Руската военна операция в Сирия не е била неочаквана за САЩ, тъй като те внимателно са следили прехвърлянето на въоръжения в помощ на режима на Башар Асад, заяви в интервю за предаването "60 минути" на телевизия Си Би Ес президентът на САЩ Барак Обама, цитиран от ТАСС.
"Знаехме, че Русия се готви да окаже военна помощ на Сирия, тъй като се боеше, че режимът на Асад ще рухне", каза Обама. Той определи като неправилна руската стратегия.
"Докато Асад е на власт, ще бъде невъзможно да се включат силите на умерената сирийска опозиция в борбата срещу Ислямска държава", каза президентът на САЩ.
Той изрази увереност, че рано или късно ислямистите в Ирак и Сирия ще бъдат ликвидирани, но затова е необходимо сунитското население в двете страни да се включи в борбата с ИД.
Според Обама проблемът в Сирия не може да се реши с военни средства, а само по политически път с участието на всички ключови играчи.
Президентът потвърди, че САЩ нямат намерение да изпращат в Сирия сухопътни сили, но ще продължат въздушните удари срещу ИД.
Обама отхвърли твърденията, че САЩ губят позиции в Близкия изток, напомняйки за намиращите се в региона американски военни бази и самолетите над небето на Сирия и Ирак. Той отхвърли и предложенията САЩ да изпратят в Сирия военни сили, изтъквайки, че това само ще доведе до гибелта на още американски войници и до изразходването на още един трилион долара.
Руският президент Владимир Путин също обяви, че Русия няма да изпраща сухопътни войски в Сирия.
Опозицията в Сирия ще бойкотира преговорите
Коалицията на сирийската опозиция в изгнание заяви вчера, че няма да участва в предварителните обсъждания, предложени от ООН с цел да бъдат подготвени мирни преговори. Като причина коалицията изтъкна водените от Русия въздушни удари в Сирия.
"Общото събрание на националната коалиция реши да не участва в консултативните работни групи, организирани от посредника на ООН за Сирия Стафан де Мистура, и смята женевското комюнике от 2012 г. и резолюциите на Съвета за сигурност, както и прекратяването на руската агресия в Сирия като основа за започване на преговори", се казва в декларация на коалицията.
Опозиционната група има предвид четирите дискусионни групи, съставени от представители на режима и опозицията, които Де Мистура организира това лято с цел започване на преговори за мир в страната.
Женевското комюнике, прието през юни 2012 г. от световните сили, предвижда сформиране на преходно правителство. Според опозицията този документ предвижда също президентът Башар Асад да се оттегли от властта и изключва участието му под каквато и да е форма в преходния период.
Коалицията е взела решението за бойкота след неколкодневни консултации в Турция, където е централата й. Тя настоява за прекратяване на руската въздушна кампания, която смята за несъвместима със статута на Русия на член на Съвета за сигурност.
"Агресията на Русия е нарушение на международното право и подкопава шансовете за политическо уреждане", изтъква коалицията, която критикува също и Де Мистура за това, че е изоставил идеята за национална преходна власт.