Гласуването на референдума ще е предимно положително, но постигнатата избирателна активност няма да преодолее законовия праг, за да бъде признат за редовен. (За да е легитимно допитването, активността трябва да е колкото на последните парламентарни избори, т.е. 3,5 млн. души. На местните избори обаче активността обикновено е около 35%, докато при парламентарните – 50-55%). Това сочи изследване на обществените нагласи на Института за модерна политика (ИМП). То е проведено в периода 7-13 октомври 2015 г. и обхваща 1060 пълнолетни жители в 108 гнезда от 28–те области на страната.
Нагласата мнозинството от заявилите желание да гласуват е да се отговори с „ДА“ на въпроса в допитването: „Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?", сочи проучването.
С „Да“ са готови да отговорят 37 %, с „Не“ - 15 %, с „Не съм решил/а“ - 13% и с „Няма да гласувам на референдума“ - 36 %.
Както се вижда, 52 % от респондентите възнамеряват „твърдо“ да гласуват на референдума, 13% се колебаят, а 36 % заявяват, че няма да упражнят правото си на глас. На пръв поглед това би означавало, че за първи път национален референдум ще бъде признат за валиден.
Това обаче едва ли ще се случи, тъй като практиката е показала, че в изследвания анкетираните традиционно дават „по-престижни“ отговори на въпросите, отколкото се реализират на практика. Така че, въпреки заявената готовност за гласуване в референдума, нашата прогноза е, че действителните гласове ще се окажат по-малко от необходимото, за да бъде референдумът признат за легитимен, посочват от ИМП.
11136 | 23 окт. 2015 | 16:24



Мобилна верси
RSS
