Групата от петте официално признати ядрени държави ще проведе среща в Ню Йорк в близко бъдеще, съобщи руската агенция РИА Новости, цитирайки заместник-министъра на външните работи на Русия Сергей Рябков, предава БТА.
"Петорката" ядрени страни - официално признати ядрени сили по силата на Договора за неразпространение на ядрените оръжия (ДНЯО), обединява Русия, САЩ, Китай, Франция и Великобритания. Освен че са въоръжени с ядрени оръжия, те са постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН.
Рябков не обяви конкретна дата за срещата, нито съобщи на какво ниво ще бъдат участващите в нея официални лица.
Срещата може да бъде потенциално значима поради значителното ескалиране на ядреното напрежение между Русия и Запада от началото на войната в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Миналия месец президентът на Русия Владимир Путин обяви промени в руската ядрена доктрина, като заяви, че Москва разширява списъка си на сценариите, които биха могли да я накарат да обмисли използване на ядрено оръжие.
През януари 2022 г., седмици преди Путин да изпрати армията си в Украйна, "петорката" ядрени държави направи съвместно изявление, в което се казва, че те смятат като свои първостепенни приоритети избягването на война между ядрените сили и намаляването на стратегическите рискове.
"Потвърждаваме, че ядрената война не може да бъде спечелена и никога не трябва да да бъде водена", заявиха тогава петте ядрени страни.
Освен Русия, САЩ, Китай, Франция и Великобритания, още три страни са тествали атомно оръжие извън рамките на ДНЯО – Индия, Пакистан и Северна Корея. КНДР е била част от ДНЯО от 1985, но не спазва условията на договора и напуска през 2003.
Израел нито отрича, нито потвърждава притежанието на ядрено оръжие и се твърди, че никога не е изпробвал такова. Въпреки това е прието да се смята, че Израел е ядрена сила. ЮАР е единствената държава, която е притежавала и впоследствие се е отказала от ядрения си арсенал.
В последните дни се засилиха спекулациите, че Иран се е сдобил с ядрено оръжие след подозрителното земетресение от 4,7 по Рихтер на иранска територия на 5 октомври. Според експерти много е вероятно то да е резултат от подземен ядрен опит.