Тревогата от засилващата се имиграция и от тероризъм са страховете, които най-бързо растат сред европейските граждани. Това показва изследване на Евробарометър сред 28 150 души, проведено между 19 и 29 септември. То бе представено на дискусия за вътрешната политика на ЕС, организирана от Информационното бюро на Европейския парламент в София.
За 47% от анкетираните бежанската вълна е най-голямото предизвикателство и се нарежда веднага след безработицата, която тревожи 49% европейците. За сравнение през 2013 г. само 14% са възприемали мигрантите като проблем за ЕС. Отношението в България е сравнимо с това в Европа – и тук бежанците са проблем за 49% от запитаните. През 2013-а те са били 12%.
Любопитно е, че преди 2 години 67% от българите са посочили като основен проблем безработицата, докато сега те са само 46%. Оказва се, че хората тук се тревожат повече от бежанската вълна, отколкото от вероятността да останат без работа.
Повече от два пъти е нараснал страхът от тероризъм – такъв изпитват 26% от европейците, докато през 2013-а те са били 11%.
Националните различия по темата за бежанците остават, но мнозинството от европейците споделят мнението, че решенията относно бежанския наплив трябва да бъдат общи за ЕС, а не да се взимат от отделните правителства – 66 на сто от анкетираните. Най-много привърженици тази теза има сред гражданите на Кипър, Германия, Испания, Люксембург и Холандия – между 79% и 81%, а най-малко в Естония, Полша и Словакия – 40%. България е в златната среда – 65% са мнение, че решенията трябва да се взимат на европейско ниво.
Въпросът за задължителните квоти също разделя общественото мнение в Европа. Най-силно ги подкрепят германците (97%), най-малко – словаците и чехите (31%). 74% от българите са съгласни с обвързващи квоти. Ние обаче сме сред най-скептичните нации в Европа относно нуждата бежанците да започнат работа в страната - едва 24% са съгласни с икономическата интеграция на бегълците. По този показател България се нарежда до Унгария. На опашката е Словакия, където само 19% подкрепят необходимостта мигрантите да работят. Тук средният процент в Европа е 51%, като най-благосклонни към тази възможност са в Швеция, Дания и Германия.