Алтеята е красиво и непретенциозно цвете, което се среща в почти всеки български двор. Името му произлиза от гръцката дума „лекувам“, но тук я наричаме по-често ружа. Макар да е много популярна, малко хора знаят, че някои нейни сортове са ефективно лекарство против кашлица, язви и гастрити. При обработка корените и цветовете на ружите пускат слузести вещества, които спомагат за отхрачването и облекчават спазмите. От тях се правят различни чайове и сиропи.
Има около 60 вида ружи под формата на треви, храсти и дървета. Цветовете на някои видове са във формата на фуния, а други са кичести и приличат на рози. Багрите им най-често са бели, розови, жълти или червени, а листата са сърцевидни, леко назъбени и с дълги дръжки. Повечето алтеи са тревисти растения, но има и дървовидна, която стига височина до четири-пет метра. Култивира се в много наши паркове, главно в Южна и Югозападна България и по Черноморието.
Родина на ружите са страните от Източна Азия като Китай и Япония, където се радват на много слънце и топлина. Няма да сбъркате, ако засадите вашата на най-горещото и слънчево място в градината. Единствено медицинската предпочита по-влажните и мочурливи места, а цветовете й са по-дребни и само бледорозови. Но тъй като от нея най-ценни са корените, поради честото им отскубване алтеята се среща все по-рядко в некултивиран вид.
От цветовете на градинската ружа също се правят лековити отвари, а нашият климат е особено благоприятен за отглеждането й. Тук тя цъфти всяка година от юли до октомври. Макар да е многогодишно растение, много хора я отглеждат като двугодишно, тъй като цветовете са най-едри и многобройни през втората година. След това алтеята започва да се изтощава и цветовете не са толкова атрактивни. През втората година диаметърът на цвета може да достигне 12 сантиметра.
Ружите се засяват със семена през май в добре обработени лехи. Щом на разсадите покарат първите две-три листа, трябва да се пикират, т.е. да се презасадят на разстояние от около 15 сантиметра. През есента или рано напролет се засаждат на разстояние 80-100 см с пръст около корените. През зимата коренищата трябва да се пазят от изобилна и продължителна влага. Те са много крехки и затова внимавайте да не ги нараните, когато ги местите.
Стъблата могат да достигнат височина два-три метра, ако почвата е лека и богата на хранителни вещества. Антония Василева от Ботаническата градина на БАН препоръчва течните торове, защото се усвояват по-бързо. Добре е ружите да се поливат по-обилно в горещите дни. За да се осигури по-добра пропускливост на въздух и влага в почвата, може да добавите в нея и малко промит речен пясък.
Ружите са уязвими на гъбични заболявания и особено на ръждата, която прояжда листата им. Те стават на петна, пожълтяват и изсъхват. Отскубвайте засегнатите листа, за да не се разпространяват спорите по здравите части на растението, и пръскайте с фунгициди. Във всяка агроаптека може да намерите различни препарати, с които да пръскате ружите и превантивно в по-влажните дни.
Друг опасен враг на алтеята е галовата нематода. Това е паразит, който прояжда корените и спира снабдяването на растението с вода и хранителни вещества. Цветето залинява и изсъхва, корените му се разлагат и буквално стават на каша. За разлика от гъбичните заболявания и обикновените паразити като листните въшки, от галовата нематода не е възможно да се отървем с препарати. Заразата се предава изключително бързо и по съседните растения и за да ги спасим, се налага засегнатото да бъде изгорено.