долните крайници също увеличават риска от венозна недостатъчност.


Най-добрата профилактика е движението


Възможно ли е да се предотвратят проблемите, създавани от варикозата? Да, до много голяма степен, като на първо място трябва да откроим спазването на правилен хигиенен режим. Тъй като венозната кръв се изтласква от т.нар. мускулна помпа, която се намира в крайниците, и действа предимно при движение на тялото, то именно движението е и най-добрата възможна профилактика. Препоръчва се повече ходене, изкачване на стълби, каране на колело или поне правене по няколко крачки за раздвижване на всеки час. Полезно е последователното повдигане на пръсти и на пети, обливането с хладка вода по вътрешната и задната част на краката в посока отдолу нагоре. Много помага плуването или ходенето в морска вода. Фитнесът също е сред фаворитите за добро здраве, но тук е важно да се правят не силови, а подходящи за тонизиране на сърцето упражнения.


Ясно е, че тези и други добри практики може да облекчат оплакванията на хората с разширени вени или да забавят появата на усложнения, но когато заболяването е навлязло в по-напреднал стадий, вече са неизбежни специалните лечебни средства, които се предписват от ангиолог или съдов хирург. А това, разбира се, се предшества от пълното изясняване на развитието на диагнозата. Много добра информация за него се получава чрез изследване с ултразвук. То е напълно безболезнено и безвредно, но показва вида на разширените вени, състоянието на дълбоките съдове, тяхната проводимост, степента на клапната недостатъчност.


Лекарският контрол предотвратява белодробна емболия


Класическите методи на консервативно лечение включват използването на медикаменти под формата на таблетки или мазила с див кестен, лозови листа, арника, които тонизират вените, като позволяват да се увеличи тяхната издръжливост и да се подобри кръвообращението. Същевременно те водят до редуциране на отоците и на неприятното усещане за тежест. Сред препоръчваните средства за намаляване на оплакванията са и широко популярните ластични чорапи. Те обаче са различни видове, с различна степен на компресия и трябва да се използват след консултация със специалист, твърди доц. Станева.


Най-тежките случаи налагат хирургично лечение. Универсален оперативен метод няма. Подходът може да е безкръвен, като се прилага склерозиращо вещество, с което вената се слепва и функцията й се поема от другите вени. Също безкръвно може да се направи лазерна или радиофренквентна аблация. При нужда по-големите болни вени се изваждат. Варикозата се лекува много успешно. Най-важното е медицинската намеса да е своевременна и адекватна. Това би предотвратило много усложнения, най-опасното сред които е настъпването на белодробна емболия - образуването на тромби, парче от които да се откъсне и по пътя на кръвта да навлезе в дълбоката венозна система, не е изключено.


Подобна опасност е рядка от гледна точка на статистиката. Но що се отнася въобще до отражението на заболяването върху качеството на живот на всички засегнати от него, то световната медицинска общност алармира, че дори в ранните си стадии варикозата чувствително го влошава заради дискомфорта, който поражда. Доц. Милена Станева изтъква, че становището на Българското дружество по съдова ендоваскуларна хирургия и ангиология е, че качеството на живот на пациентите с варикозни рани е същото като на хората с тежка сърдечна недостатъчност. Ето защо диагнозата не бива да се подценява и да се пренебрегва с лека ръка, настоява специалистът.


Още по темата

Доц. д-р Милена Станева е национален консултант по ангиология и е част от екипа на клиниката по съдова хирургия и ангиология в болница „Токуда“. Работила е в клиниките по кардиология в УБ „Лозенец“ и в УНСБАЛ „Св. Екатерина“. Има специалности по вътрешни болести, кардиология и ангиология.

Член е на УС на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология, на Европейското дружество по кардиология, на международните дружества по флебология и по ангиология и на още ред родни престижни медицински организации.

Дехидратацията влияе негативно на мозъка

Специалистът по здравословно хранене Надя Петрова-1433503553.jpg

5 юни 2015 | 13:16

Дух и тяло

Лошите шеги на комфорта

Лекарите са категорични, че човек трябва да има достатъчно време за почивка и разпускане.-1425642015.jpg

Прекалените удобства в бита често вредят на здравето ни, твърдят специалисти

6 март 2015 | 13:39

Дух и тяло

Дивертикулозата – едно опасно заболяване на червата

Засегнатите могат да усещат общ лек  дискомфорт в долната лява част на корема, а в целия корем, да образуват газове, да се подуват.-1421336289.jpg

Засегнати са 30% от хората, навлезли в шестото десетилетие

15 ян. 2015 | 17:36

Не лекувайте грипа с антибиотик

Лекарства-0df280e967ecb518b60a3387897dd640.jpg

Едва 20% от лекарите правят микробиология, преди да ни изпишат терапията

4 дек. 2014 | 15:46

НАЙ-ВАЖНОТО

В пленарната зала депутатите разглеждат на второ четене бюджета

Петкова:Ние сме само от 2 месеца в това управление, няма как да сме генерирали 18 млрд. лева разходи

Финансовият министър Теменужка Петкова Снимка: БТА-Finansoviyat-ministar-Temenuzhka-Petkova-Snimka--BTA_1742494559.jpg

На обвиненията на опозицията за рекордно заложени харчове финансовият министър ...

20 март 2025 | 20:15

Те губят местата си в комисиите, а Радостин Василев не би трябвало да е зам.-председател на НС

Вече втори ден няма парламентарна група МЕЧ, но Наталия Киселова мълчи

Вече втори ден няма парламентарна група МЕЧ, но Наталия Киселова мълчи-Veche-vtori-den-nyama-parlamentarna-grupa-MECh--no-Nataliya-Kiselova-malchi_1742496596.jpg

Хората на Радостин Василев останаха девет и според правилника на Народното ...

20 март 2025 | 20:46

Ние няма как да допуснем пипалата на Сорос в българския КС, заяви Хамид Хамид за Йонко Грозев, който събра 38 гласа

Орлин Колев бе избран за съдия от Конституционния съд от квотата на парламента със 127 гласа

-D-r-Orlin-Kolev-Snimka--NOVA-NEWS_1734540838.jpg

Научната и преподавателска дейност на Орлин Колев започват от октомври 2006 г. ...

20 март 2025 | 14:55

Този човек не знае къде е. Това е нечувано - да се унищожава Конституционният съд, възмути се лидерът на ДПС-НН

Пеевски: Киселова да изхвърли веднага от залата Костадинов, още днес ще го дам на прокурор

Пеевски: Киселова да вземе мерки и да изхвърли веднага от зала Костадин Костадинов-Delyan-Peevski--Nie-ne-iskame-da-chakame-visokite-tseni-da-izkarat-horata-na-ulitsata-ot-bezizhoditsa_1738741547.jpg

"Щял да унищожи Конституционния съд на България. Видяхте го как вилняха в ...

20 март 2025 | 14:21

Приемам го като това, че Васил Божков е отишъл да си нагледа инвестицията, коментира Борисов

Борисов за протеста на ПП-ДБ: Кирил Петков застава до Васил Божков! Алексей Петров се върти в гроба!
(Видео)

Борисов за протеста на ПП-ДБ: Кирил Петков застава до Васил Божков! Алексей Петров се върти в гроба!-Borisov-za-protesta-na-PP-DB--Kiril-Petkov-zastava-do-Vasil-Bozhkov--Aleksey-Petrov-se-varti-v-groba-_1742463370.png

"Когато Пеевски подкрепи кабинета "Денков", нямаше корупция и ...

20 март 2025 | 09:49

Бизнесменът опитва да си върне античните предмети, като обжалва конфискуването по съдебен път

Международно разследване е засякло транзакции, свързани с антични предмети, водещи към Васил Божков

Международно разследване е засякло транзакции, свързани с антични предмети, водещи към Васил Божков-Sadat-otkaza-da-pusne-Vasil-Bozhkov-na-lechenie-v-chuzhbina-Snimka-BTA_1734521131.jpg

Чуждите служби са засекли три транзакции на обща стойност 5 милиона долара, ...

20 март 2025 | 09:11

Депутатите избраха д-р Петко Стефановски за управител на НЗОК и Орлин Колев за член на КС

Парламентът реши - ще работи и през нощта, за да приеме държавния бюджет на второ четене
(Видео)

Депутатите избират шеф на НЗОК и съдия за Конституционния съд, продължава второ четене на бюджета-Deputatite-izbirat-shef-na-NZOK-i-sadiya-za-Konstitutsionniya-sad--prodalzhava-vtoro-chetene-na-byudzheta_1742450520.jpg

Депутатите отхвърлиха с едно гласуване всичките близо 39 хиляди предложения на ...

20 март 2025 | 08:01

България има огромна необходимост от ДПС и ще работя в посока двете фракции да се обединят, каза той

Мехмед Дикме: ДПС е на Делян Пеевски. Забравете за Доган, той е в миналото!

Мехмед Дикме: ДПС е на Делян Пеевски. Забравете за Доган, той е в миналото-Mehmed-Dikme--Drugaryat-Dogan-ne-e-sazdaval-DPS--osnovite-sa-polozheni-ot-Lukanov-i-bivshata-DS_1736143691.jpg

"Похвална е инициативата на министъра, който се опитва да въведе контрол ...

20 март 2025 | 22:50

Защо лидерите на партията радикализират своите избиратели?

Проф. Александър Оскар: Откъде идва омразата на АПС-Доган към евреите?

Проф. д-р Александър Оскар-1603176067.png

Едно е ясно, в желанието си да оцелее на политическата сцена, АПС е готова да ...

20 март 2025 | 19:16