Софийският апелативен съд (САС) ще заседава утре по мярката за неотклонение на Роман Логвиненко, обвинен за подготовка на убийство на Алексей Петров.
На Логвиненко е повдигнато обвинение за това, че от пролетта на 2014 г. до 29 октомври 2015 г. заедно с тримата си съучастници, е направил опит за предумишлено убийство като с две РПГ-та са стреляли срещу автомобила, в който са се возили Алексей Петров и шофьорът му Стефан Борисов.
Изстреляният снаряд обаче не е влязъл в купето на бронирания автомобил, защото е ударил дясната рамка на колата и се е плъзнал по прозореца.
Единствено това обстоятелство е спасило живота на Петров, според разследващите.
Гранатометите били произведени в България за руската армия и са изпратени в Русия, като след това отново са внесени в страната. От единия гранатомет е снет ДНК материал.
Роман Логвиненко е сочен за подбудител на опита за покушение срещу Алексей Петров. Той е задържан на 30-31.01.2016 г. при влизането му в страната през ГКПП “Дунав мост”.
Украинецът е действал заедно с още трима съучастници. Той е заловен, а другите са обявени за издирване от Интерпол. Това са Йевен Балков, Максим Чорний, Артьом Темпинский – всичките са украински граждани.
На тях са повдигнати обвинения задочно. В момента е арестуван единствено Роман Лудвиненко.
Артьом Темпинский и Максим Чорний са двамата стреляли срещу Петров.
Йевен Балков е помагал в организацията на престъплението, а Роман Логвиненко е и помагач на опита за покушение.
Подготовката за неуспешния атентат срещу Алексей Петров, разиграл се на 29 октомври миналата година на метри от дома на бившата барета, е била изпипана.
Украинците година и половина са го наблюдавали и са действали много професионално.
Зам. главният прокурор Борислав Сарафов вече коментира, че е досега не е виждал толкова професионална работа. В рамките на година и половина украинците са наблюдавали Петров, те са се дегизирали като клошари.
Успели са да установят начина на живот на Петров, периметърът, на който е работила охраната му, както и самото място, където е извършен опитът за покушение. Освен това изборът им на оръжие говори за това, че са целели задължителното убийство.
Стана ясно и че има разпитани двама свидетели, които са дали информация за украинците и са включени в програмата за защита на свидетелите.
Бившият съветник в ДАНС и основен подсъдим по аферата „Октопод”, Алексей Петров, срещу когото бе извършено нападение с гранатомет на 29 октомври, обяви награда от 100 хиляди долара на информатори, които дадат достоверни данни за нападението.
Първоначално Алексей Петров коментира: „Нищо не става. Грешка казах, че е. Оставам на това мнение. Няма нищо конкретно”, а няколко дни по-късно заяви: „С терористите - като с терористи”. Петров оцеля и след друго нападение през 2002 г.
Източник: БГНЕС