Представете си 186 удара с дронове за една седмица по цивилни цели. Това означава всеки ден 25 разрушени училища, детски градини, болници, жилищни сгради... и стотици загинали, хиляди ранени... Но това не се случи, отбелязва военният експерт на "Комсомолская правда" полк. Виктор Баранец.
Зашеметяващ рекорд в небето на Донбас постави новата руска система за радиоелектронна борба (РЕБ) „Купол” - само за седмица тя успя да прехване (засече, заглуши, да изхвърли от курса или да отклони от целта) цели 186 украински бойни дрона! Това каза в ефира на телевизионния канал "Россия 24" ръководителят на ДНР Денис Пушилин.
Нито една наша система за радиоелектронна борба не е показвала такава успеваемост, подчертава полк. Баранец.
Какъв е този "шампион"?
Разработчиците, както подобава на "техничари", отговарят на този въпрос на свой собствен специфичен и сложен език: "По същество "Купол" е многочестотна система за електронно потискане на вражески радиоканали за управление и сателитна навигация, което позволява ефективно да се влияе на приемателните устройства на дроновете."
Просто казано, "Купол" задушава системата за радиоуправление на вражеските дронове на земята и в космоса, издухва "мозъците" им и ги превръща в безполезни парчета метал.
СКОКОВЕ НА ЧЕСТОТАТА
Системата е изобретена от „златните глави“ на компанията Рубеж-Инженеринг (генерален директор - докторът на военните науки, пълноправен член на Академията на военните науки Андрей Демидюк).
Ясно е, че "Купол" не се е родил от нищото - имаше и други подобни системи. Но специалната военна операция изискваше по-ефективни средства. Така че този продукт има много уникални характеристики, за които е по-добре да си държим езика зад зъбите.
Но все пак може да се каже нещичко. Например, че на "Купол" са монтирани нови радиочестотни детектори. Тоест, бързо се адаптира към новите честоти, на които летят вражеските дронове. Врагът също не е глупак и постоянно променя тези честоти (дори по време на един полет). А някои дронове дори са оборудвани със спектрални анализатори на сигнала: той засича опита за прихващане и се премества на друг канал. Ето защо създателите на "Купол" адаптираха системата към такова преструктуриране.
НЕ САМО РЕБ
Ако в началото на Специалната военна операция (СВО) позициите на нашите войски или обекти в дълбочина на Русия бяха атакувани от единични групи украински (всъщност, турски) безпилотни самолети, то с течение на времето подобни набези станаха масови. Няма нужда да търсим далеч за примери: наскоро нашата ПВО успя да свали едновременно 75 дрона в различни региони на страната.
И това се случва редовно. Путин отдавна настоява командването на СВО „да засили противовъздушната отбрана“ и да направи корекции в борбата с тази напаст. Предните зони са наситени със зенитно-ракетни системи (мобилни и преносими), средства за радиоелектронна борба и оръжия за борба с дронове. И тук отново беше необходим умът на конструкторите на Рубеж-Инженеринг.
Но компанията вярва, че появата на "Купол" на бойното поле може да е още по-ефективна, ако се създаде ешелонирана отбранителна система. Тоест, комбинация от различни средства за откриване и извеждане от строя на дронове. А за това е необходимо да се комбинират оптико-електронни, термовизионни, радарни и акустични канали. Тоест да се използват не само системи за радиоелектронна борба, но и огневи оръжия, традиционни за ПВО.
КАК САМИ СИ СЪЗДАВАМЕ КОШМАРИ
Парадокс: колкото по-осезаемо нарастват бойните способности на системите за електронна борба, толкова по-слаба е координацията им с... операторите на нашите собствени дронове. Момчетата се оплакват: затрудняват ни нашите собствени сили.
Този проблем също трябваше да бъде решен. Местни разработчици предложиха интересно решение с нова система за обмен на данни. Тя позволява на всички "потребители" на бойното поле бързо да получават информация за радиоелектронната обстановка, без да ругаят "приятелските заглушители".
Този комплекс обединява системи за електронна борба и електронно разузнаване в една мрежа, действаща директно в зоната на бойните действия. Тоест можете да откривате и потискате вражески дронове, без да се намесвате в работата на вашите собствени апарати.
Как работи? Да кажем, че мотострелковаците определят честотата, с която действа врагът, и започват да го заглушават. Разузнавачите, които също имат дронове, работещи на тази честота, веднага получават информация за това и я променят без никакво допълнително одобрение и съгласуване. И командирът на танка изпраща своите машини на бойна задача - също на нова честота, без да пречи нито на мотопехотата, нито на разузнавачите.
„РУСНАЦИТЕ ИМАТ ЕДНА ОТ НАЙ-ДОБРИТЕ СИСТЕМИ“
Дори враговете (макар и през зъби) признават: руската армия обективно разполага с една от най-добрите системи за радиоелектронна борба в света.
Ето глас от Киев:
"Повечето западни оръжейни системи се представиха зле срещу руските средства за електронна война... Западните снаряди и ракети просто падат... Снарядите не достигат до целите, ракетите с навигация - също. Потушаването се извършва от руски системи", казва ръководителката на украинския Център за поддръжка на въздушното разузнаване Мария Берлинская.
Или, както пише The Wall Street Journal: "Руската армия адаптира възможностите си за електронна война, за да прехваща прецизни боеприпаси... Руските въоръжени сили потискат GPS-насочваните снаряди, включително Excalibur и HIMARS. Освен това руската армия успява да прихване цели като американските ракети ATACMS и англо-френските Storm Shadows."
За какво точно говорят враговете?
Ако изброя всичко, дори една страница няма да е достатъчна. Ще посоча само тези, които според мен са в челната десетка и са се показали успешно на бойното поле:
- „Красуха“
- "Мурманск-БН"
- "Борисоглебск-2"
- "Свет-КУ"
- "Инфауна"
- "Лесочек"
- "Жител"
- "Джудист"
- "Заслон-РЕБ"
- "Рычаг-AВ“.
Всяка от тези системи има уникални способности. Например „Красуха-С-4” е създадена за електронно потискане на американски системи AWACS (разузнавателни и контролни самолети). Тя може да "изключи" AWACS от разстояние няколкостотин километра.
А авиокомплексът "Ричаг-АВ" може да "ослепи" врага в радиус от сто километра и да потисне няколко цели едновременно. Смущенията от тази станция лишават зенитно-ракетните системи, както и самолетите на противника, от възможността да откриват всякакви цели и да насочват ракети към тях. В същото време живучестта и ефективността на нашата авиация се повишава значително.
НА КОГО БЕШЕ ОБИДЕН ЕЛЪН МЪСК?
И си спомнете как Илон Мъск се оплака, когато призна, че руските средства за електронна война са способни да се борят със сателитите му в орбита. Той написа: "Те са в състояние да потиснат космически кораби и необратимо да деактивират електрониката."
Неслучайно американският технически гений реши да ограничи сателитния интернет Starlink в Украйна. Очевидно това се дължи на страха от загуба на сателити, срещу които успешно се борят "някои най-нови системи за електронна война". Запознати казват, че това е "Тирада-2С".
Помните ли каква радостна глъчка настана в Киев след появата на прехвалените безпилотни самолети Bayraktar TB-2 турско производство във въоръжените сили на Украйна? Но нашите войски за радиоелектронна борба унищожиха 90% от тези безпилотни самолети още в началния етап на СВО.
Тук си струва да цитираме думите на известния американски експерт по военни технологии Дейвид Акс. Ето какво каза той пред Forbes: "Руските средства за електронна война попречиха на много дронове на НАТО да се движат и комуникират – и лишиха украинците от прецизността, която очакваха... Когато руските системи за електронна война започнаха систематично да се разполагат, украинските пилоти откриха, че техните комуникационни системи "въздух-земя" и "въздух-въздух" често биваха заглушени, навигационното им оборудване беше заглушено, а радарите им не работеха."
Е, след тези думи няма как да не отбележим, че дълго обещаваните от Запада изтребители F-16 някак неохотно се придвижват към Украйна...
Превод и редакция: Епицентър.БГ