От 2016 г. многофамилните жилищни блокове с по-малко от 36 апартамента също ще може да кандидатстват за безплатно саниране. Обхватът на Националната програма за енергийна ефективност ще се разшири през следващата година, а в близките месеци ще тръгне и Oперативната европрограма „Региони в растеж“, където също има средства за ремонтни дейности. Това съобщи вчера регионалният министър Лиляна Павлова.
В момента по националната схема с първоначални ресурси от 1 млрд. лв. се приемат само жилищни сгради с минимум 36 жилищни единици, и то строени по индустриален способ: едропанелно жилищно строителство, едроплощен кофраж (ЕПК), пакетно повдигнати плочи и пълзящ кофраж.
По новата Оперативна програма „Региони в растеж“ (2014-2020) ограничения за вида строителство няма да има. Схемата ще бъде отворена за многофамилни сгради и с по-малко от 36 жилища, които се намират в 39-те най-големи града. През новия програмен период тези общини ще разполагат с ресурси от 155 млн. евро за енергийна ефективност както за многофамилни жилищни блокове, така и за публични обекти като детски градини и училища, обясни Лиляна Павлова. Тя допълни, че европари за енергийна ефективност ще има и в 28 по-малки общини.
Всички многофамилни сгради, които се намират извън обсега на европейската „Региони в растеж“ и са с по-малко от 36 апартамента, може да кандидатстват от 1 януари 2016 г. по националната програма, поясни регионалният министър. Там ще се допускат и тухлени сгради, проектирани преди април 1999 г.
Санирането включва подмяна на дограма и топлоизолация, ремонт на покрив, освежаване на стълбищната клетка, ремонт на електрическата инсталация и на системите за отопление, охлаждане и вентилация, намиращи се в общите части, конструктивно укрепване - ако се налага, и други.