"САЩ цени високо партньорството с Прокуратурата на България и службите за сигурност".
Тези думи на посланика на САЩ Н.Пр. Кенет Мертен, изречени на 26 юни 2024, когато за първи път прекрачи прага на Съдебната палата, за да отиде на крака при българския главен прокурор, останаха знакови за българското държавно обвинение.
Знаково Кенет Мертен застана до Борислав Сарафов и публично демонстрира подкрепата на американската страна за ръководителя на Главната прокуратура, макар и той да е в позицията на и.ф.
Тогава написахме, че успехът на Сарафов е безспорен и трябва да се отчете. Доверието, което е завоювал, е с принадена стойност и за България.
Оттук нататък пътят на идеите му за реформиране на българското следствие по модела на американското ФБР е отворен.
Четири месеца по-късно Борислав Сарафов е предложен от Прокурорската колегия за нов главен прокурор с мотива: “Той има управленски опит, знания и опит в правото, отстояване независимостта на прокуратурата, авторитет сред колегите и юридическата общност, морален интегритет!”
А самият Сарафов прие номнацията си като оценка на факта, че в един от най-трудните моменти за прокуратурата, благодарение не толкова на него, колкото на колегите, с които ежедневно работи, са успели заедно да върнат институцията към нормалността и професионализма.
И това е така. Оценено е не само у нас.
През май т.г. Сарафов направи две знакови визити - в Люксембург и във Вашингтон, откъдето се завърна с награди и с послания - американското Федерално бюро за разследване (ФБР), Европейската прокуратура и ред други международни партньори подчертаха, че работят добре с българския главен прокурор, пък бил той и и.ф.
Сарафов бе награден с почетна грамота от директора на ФБР Кристофър Рей, което е сериозно постижение и признание за представител на висшата българска администрация. Подобни жестове не са случайни. Прибави тази грамота към първото отличие, дадено му във ФБР през 2011 година от Робърт Мюлер за съвместната им работа по организираната престъпност и делата срещу Златко Баретата и Братя Галеви, които лично ръководи.
Когата през май т.г. Сарафов посети отново централата на ФБР във Флорида успя да договори с Кристофър Рей съвместно обучение на български и американски следователи.
И заяви целта си - българското следствие да се реформира по модела на американското ФБР като част от категоричната му визия - държавното обвинение да няма нищо общо с политическите опити за неговото унищожаване.
Че прокурорската независимост е постаментът на неговата доктрина за управление пролича в изказването му в Люксембург пред главните прокурори на страните от Европейския съюз, когато застана рамо до рамо с Кьовеши. Още тогава изпъкна едно стратегическо качество на Сарафов - умението да модерира международните отношения на прокуратурата.
А за близо година и половина, откакто седна в креслото на държавен обвинител, се видяха и резултатите от неговата работа - стабилизира институцията, внесе спокойствие сред колегите си, създаде чувството за сигурност и респект. За разлика от предшественика си Гешев Сарафов не обича шумните акции, не е склонен да вдига фойерверки, не прави показни акции, не арестува на улицата и не си прави клипчето от това.
През дългогодишния си стаж в системата Сарафов е усвоил правилото - главният прокурор рядко се показва, действа тихо, но ефективно, за да постигне върховната си цел - да възстанови чувството за справедливост у българите.
До седмици Борислав Сарафов трябва да представи концепцията си за държавното обвинение в следващите 7 години. Ако бъде одобрен - на 16 януари 2025 година ще стане титуляр на поста Главен прокурор на Р България.
Сарафов притежава едно ценно качество - предпочита да не си създава врагове, затова никога не застава ребром срещу колега. Умее да взаимодейства с другите. Беше конкурент на Цацаров, после стана негов заместник и заедно изкараха целия 7-годишен мандат. По предложение на Цацаров и с единодушното одобрение на Прокурорската колегия, оглави Националното следствие през 2017 година. През 2022 година Гешев го предложи и пак единодушно бе избран.
Сега кадровиците, които издигнаха кандидатурата му, казват, че щом са го предложили, значи очакват да бъде избран. С колко гласа - ще видим на 16 януари. Един от тях преди година гласува срещу него, но днес е убеден, че именно Сарафов е правилният избор за нов главен прокурор, който трябва да реформира държавното обвинение така, че обществото да си върне чувството за държавност и справедливост.
Но докато извърви този път Сарафов го чакат много препятствия.
Тепърва ще се правят опити да се оспорва правото на този ВСС да проведе избора, ще се атакува съответствието на неговата номинация, ще се рови и ще се хейти.
Но каквото и да правят противниците му, процедурата е в ход и нищо от това, което е замислено, не може да я спре.
Просто Сарафов трябва да докаже това, което днес амбицията му декларира: "Имам решение на всички актуални проблеми в прокурутурата!"