Да не се вдигат преките и косвените данъци, да се гарантира ръст на икономиката от 1,8% през 2016 г., а бюджетният дефицит да е в рамките на 2%. Това са част от условията, които са поставили партиите от Реформаторския блок пред ГЕРБ. Депутати от коалицията са провели среща с министъра на финансите Владислав Горанов в четвъртък.
Реформаторите са акцентирали на десет теми за постигане на политическо съгласие по Закона за държавния бюджет, от които четири са по общата бюджетна философия, заяви зам.-председателят на бюджетната комисия Димитър Танев, цитиран от пресцентъра на коалицията. В консултациите участва и съпредседателят на парламентарната група Найден Зеленогорски.
"Увеличаване на приходите чрез ефективно усвояване на средствата от Европа и продължаване на борбата с контрабандата на акцизни стоки е важен приоритет за реформаторите", каза още Танев. Искаме увеличаване на приходите от акцизи - това е изсветляване на икономиката, дори когато са запазени нивата на акцизните ставки. Според него приходите от акцизи за първото шестмесечие на 2015 г. са с около 10% повече спрямо същото време на миналата година, или 171 млн. лева повече, като блокът държи устойчивият ръст да се запази и в бюджет 2016 г.
Реформаторите сме за запазване нивата на преките и косвени данъци – корпоративен, общ доход и данък добавена стойност (ДДС), посочи още Димитър Танев, като допълни, че освен горните четири политики, от Реформаторския блок настояват и за продължаване на реформите в 3 ключови сектори - администрация, пенсионна система и енергетика.
По отношение на административната реформа да се продължат усилията за намаляване на администрацията във ведомствата, които не са го направили през 2015 година – министерствата на вътрешните работи, на отбраната, на правосъдието и други, каза Танев. "Споделяме тревогата на министър Горанов, че няколко министерства няма да изпълнят поетия ангажимент за съкращения и затова през 2016 година залагаме в бюджета принцип всички ведомства да изпълнят планираното намаляване на разходите с 10%", добави Димитър Танев.
По думите му бюджетът трябва да е инструмент за ускоряване на пенсионната реформа и трябва да се спре източването на социалната система през фалшивите инвалидни пенсии, които през 2001 година са били общо 244 милиона лева, а 14 години по-късно вече са 6.5 пъти повече - 1.6 млрд. лева. През 2016 г. следва да се направи прекатегоризация на работниците и служителите от силовите ведомства, целяща да осигури по-добри условия за пенсиониране на полицаите и военните, работещи на терен, а не толкова на служителите с административни функции, каза още Танев.
Той допълни, че по третата реформа – в енергетиката - от реформаторите настояват за изсветляване на договорите, по които държавата изкупува ток, както и за изпълнения на поетия от министър Теменужка Петкова ангажимент за 10% намаляване на административните разходи в държавната енергетика.
Като приоритетна политика в бюджета за 2016 г. Танев посочи образованието, което по думите му през бюджета означава 10% ръст на средствата спрямо миналата година, или 300 милиона лева допълнително. Това са средствата за увеличаване заплатите на учителите, за училищни автобуси, компютри, ремонт на училища и студентски общежития, физкултурни салони и спортни площадки, обясни още той.