Акад. Благовест Сендов

Акад. Благовест Сендов:

С бутане нищо не става, трябва градене

14935 | 4 юли 2015 | 13:53

Интервю на Мариела Балева за разделното време и за трудния диалог между Изтока и Запада


- Не живеем ли днес във време разделно, акад. Сендов? Може ли да направим такова сравнение с онези години преди Освобождението, или ще е пресилено?
- Онези години са били много по-емоционални, отколкото сега, въпреки че и тогава е имало много проблеми. Усеща се, че целият свят преживява някакви разделни времена. Ако сравним случващото се днес с тектониката на земната кора, ще видим, че тектоничните плочи доста са се натегнали една срещу друга и ще трябва някоя да се качи върху друга, за да си направят място, и ще има земетресения.


- Колко опасни ще бъдат тези „земетресения“, хората ще могат ли да ги издържат, да ги преживеят?
- Зависи колко сме подготвени за това. Има един много оптимистичен за нас сценарий - ние сме на дъното и няма накъде да падаме, а тези, които са по-високо, ще падат от по-високо. Тези, които изпитват сега много затруднения, са обръгнали по някакъв начин и ще могат да понесат по-лесно тежестта.

 

- Може ли някой да обедини обществото, как да приберем духа на омразата обратно в бутилката?
- Не е вярно, че само ние, българите, се мразим един друг. И други се мразят. Ние не можем да се похвалим, че сме най-най където и да е. Все сме някъде по средата. Омразата е естествено чувство. Навремето Борис Димовски беше написал на едно кафене в Пловдив: „Завистта няма почивен ден“. Завистта и омразата ги има навсякъде. Те не са само български патент.


- Наблюдаваме много насилие напоследък - в Украйна се води гражданска война, в Близкия изток ври и кипи, а политиците като че ли не могат да разрешат нито един проблем. Защо?
- Защото не искат. Защото не са свободни да решават тези проблеми. Политиците са в ръцете на тези, които са платили за кампаниите им по време на избори. Платили са тези, които искат да има такива конфликти по света и да си продават оръжието.


- Това ли е битката в XXI век - кой да продаде оръжието си?
- Точно това е битката - кой ще спечели повече. Най-доходната индустрия в света е оръжейната индустрия. И още нямало война... Всъщност има, обаче не я наричаме световна.

 

- Защо диалогът между Изтока и Запада се оказва толкова труден? Кои са нещата, които политиците все още нямат очи и уши да чуят и да видят?
- Първо, не се търсят причините. Защо ислямистите правят тези терористични актове? Трябва да се разбере каква е причината. Хубаво, ще убием виновните за тероризма. Но въпросът защо го правят остава. Ще дойдат нови терористи. Та Бин Ладен в началото беше на заплата в ЦРУ. Защо след това стана терорист? Трябва да се намери причината и тя да се премахне, а не да се борим срещу следствието.

 

- А не се ли знае причината?
- Знаят я, разбира се. И тя е, че Западът се стреми да наложи своите ценности на целия свят. Има ли демокрация в Саудитска Арабия - няма. А защо сме толкова добри с нея? Защо с едни можем, а с други не.

 

Забележете - т. нар. секюрити е страхотна индустрия с големи печалби. Ами ако се ликвидират кражбите, нали няма да има нужда от секюрити! Колко хора ще останат без работа - и крадците, и тези, които се борят срещу крадците също.

 

Политиците нямат интерес и желание глобално да решат въпросите, защото те са с мандат от 3, 4 или 5 години - каквото могат за този мандат да направят, го правят с цел да бъдат преизбрани.

 

- Но повечето не забравят, че е малко вероятно да бъдат преизбрани.
- И затова решават съвсем временни въпроси. Защо например не се решават въпросите с образованието? Защото образованието е много дългосрочна цел. Най-важното за една държава са хората. Ето, кръстихме циганите роми. Но те са си същите. И да сменим името, нищо не става. Голям процент от децата не ходят на училище. Дотам сме я докарали, че днес неграмотните са повече, отколкото тези непосредствено след 9 септември 1944-та.

 

- Бутането на незаконните им къщи в Гърмен ще реши ли въпроса?
- С бутане никога не се решава нищо. Като бутнаха мавзолея, реши ли се въпросът с наследството от комунизма? С бутане нищо не става, с градене става. Ако направят нови къщи на това място - да, съгласен съм. От Европа се дадоха толкова много пари за тях и къде отидоха - по фондации. Ромското население така е по-удобно за управляващите, които и да са те. Защото могат да ги манипулират да гласуват за тях.

 

- За 26 години след 10 ноември 1989-а проведохме толкова много избори, почти нямаше политик, който да не бъде оплют. Какво ви казва вашият опит?
- Демокрацията за съжаление е само един етикет. Изборите се финансират. Те струват страшно много пари. Партиите също се финансират. Политиците се избират не по демократичен начин, а по финансов. Имаш ли достатъчно пари - ще те изберат. Но след като те изберат, не може да правиш това, което си искал, което си обещал. Трябва да си послушен.

 

- Но ето в Гърция - преди шест месеца избраха точно непослушните от СИРИЗА. Защо гърците могат, а ние не?
- Защото гърците са гърци. Ето, целият свят гледа в тях. И както виждам, няма да пропаднат. Но това което става в Гърция, не е случайно. Рано или късно то ще има отражение. Чета експерти монетаристи от високо качество, които казват: това е марксизъм, това е ленинизъм!... Ще ги успокоя - не, не е.

 

- А какво е тогава?
- Това е сигнал за нарушения баланс. Казват, Гърция е люлката на демокрацията. Добре, но трябва да се има предвид какво е значело демокрация, когато се е родила. Демосът - това са гражданите, а колко са били те и колко са били робите без никакви права - това не се отчита.

 

- Случващото се на юг от нас не показва ли, че Европа е в колапс?
- Европа не е в колапс, тя е в трудно положение, защото е разпъната - на изток ли да гледа, или на запад. Изглежда не може да гледа и в двете посоки, защото не може да бъдеш слуга на двама господари.

 

- Защо Европа е в такова състояние?
- Защото няма решителни политици. Те като вземат мандат, все гледат как ще спечелят следващия. Никой не си слага главата в торбата да направи нещо, което ще остане за по-дълго.

 

- Докъде може да стигне митът за човешките права и свободи? Вижте какви неща се обсъждат днес в ЕС - еднополовите бракове, детската евтаназия, обсъжда се дори това може ли на Пипи Дългото чорапче баща ѝ да е негърски крал, да се пуши ли във филми...
- Всичко това, което казвате, се представя за демокрация, всички са равни. Е, как може да са равни, когато не са. Либералната цивилизация сега е в безпътица от пресищане и от скука, всичко при нея се свежда до забавлението.


Заявяването, че демокрация е свободата човек да си прави каквото иска, изключва възпитаването на децата в човешки, нормални норми... Днес демократичната държава няма грижа за възпитанието на децата. Те не се възпитават например, да се наслаждават на сериозна музика. Икона за Европа е Кончита Вурст.


- Не загубиха ли САЩ от ореола си на стожер на демокрацията?
- А какво е демокрацията, за да го изгубят? Къде има власт на народа? Кой управлява демокрацията? Управляват правителства, които са подчинени на някакви партии. Това е. Както се спекулираше навремето с термини като „социализъм“, „развит и зрял социализъм“, сега се спекулира с „демокрация“. Днес това е вид управление, в което начело са определени формации и обикновеният човек няма думата. Той може да крещи, да вика, да пише в интернет, но... демокрацията е фикция. Демокрацията днес е етикет. Навремето бяхме „народна“ република, сега сме само „демократична“. Като си сложиш името „демокрация“, оттук нищо не следва. Както като казваш на циганите роми, нищо не следва, нищо не сменяш.

 

- Деленето на фоби и фили не загрубя ли много? Патосът на русофобите сега и на натиканите в ъгъла русофили докъде ще доведе? Само антисъветското ли подхранва русофобските настроения у нас? Трудно правим разлика между руско и съветско...
- Това не е от вчера. По времето на СССР ние се възпитавахме в любов към целия Съветски съюз, като се използваше любовта към Русия и това, че ни е освободила от турското иго. Сега, за да намразим Русия, се използват негативните страни на Съветския съюз. Този трик е стар и изпитан.

 

Преди две седмици бях в Москва на научна конференция. Да, там наистина се чувства напрежение. По телевизията непрекъснато се предават военни учения, показват се ракети, танкове и т.н. Руснаците не са много спокойни. Путин обаче е намерил гъдела им и той се радва на почти 90 процента подкрепа. Интересно е друго - че го оценяват като ръководител и хората на Запад и често той е обявяван за личност номер 1 по влияние в света.

 

- И това е въпреки санкциите и негативните коментари на западните лидери. Защо?
- Путин може да не е много високо, но другите са много ниско. Какво направи Обама? Очаквахме всички войни да приключат, а той ще завърши втория си мандат с още няколко войни в повече...

 

- Не сме ли се превърнали в едни рецитатори на европейски клишета? Освен това политическата коректност, която имаме, не позволява да говорим нещата на глас, а само с шепот и ослушване ги казваме.
- Така е, защото са малко политиците с физиономия. Ние по-рано мислехме за Съветския съюз, сега мислим за Европа. Не можахме да станем 16-а република (което според мен е един мит), но сега станахме 27-а - на ЕС. Какво е общото? Като математик ще ви кажа - и 16, и 27 са точни степени. 16 е 2 на четвърта, а 27 е 3 на трета. 


 


Еврохолд

Още по темата

Академик Благовест Сендов е математик, политик и дипломат. Роден е през 1932 г. в Асеновград. Ректор на Софийския университет (1973-1979), председател на БАН от 1988 до 1991 г. През 1990 г. участва като един от тримата независими в работата на Кръглата маса. Председател на 37-ото народно събрание (1995-1997). Депутат от левицата в няколко парламента. Посланик на България в Япония от 2003 до 2009 г.

НАЙ-ВАЖНОТО

В сряда държавният глава ще връчи първия управленски мандат на първата политическа сила ГЕРБ-СДС

Вижте проектосъстава на кабинета "Желязков"

Вижте проектосъстава на кабинета "Желязков"-Rosen-Zhelyazkov-priema-kato-kandidat-premier-upravlenskiya-mandat-na-GERB-SDS_1719779494.jpg

Очаква се ГЕРБ да върне мандата, изпълнен с проектосъстав на правителство ...

13 ян. 2025 | 18:46

"Величие" е под четирипроцентната бариера - 3,1%

Галъп: Ако изборите са днес: ГЕРБ първи, втори са "Възраждане" и ДПС - НН, срив на ПП-ДБ с 10%

Галъп: Ако изборите бяха днес: ГЕРБ първи, "Възраждане" и ДПС - НОВО НАЧАЛО в битка за второто място-Borisov-vodi-v-Sofiya-i-Plovdiv--Peevski---v-Blagoevgrad-i-Kardzhali--Kostadinov---v-Sofiya-i-Varna_1714483766.jpg

„БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА показва стабилизиране на ниво 7,4%.

13 ян. 2025 | 18:00

АПС на Доган изненадващо поискаха да са четвърти партньор във властта

АПС на Доган иска да оглави Министерство на земеделието и Фонд “Земеделие”. Борсов пак отказал

АПС на Доган иска да оглави Министерство на земеделието и Фонд “Земеделие”. Борсов пак отказал-APS-na-Dogan-iska-da-oglavi-Ministerstvo-na-zemedelieto-i-Fond--Zemedelie--Borsov-pak-otkazal_1736788661.jpg

Трите партии, постигнали съгласие за правителство ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН ...

13 ян. 2025 | 19:15

На "Дондуков" 2 ще отиде Росен Желязков, кандидат за министър-председател от най-голямата политически сила - ГЕРБ-СДС

Президентът Радев връчва първия мандат на Росен Желязков в сряда, в 12 ч

Радев връчва на Росен Желязков първия мандат в сряда, в 12 ч-Radev-vrachva-na-Rosen-Zhelyazkov-parviya-mandat-v-sryada--v-12-ch_1736781101.jpg

Това е най-дълго чаканият мандат - парламентарните избори бяха преди повече от ...

13 ян. 2025 | 16:44

Мирът ще бъде траен, ако Украйна участва в преговори от силна позиция, затова има нужда от нашата подкрепа, добави Рюте

Шефът на НАТО: Дълбоко съм разтревожен за сигурността в Европа

Шефът на НАТО: Дълбоко съм разтревожен за сигурността в Европа-Mark-Ryute-Snimka--BTA_1728573525.jpg

Рюте призова евродепутатите да подкрепят необходимото увеличаване на бюджетите ...

13 ян. 2025 | 18:37

9 % за ресторантьорите и защита на бизнеса от скъпите ток и газ!

ДПС-НОВО НАЧАЛО: Предлагаме нулево ДДС за хляба и брашното, 9 % за ресторантьорите

ДПС-НОВО НАЧАЛО: Предлагаме нулево ДДС за хляба и брашното-Delyan-Peevski--lider-na-DPS-NOVO-NAChALO_1731922107.jpg

Предложенията уреждат нулева ставка ДДС за хляба и брашното да бъде постоянна ...

13 ян. 2025 | 16:34

Най-голямата глупост е да отидем на нови избори

Кънчо Стойчев: Вървим към кабинет, не вярвам, че преговарящите ще се препънат в последния момент

Кънчо Стойчев: Вървим към кабинет, не вярвам, че преговарящите ще се препънат в последния момент-1542353535.jpg

За мен многобройните реформи в съдебната система доведоха до нейното влошаване. ...

13 ян. 2025 | 20:15

Социалните теми, бюджетът и преразпределението също са въпрос, обясни Георги Киряков

Експерти: Приближаваме се до успешен кабинет, късно е ДБ да се върне в преговорите

Социалните теми, бюджетът и преразпределението също са въпрос, обясни Георги Киряков-1583697474.png

След като основният партньор, на който разчитаха ГЕРБ - ДБ, няма да участва, за ...

13 ян. 2025 | 08:44

Управлението, което ще се крепи на "златния пръст" на Доган, дава "златния шанс" Пеевски да се разгърне в опозиция

Валерия Велева: Кой ще лидира опозицията?

Валерия Велева: Кой ще лидира опозицията?-1638786584.jpg

ДБ тепърва ще се обясняват пред електората си как и защо изобщо влязоха в ...

13 ян. 2025 | 11:31