До тази седмица две коалиции се представяха, че воюват срещу джихадисткия тероризъм на Ислямския халифат (ДАЕШ). Едната, водена от САЩ, подържана от 60-ина държави, но в чиито реални действия, освен самите САЩ, се забелязваха преди всичко Франция, Турция, а и Великобритания и Германия - в последните дни. Втората - особено активна от началото на октомври насам - макар и формално да не е точно коалиция, обхваща Русия, Сирия, Иран и Ирак.
От 15 декември на сцената е трета коалиция. Водена от Саудитска Арабия, тя заявява, че представлява 34 ислямски държави - от Близкия и Далечния изток, че и от Африка. В Близкия изток значими ислямски страни, които са засега извън състава й, са само Иран и Ирак. И разбира се Сирия. Надали е случайно, че не се чу публично нищо за подготовката на тази трета коалиция.
Докато от Риад не бе заявено официално за формирането й, както и това, че Саудитска Арабия поема лидерството й и координацията на действията ще се прави там. Часове по-късно бе съобщено, че дейността на тази коалиция не се предвижда да бъде ограничена във времето. Подразбира се - например само до победата над силите на ДАЕШ. Засега поне, не бяха формално посочени връзки и взаимодействия, например, със САЩ и водената от тях коалиция, или с Арабската лига. Но още в деня на обявяването на коалицията, посланикът на Саудитска Арабия в ООН поиска Русия да прекрати действията на своята авиация в Сирия.
Да видим данните за военния потенциал на страните от новата „анти-терористична коалиция“ - само един поглед е достатъчен, за да си даде всеки сметка, че в това отношение последната „не тежи“ впечатляващо. Но нищо в този район (още от библейски времена!) не става случайно. И нищо не бива с лека ръка да се обявява за маловажно. Дори и относително „скромният“ военен потенциал.
Ако се вземе предвид, че водещата група на коалицията са страни от района, че поне някои от тях имат значителен потенциал в жива сила, и че надали ще имат затруднения да получат желани оръжия - то е ясно, че и в тази насока коалицията не е за подценяване.
Но главният коз на коалицията, водена от Саудитска Арабия, е обстоятелството, че тя е съставена от предимно ислямски държави. Т.е. тя представлява онази естествена среда, в която джихадистките амбиции на Ислямския халифат (ДАЕШ) ще бъдат или унищожени, или приобщени, всмукани така да се каже, със своя политически и емоционален потенциал, за да бъдат използвани на по-широк терен и с преформулирани цели. И преди всичко - при друго лидерство.
Що се отнася до лидерството, не всичко в това направление е предопределено от съюзническите връзки между САЩ и Саудитска Арабия. Сигурно САЩ ще опитат да удовлетворят свои интереси и цели като си послужат със Саудитска Арабия и водената от нея коалиция. Но не по-малко сигурно е, че Саудитска Арабия има свои амбиции, които ще опита да реализира, използвайки съюза си със САЩ.
И както обикновено става при подобно партньорство, всеки смята, че вижда по-далеч от другия в бъдещето, но резултатът неминуемо показва, че все пак единият се е заблуждавал.
Джихадисткият терор на ДАЕШ не дойде на празно място. Той не е и някаква изненада в развитието на цивилизацията през последните два века и по-специално на сблъсъка между глобализма и някои течения на исляма. Това, на което сме свидетели, ни подсказва, че е ударил часът на решителна битка за преразпределение на Близкия изток, на неговите природни богатства и човешки и стратегически потенциал. И в тази битка Саудитска Арабия има претенцията да представлява не само интересите на група държави от района, но и тези на исляма (поне на едно мнозинство).
Проблемът е, че Близкият изток е огромно кълбо от сблъсъци на интереси и амбиции. Всяка от големите държави си има някакви свои си сметки зад общата поза за борба срещу джихадисткия тероризъм. И за чието удовлетворяване е готова да рискува много. В някакъв смисъл този многостранен сблъсък на интереси донякъде успокоява. В края на краищата, не за първи път в историята борбата в един конкретен район ще доведе до компромис и някакво преразпределение на позициите.
Но сегашното преплитане на интереси в Близкия изток и радикалността на амбициите, които изразява, е в основата на риска да не се прецени, в кой момент битката за преразпределение на този район, ще прерастне в битка за владеене на целия свят. И залогът ще приеме размери, които никой не е в състояние нито да предвиди, нито да им отговори.