Българската банка за развитие (ББР) ще реализира повече инвестиции в социална инфраструктура и ще действа като катализатор на инвестициите в този сектор. Това каза служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов по време на конференцията "Банките за развитие - инструмент за по-добро използване на публичните средства", организирана по повод 25-ата годишнина от създаването на ББР, предаде БТА.
Фокус на форума, който се провежда в София, е ролята на националните банки за развитие за стимулиране на икономиката в Европа и по света. Той събра представители на министерства, на БНБ, на ЕК и Европейския инвестиционен фонд, изпълнителни директори на банки за развитие и експортни банки на повече от 20 страни от ЕС, изпълнителни директори на търговските банки у нас.
Росен Карадимов отбеляза приемането от Министерския съвет през април тази година на новата стратегия на ББР за следващия тригодишен период и добави, че от гледна точка на стратегията целите, които си поставят са осигуряване на стабилност и промяна в ситуации на криза чрез подкрепа на отбраната и на устойчивите публични политики.
Когато приемахме стратегия на банката, се появиха критикари, които твърдяха, че ББР не може да бъде социална институции. Тези хора не разбират смисъла на интервенцията на банката в социалната, здравната, образователната инфраструктура, посочи Карадимов. Служебният министър каза, че в години на криза, когато публичният ресурс е органичен, именно банките за развитие са тези, които трябва и ще интервенират в социална, здравна и образователна инфраструктура.
Карадимов каза още, че ББР ще осигури подходящи решения за финансиране на национални стратегически проекти и проекти от обществен интерес. Той припомни, че ББР вече реализира програма за подкрепа на индустриалните зони, включително на тези, които са бенефициенти на Националния план за възстановяване и устойчивост.
ББР ще интервенира сериозно в сектора на енергетиката, като заедно с електросистемния оператор разработва и ще предложи продукт, който да позволи на публичните потребители - детски градини, училища, общини, болници да получат достъп до фиксирана цена на тока при ясни пазарни условия и без нарушаване на конкуренцията на пазара, каза министърът.
Карадимов отбеляза и подкрепата на ББР за военно-промишления ни комплекс. ББР вече финансира и обслужва банково военно-промишления комплекс на страната. В годините на криза, когато този комплекс се оказа локомотива на икономическото развитие на България, се оказа че той няма адекватно банково обслужване по понятно деликатни за търговските банки причини, посочи той и добави, че тези причини не могат и не са актуални когато се реализират от държавната банка, защото това е реализация на държавна политика.
Министърът отбеляза и подкрепата на ББР за сектора на здравеопазването с разработената програма за подкрепа на болничните заведения. Той каза, че това е класически пример за подпомагане на публична политика в един стратегически за държавата сектор, в който средствата отделени от бюджета и публичните средства за 20 години са се увеличили повече от 10-15 пъти. Резултатът от това увеличение не е видим за българските граждани, поради което банката прие програма и подпомогна болнични заведения, каза Карадимов.
И тук ни обвиняваха, че ние самоцелно ще наливаме пари в "черна дупка", но когато едно болнично заведение се контролира не от финансова инспекция, а от неговия кредитор какъвто е банката, бъдете сигурни, че паричният поток на това здравно заведение ще бъде като в аптека, защото то дължи пари на държавната банка, каза той. Държавната банка е негов кредитор и по този начин ще стане гарант за ефективно изразходване на огромен обществен ресурс, обясни Карадимов.
Министърът отчете постигнатите резултати от ББР - чрез цялата група на ББР е подкрепила 27 333 микро, малки и средни предприятия, банката постигна доверието на 22 международни партньори, от които през годините е акумулирала средства в размер на 2,470 млрд. лева.
ББР е подобрила наличността и достъпа до финансиране, включително по отношение на устойчив преход и социални инвестиции с подписаните 350 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) през 2023 г. Банката постигна финансова устойчивост без да максимализира печалба с финансиране на по-рискови проекти, привличане на частни капитали, рационално използване на публични средства и добро управление на ресурсите си, каза Карадимов.
Той отбеляза още, че банката е подобрила своята прозрачност и добро управление и е надежден и компетентен партньор на ЕК и групата на ЕИБ и държавата при прилагането на специални програми. Карадимов отбеляза и успешно завършения от ББР процес по сертифициране на управление на европейски средства и подписаното споразумение с държавата и ЕК.
Министър Карадимов изтъкна, че за тези 25 години от създаването си ББР се утвърди като пълноправен член на европейските банки за развитие, които предоставят дългосрочно финансиране и подпомагат икономиката и обществото на ЕС с принос към прилагане на реформи и обществени промени.