Референдумът е толкова важен, колкото съдебната реформа.
Това заяви от парламентарната трибуна държавният глава Росен Плевнелиев в обръщението си към народните представители, цитиран от „Фокус”. Президентът припомни част от думите си преди 9 месеца, като поздрави депутатите за за постигнатото по-високо ниво на стабилност на държавата, амбицията за реформи, постигнатото съгласие за промяна на Конституцията.
„Ако декларираните реформи се превърнат в конкретни резултати, това ще бъде крачка напред за държавата и обществото. Първите стъпки са на лице. Пожелавам успех в по-нататъшната ви дейност”, посочи той.
Според държавния глава първопричината за всеки от големите проблеми на България е съдебната система, изборния процес и др.
„Силно подкрепям провеждането на дълбока и всеобхватна реформа в съдебната система и провеждане на референдум. Това може да стане само с волята и подкрепата на народа. Референдумът е толкова важен, колкото съдебната реформа. Вярвам, че дебатите, които предстои да проведете и решението, което ще вземете, са от ключово решение”, каза още Росен Плевнелиев.
"Можем да подобрим многократно работата на публичната власт, като й осигурим обществена легитимност на по-високо ниво. Всеки един от нас е обещавал на своите избиратели, всички го дължим на народа, дължим му доверие, защото обществото неведнъж показа своята мъдрост и привързаност към ценностите на демокрацията. Нямаме право и причина да откажем на суверена да се произнесе как да излъчи своите представители", подчерта Плевнелиев, предаде БГНЕС.
Той добави, че пряката демокрация може да донесе повече стабилност и доверие. "Свидетели сме, че изборите у нас в последните години лесно се превръщат в нов фактор на недоверие, на безкрайни обвинения за търговия с гласове, за купен, корпоративен вот, все повече българи остават изключени от политическия живот, все по-малко хора гласуват. Ако не преобърнем този процес, апатията и нихилизмът ще засегнат основите на политическата система. Решението е провеждане на референдум по изборните права на гражданите. Вотът им ще внесе стабилност в изборния процес и качествено ще се подобри политическата система", убеден е Плевнелиев.
Президентът повтори отново първия въпрос за референдума: Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
"Безспорно е, че гражданите предпочитат наред с партийните листи, да гласуват и за личности", каза Плевнелиев. Според него, така ще се заздрави връзката избирател – народен представител. Не бива да противопоставяме мажоритарния на пропорционалния елемент в избирателната система. В състояние сме да се възползваме от най-доброто и от двете системи. Заставам категорично зад многопартийната политическа система. Изрично подчертавам основополагащата роля на партиите. С въвеждане на смесена избирателна система, при която има мажоритарен и пропорционален избор, ще запазим партийното многообразие, но ще гласуваме и за личности", заяви Плевнелиев.
Няма едно общо мнение по отношение на това каква част от народните представители да се избират мажоритарно. Нека проверим волята на суверена за мажоритарен избор. Нека суверенът да чуе и да направи своя информиран и съзнателен избор. Каквото и да е решението на народа, то е по-силно от желанието ни да "ударим" политическия противник, каза Плевнелиев.
Той изтъкна, че електронното гласуване ще е крачка напред в посоката, в която се развива човечеството. "Уверен съм, че българските гласоподаватели ще могат да гласуват електронно, нека го направим, навреме, каза президентът. Няма по-силен инструмент за повишаване на доверието на гражданите от референдума. Ако засилим ролята на референдум в политическия си живот ще спечелим всички. Вече предложих националният референдум да се проведе на 25 октомври 2015 година заедно с местните избори за кметове и общински съветници. Така ще има най-малко натоварване на бюджета, каза Росен Плевнелиев.
В съвременния свят всеки човек има възможността да учи и да работи както в родината си, така и по света. Днес живеем в ерата на информационните технологии, а разстоянията губят традиционните си значения. Не съм съгласен милиони българи да бъдат изключени от обществено-политическия живот, само защото са намерили реализация извън родината. Нашите сънародници искат да бъдат активни участници в процесите на вземане на решения, мотивира Плевнелиев убеждението си за онлайн вот.
Предстои парламентът да гласува проект на предложение за произвеждане на национален референдум с въпроси: "Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?"; "Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?"; "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?", чиито вносител в Росен Плевнелиев.