Софийски градски съд върна делото срещу четиримата механици за падналия асансьор през 2014 г. в блок близо до Цариградско шосе, убил една жена и ранил друга, на прокуратурата, предаде БГНЕС.
Павел Панов, който беше прокурор на днешното заседание, обясни, че се е стигнало до тук, защото съдът е преценил, че са допуснати съществени процесуални нарушения, които ограничават правото на защита на подсъдимите лица. По тази причина делото беше върнато на досъдебната фаза на процеса. "Мога да уверя, че след получаване на делото, в най-кратки срокове ще бъдат извършени прецизни привличания на четиримата обвинени, за да не се допусне ново връщане на делото", добави Панов и поясни, че актът на съда не подлежи на обжалване.
За връщане на обвинителния акт на прокуратурата пледира защитата на четиримата обвинени, които настояха за същото. Освен това, по време на заседанието стана ясно, че има несъответствие в обстоятелствената част на производството, неясни факти, обвинения.
Четиримата обвиняеми техници - Сергей Цветков, Петков Петков, Цветан Цветанов и Диян Дервенски не пожелаха да кажат преди началото на заседанието на представителите на медиите дали съжаляват и чувстват ли вина за стореното. Единият от адвокатите им дори забрани всякакви изявления пред медиите.
На делото присъстваше Мария Игнатова, която пострада при падането на асансьора, но оцеля, както и Нина Радунчева - дъщеря на загиналата Цветелина Радунчева.
Пред съдебния състав беше обяснено, че Нина Радунчева е внесла иск за обезщетение за нея и съпруга на Цветелина Радунчева и неин баща - на стойност 400 000 лв. и по-точно по 200 000 лв. за двамата. Пострадалата Мария Игнатова също е внесла иск на стойност 200 000 лв. Съдът обаче не уважи исковете им тъй като реално ход на делото не бе даден.
Следващо заседание на делото ще има, когато прокуратурата внесе нов обвинителен акт.
Припомняме, че през август 2014 г. некачествен ремонт на асансьор отне живота на 46-годишната Цветелина Радулчева, а 41-годишната Мария Ваклинова беше в много в тежко състояние. Асансьорът беше пропаднал заедно с двете жени в жилищен блок, близо до "Цариградско шосе" в София.
Съпругът на Радулчева обясни тогава, че асансьорът е стар и не се знае кога точно е правен ремонт. Вследствие на удара Мария Ваклинова беше с разкъсвания на черния дроб, далака, корема, червата, пикочния мехур, счупени глезени, тежки счупвания по гръбначния стълб и ребрата, и лицево-мозъчна тежка травма.
Няколко часа след трагичния инцидент вицепремиерът тогава Екатерина Захариева разпореди извънредна проверка на всички асансьори в страната. Впоследствие се оказа, че до инцидента се стигнало, защото въжетата на асансьора са се скъсали поради извършен некачествен ремонт. Стана ясно, че надзорната фирма на асансьора ("НБ лифт-контрол") прави технически надзор на още 12 000 асансьора. Същата има съставени 11 страници протокол за нередности и 15 акта за нарушения.
Стана ясно, че лиценз на фирма за надзор или ремонт на асансьори може да се отнема само поради липса персонал, материална база или наличие на процедури за извършване на ремонта.