Какво означава съкращението ЕСО? В момента абревиатурата се използва от държавното дружество „Електроенергиен системен оператор“ и фигурира в десетки документи на Министерството на енергетиката. Стратегическата фирма е собственик и оператор на националната електропреносна мрежа, която в миналото принадлежеше на НЕК. В нейната структура се намира и централното диспечерско управление на електроенергийната система на България.
В близките месеци обаче в страната може да се появи ново държавно предприятие ЕСО - „Единен системен оператор“, което ще осигурява услугите, предоставяни от електронното правителство. Това стана ясно от проект за промени в Закона за електронното управление, пулбикуван от Министерския съвет в Портала за обществени консултации strategy.bg.
„Държавно предприятие „Единен системен оператор“ ще осъществява дейност по: разработка и интеграция на електронни услуги в областта на електронното управление, информационните и комуникационните технологии; делегирано управление на междуведомствени проекти; защита на информационната сигурност на приложните системи и електронните услуги; поддръжка и системна администрация на бази данни, информационни системи, услуги и други“, се казва в мотивите към проекта.
Проектозаконът предвижда създаване на нова държавна агенция „Електронно управление“ към Министерския съвет. За целта ще се обединят сегашната дирекция „Електронно управление“ на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Изпълнителната агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи“.
Държавната агенция ще се ръководи от председател, определен от правителството. Всяка година в срок до 30 септември той ще трябва да внася в Министерския съвет отчет за състоянието и годишен план за развитието и информационните ресурси в администрацията и в Единната електронна съобщителна мрежа.
„През последните 15 години отделните администрации провеждат некоординирани политики по електронизиране на услугите си и градят собствен капацитет и инфраструктура, обслужващи предимно собствените им вътрешни нужди. Това налага централизирането на усилията по въвеждане на електронно управление в единна структура, което ще елиминира дублирането на инфраструктура и на системи в администрациите, ще осигури ясни правила за допустимост на проектите за електронно управление и ще оптимизира съществуващите процеси в администрацията“, пише в мотивите за промените в закона.