„Държавата трябва да инвестира в изкуствен интелект (ИИ), за да насърчи иновациите и да подпомогне обучението на кадри за новите професии. Пазарът на труда вече е сериозно повлиян от технологичния напредък, затова е изключително важно институциите и техните администрации да са подготвени да отстояват обществения интерес.“
Това заяви председателят на Комисията по труда и социалната политика в НС Деница Сачева по време на юбилейната Национална конференция на КНСБ, посветена на изкуствения интелект. Тя участва в дискусия на високо ниво за влиянието му върху света на труда.
„Не е нужно човек да е анализатор, за да види, че ролята на ИИ се засилва във всички аспекти. Че той променя средата, задава нови стандарти на обучение, на работа, на живот. Много е важно да гарантираме, че ще остане инструмент в ръцете на гражданите, а не обратното. Че ще е в полза, а не заплаха. Затова е много важно да гарантираме, че ще остане инструмент в ръцете на гражданите, а не обратното. Че ще е в полза, а не заплаха“, обясни Сачева.
Според нея законодателно това трябва да се случи с транспонирането на Европейския акт за ИИ и Директивата на ЕК за платформената икономика. Председателят на Комисията по труда и социалната политика в НС призовава ресорния министър да започне подготовка на тези законодателни инициативи.
По думите на Деница Сачева България не може да си позволи още дълго институциите да бъдат догонващи по темата за изкуствения интелект.
Призовавам министъра на труда и социалната политика и неговата администрация да започнат да подготвят такива законодателни инициативи, като ръководената от мен Комисия в НС ще окаже нужното съдействие, каза тя.
"България не може да си позволи още дълго институциите да бъдат „догонващи“ по темата за изкуствения интелект. Именно те и държавната администрация могат да осигурят баланс между технологичния напредък и обществения интерес. Важно е държавната администрация да се модернизира, да получава нови знания и умения, да разполага със свобода за набиране на млади хора, които да работят по такива важни теми. Трябва да овластим държавата с финансиране и инвестиции в използването на ИИ за насърчаване на иновации и обучение на кадри за новите професии. Не можем да очакваме, че единствено и само частният сектор може и трябва да отговаря на предизвикателствата на променящите се системи. Политиката на МОН и МТСП за повишаване на дигиталната грамотност трябва да се развие. Повече хора трябва да придобият базовите знания на сигурни и защитени потребители, но и да се инвестира в хора, които да създават качествено съдържание, продукти и услуги“, каза тя.
Сачева посочи, че развиването на кадри на бъдещето трябва да включва знания и умения за програмирането и управлението на ИИ и допълни, че разговорът за това трябва да се случи сега, ако искаме ИИ да работи за развитието на обществото и държавата.
"Професиите ще променят облика си, но не значи, че ще изчезнат напълно. В момента най-големите притеснения за пазара на труда са свързани главно с т.нар. високорискови приложения за диагностициране на заболявания, автономно управление на превозни средства и др. Тези системи трябва да отговарят на строги изисквания, включително сериозни изпитвания, прозрачност и човешки надзор. Разговорът за ИИ не е разговор за бъдещето, а за настоящето. Той трябва да се случи сега, ако искаме ИИ да работи за развитието на обществото и държавата", подчерта Сачева.