Реформаторския блок се обяви срещу планираното увеличение на данък общ доход за физическите лица с 2 процента.
Новата тежест е предложена от Министерството на финансите чрез промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Решението ще се взима от общинските съвети и приходите ще отиват директно в местните бюджети, а държавата ще продължи да събира своите 10%.
„Във всяка държава правителството има естествен инстинкт да събира колкото се може повече данъци. Затова е възникнал и парламентът преди няколко стотин години, за да усмирява правителството да събира налози. В групите на Реформаторския блок, ГЕРБ и Патриотичния фронт има достатъчно съпротива срещу някои по-радикални идеи и дори срещу самата идея за увеличение на данъците. В дух на съгласие и диалог парламентът ще изпълни историческата си роля. А тя е да защитава права на гражданите и да ги пази от схвръхоблагане”, заяви в парламента съпредседателят на ПГ на РБ Радан Кънев.
Той призна, че се надява това предложение на финансовото министерство въобще да не влиза в пленарна зала, а в „парламента да се обсъждат единствено консенсусни предложения, които се подкрепят от едно единно и консолидирано мнозинство”.
Радан Кънев допълни, че идеята за въвеждане на нов данък общ доход, който да се събира от общините, е на ниво обсъждане. Според него било „хубаво”, когато подобни идеи се дискутират, преди да влязат в деловодството на парламента.
От думите на лидера на ДСБ стана ясно още, че парламентарната група все още няма позиция дали ще подкрепи Константин Пенчев за член на Конституционния съд. „Голямото ни желание е да има единна кандидатура на мнозинството”, каза той.
Както Епицентър.бг писа, на заседанието на парламентарната група на РБ вчера депутати от ДСБ са предложили за конституционен съдия да бъде издигната Екатерина Михайлова. Останалите партии в коалицията обаче настоявали да бъде подкрепен предложеният от ГЕРБ Пенчев.