Националното сдружение „Недвижими имоти“ призова специализираните интернет портали да променят системите си за офертите, за да се намалят заблуждаващата информация и фалшивите обяви на имоти. Идеята на браншовата организация е обявленията за недвижима собственост да съдържат точна информация за застроената площ на жилището и общите части. Офертната цена трябва да се посочи изрично дали е с включен ДДС, без данък или сделката е необлагаема, предлагат от сдружението.
В момента в обявите за имоти цари абсолютен хаос - не се посочва какво се включва в крайната цена, нито става ясно каква е реалната използваема площ на жилището.
Друго важно предложение на сдружението е лицето, което публикува офертата, изрично да декларира, че е упълномощено за това от собственика на имота. В момента една от най-разпространените лоши практики на пазара е некоректни агенции да „крадат“ обявите на физически лица и да ги обявяват за свои, без притежателят да знае това, алармираха експерти. В повечето случаи обаче тези брокери накърняват интереса на собственика на апартамента, защото те намаляват драстично цената, за да изглежда обявата по-привлекателна.
Данните на националното сдружение потвърдиха ръста на цените на жилищата, за който „Преса“ писа вчера. По думите на председателя на НСНИ Ирена Перфанова жилищата в София са поскъпнали с 5 процента за една година, но при по-маломерните имоти - гарсониери, ръстът достига дори 10 на сто. Повече сделки и лек ръст на цените има в най-големите градове.