Руският външен министър Сергей Лавров заяви днес, че не смята, че с края на Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег ще настъпи Студена война, предаде ТАСС.
„Не смятам, че говорим за развитие на студена война. Настъпи нова епоха, която се характеризира с това, че САЩ поеха курс към счупване на цялата система за контрол над въоръженията. А това е много тъжно“, заяви Лавров при визита в столицата на Киргизстан Бишкек. И допълни, че Москва не се стреми към надпревара във въоръженията, предаде БНР.
„Президентът (Путин - б.р.) ясно заяви това. Безспорно, ще реагираме с военно-технически средства на всички заплахи, които произтичат от напускането на договора от страна на САЩ и плановете им за създаване на ядрени боеприпаси с малка мощност“, отбеляза руският дипломат №1.
Заявлението на президента на САЩ Доналд Тръмп за възможна употреба на сила във Венецуела подкопава основите на международното право, заяви в понеделник външният министър на Русия Сергей Лавров, в рамките на изказване в Киргизко-руския славянски университет в Бишкек, предава ТАСС, цитиран от агенция „Фокус“.
„САЩ не крият, че искат да сменят режима на всяка цена“, посочи Лавров. „В тази връзка вчера Тръмп заяви, че оставя на масата варианта за военна намеса. Това подкопава всички основи на международното право“.
Русия подкрепя инициативата на Уругвай и Мексико за провеждане на конференция в Монтевидео на 7 февруари за мирно разрешаване на политическата криза във Венецуела, заяви руският външен министър.
„Ще подкрепяме инициативите на отделни латиноамерикански страни, конкретно Мексико и Уругвай“, подчерта той. „Тези усилия целят създаването на условия за общонационален диалог с участието на всички политически сили във Венецуела“.
Както отбеляза Лавров, претенциите на Европейския съюз за водеща роля в посредничеството за разрешаване на кризата в южноамериканската страна предизвикват въпроси в Москва.
Ръководителят на руското дипломатическо ведомство напомни, че по-рано ЕС излезе с инициатива за създаване на контактна група, в която е включил своите членове и съпоставим брой латиноамерикански страни. „Никой не знае на основата на какви критерии е направено това. Даже не поканиха нито нас, нито китайците, нито даже американците“, обърна внимание Лавров. „Би било по-ефективно всички заинтересовани в разрешаването на кризата във Венецуела първо да се съберат да поговорят помежду си, преди да бъде обявявано каквото и да е“.
„Самата претенция на ЕС за водеща роля в посредническите усилия предизвиква въпроси, защото това посредничество идва от страни, които в мнозинството си се присъединиха към ултиматума за провеждане на нови президентски избори във Венецуела“, подчерта руският външен министър.
Москва вижда нежеланието на западните страни да водят диалог на равни начала в различните формати, но се отнася спокойно към това високомерие, заяви руският министър на външните работи.
По неговите думи, Русия се застъпва за установяването на контакти между Евразийската икономическа комисия и Европейската комисия, ОНД (Общността на независимите държави) и Европейския съюз, Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКБ) и НАТО.
„Виждаме нежеланието на западните колеги да общуват на равни начала в различните формати“, посочи Лавров. „Отнасяме се спокойно към това. Високомерието и чувството за собствено превъзходство не са били в полза на никого“.
„Ще дойде време и животът ще постави всичко на мястото му“, добави той.