Елегантен платноход акостира в залива Гекова. Наблизо е островът на Клеопатра с нереалистично бял пясък. Според легендата Марк Антоний накарал да го пренесат чак от Червено море, защото възлюблената му отказвала да стъпи върху земя, която не е египетска.
Днес посетителите се забавляват да награвят със запалките си пясъка, който издава пукащ звук като бенгалски огън. Но е толкова ценен, че на излизане от плажа следят да изтръскате от дрехите и обувките си последната песъчинка. Да не говорим за еретичната идея да си гребнете малко за спомен.
Къде е това приказно кътче, което вълнува въображението. Съвсем наблизо, до Мармарис. При комшиите. Нуртен Еролан е екскурзовод на исторически турове от 1994 година. В следпандемичната обстановка са решили да разнообразят предлаганите почивки с яхтени круизи. Отличен избор за романтици, за индивидуалисти и за хора, които се стряскат от стълпотворението на ол инклузива.
Страхотно приклчение е да спреш в малко рибарско селце и да напазаруваш обяда си от сутрешния улов, да акостираш на безлюдно заливче, където сърцати мъжаги ти приготвят чеверме, да изкачиш изсечените в камъка стъпала до ликийска гробница, докато гледаш как платноходката ти намига с поклащане на тюркоазените вълни. От личен опит ви го казвам.
А Нуртен Еролан не спира да чертае маршрути и да разкрива възможности за активна почивка, дори за най-нахъсаните екстремисти. А аз пък зяпнах от изненада, когято видях корабчета с надписи на световни хранителни вериги да взимат на абордаж яхтата си, за да я заредят с провизии по избор.
Ако човек се вълнува повече от исторически забележителности, отколкото от пресни екологични продукти с вкус на истинско, и те му идват на крака. Пардон, на вълна. Ликийски гробници, римски терми и амфитеатри, средновековни крепости, раннохристиянски църкви, дори родното място на Дядо Коледа – Свети Николай Мирликийски. Чудасата за безкрайни.
Също толкова безкрайни са оранжериите, които ще видите ако спрете в Кумлуджа. От там идват почти всички домати за българския пазар. В града така са обсебени от този зеленчук, че в центъра има негов паметник, а задължението на пожарната команда е да го мие всяка сутрин.
А Нуртен Еролан, нашият речовит гид из яхтените пристанище на Турция подробно изброява градовете и маршрутите, но ако се чудите неповторимото синьо за кое точно море се отнася, дори тя може в един момент да се затрудни. Защото там се целуват Егейско и Средиземно море.
Моята събеседничка е като Шехеразада на яхтения туризъм – приказките й нямат край. Затова ще оставя мъничко и за идната неделя, когато ще чуем и Красимир Златанов, собственик на туристическата агенция Exotic holiday.
https://exoticholiday.bg/yahteni-pochivki
Името на Ники Качаров е добре познато на любителите на твърдия ъндърграунд рок от края на 80-те години. Той е създател на групите Ера и Апокалипсис. Но също така доктор и професор по физика от университета в Лимож и ръководен кадър в европейски енергийни компании.
Освен във Франция, Ники е живял в Италия, Унгария. В момента е в Кайро и макар и да управлява петролна фирма не се разделя с музиката. Все пак Качаров е авторът на култовото парче „Българският рок“, превърнато от Георги Минчев в химн. Но тръгвайки от музиката, с Ники Качаров разговаряхме в прака пред НДК за онзи Египет, който туристите не виждат.
Кайро бе чужд но вече е мой. И пак удължавам моя престой пее Ники Качаров в авторската си песен, записана в собственото му студио в египетската столица, която можете да чуете ако слушате Покана за пътуване на 20.06.2021.
А нашият разговор за страната на пирамидите, в който изобщо не става дума за тях, продължава с въпроса щом в Египет бакшишът в туризма е начин на живот, и в големия бизнес ли е така. Оказва се, че да. Ники, обаче не се ограничава само с петролните сделки, ами разказва и за тамошните рокаджии, с които понякога свири. А що се отнася до платноходните кораби – очевидно те са лайтмотивът в това издание на Покана за пътуване, той ги предпочита за семейното плаване по Нил по време на отпуската си.
Музикантът и енергиен експерт признава, че в Египет е по-трудно да откажеш покана за гостуване, отколкото да получиш.