Най-съвременният тип руска крилата ракета Х-101, която до този момент не е била използвана в бойни действия, изглежда е била задействана при последните въздушни удари на Въздушно-космическите сили на Русия по обекти на Даеш в Сирия. Това заяви за РИА Новости президентът на Академията по геополитическите въпроси Константин Сивков.
Той коментира съобщенията на някои медии, че руските стратегически бомбардировачи Ту-95МС, които се включиха в операцията срещу ислямистите от вторник, са пуснали крилати ракети Х-101 по техни позиции, което е и първото им бойно участие в историята.
"Най-вероятно е било така. От една страна, това е акция за сплашване на ИДИЛ, а от друга - възможност за изпробване на най-новите оръжия. Едно е да направиш учебни пускове на една-две ракети, а съвсем друго тяхната употреба в бойни условия", твърди Сивков.
Според него в хода на операцията в Сирия могат да бъдат изпробвани и други ной-нови оръжия.
"Смятам, че за пръв път може да бъде използвана новата свръхмощна вакуумна бомба с тегло около 40 тона и мощност около 400 тона в тротилов еквивалент. Може да бъде проверено и действието на управляемите авиобомби голям калибър с тегло 1,5 тона", казва експертът.
По данни от открити източници крилатите ракети Х-101/102, които се различават по бойната си част (съответно неядерна и ядерна), са били разработени от конструкторското бюро "Радуга" в периода 1995-2013 г. Ракетата има стартово тегло 2,4 тона и обсег 5500 километра. Те се произвеждат серийно за въоръжение на стратегическите бомбардировачи Ту-95МС.