Делото срещу съпредседателя на "Продължаваме промяната" и депутат Кирил Петков ще се гледа по съкратената процедура, като съдът ще разпита само част от свидетелите.
Това реши днес Софийският градски съд и отложи първото заседание за края на септември.
Петков е обвинен и за това, че като премиер е превишил властта си, като е разпоредил на шефовете на националната полиция "да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа по реда на Закона за МВР Борисов, Горанов и Арнаудова". Така той има за цел да "причини на тримата вреда, изразяваща се в уронване на престижа и доброто им име в обществото" и от това били "настъпили значителни вредни последици за държавата - уронване на престижа на изпълнителната власт", твърди прокуратурата.
Обвинението твърди, че Петков е превишил властта си на министър-председател, като разпоредил на началник и на зам.-началник на отдел "Разследване и методическо ръководство по разследването" на националната полиция, както и на главен разследващ полицай в отдела. Лидерът на ПП им е наредил да образуват веднага досъдебно производство в нарушение на закона, без да имат правомощия, както и производството да започне с първо действие по разследването с разпит на самия Петков в качеството на свидетел, без да са налице основания за това.
Адвокатите Даниела Доковска и Ина Лулчева, които защитават Петков, поискаха отвод на съда, след като заедно с наблюдаващия прокурор Ангел Кънев се съгласиха на съкратено съдебно следствие, при което показанията на всички 40 свидетели да бъдат приобщени и те да не бъдат разпитвани в съда.
"Не са налице условията за даване на отвод на съдебния състав, както и не са налични основания. Съдът в максимална степен гарантира защитата на подсъдимия", каза прокурор Кънев след заседанието. Той посочи, че в съдебната зала няма да бъдат разпитани около 27 свидетели. Общият им брой е около 40.
Съдия Георгиев обаче прецени, че четирима от полицаите, участвали при задържането на Борисов, Горанов и Арнаудова, трябва да бъдат разпитани отново, за да се установи обективната истина. Това са Ангел Дулев, Венцислав Кирчев, Иван Николов и Цветан Йоцов.
Според адвокат Доковска думите на председателя на съдебния състав говорят за предубеденост. Защитата на Петков подчерта още, че така съдът отказва съкратено следствие и признава, че няма доверие на разпитите от досъдебната фаза. Съдът обаче отказа да се отведе и посочи, че няма налични условия и основания за това.
Делото ще продължи без разпитите на други около 27 свидетели, стана ясно днес. Заседанието обаче беше отложено без разпити, след като адвокатите на Петков поискаха от съда да се запознаят с преписката, по която е започнало разследването и това да стане преди да бъдат разпитани четиримата полицаи, двама от които бяха и в залата. Адвокатите посочиха, че в показанията си пред разследващите, свидетелите обсъждат тази преписка, но тя така и не е стигнала до тях и не знаят какво пише в нея. Съдът прие искането и отложи делото за 23 септември.
Борисов, Горанов и Арнаудова бяха задържани на 17 март 2022 г. за изнудване. Разследването беше по сигнал на гражданско сдружение „Боец“, свързан със снимките на Борисов с пачки евро и златни кюлчета, както и с твърдения на укриващия се тогава в Дубай Васил Божков, че е бил изнудван да плаща подкупи на Борисов.
Срещу Кирил Петков се води и още едно наказателно производство, но то още е на фазата на разследването. По него той е обвинен заедно със съпредседателя на "Да, България" Божидар Божанов, след като и двамата се отказаха от депутатския си имунитет.
По него прокуратурата твърди, че е опитал да принуди бившия министър на електронното управление Александър Йоловски да съгласува действията си с Божанов. А пък Божанов е привлечен към наказателна отговорност за престъпление по служба заради обществена поръчка.