Изкуственото раздуване на мита за „руската заплаха“ е необходимо, за да се оправдае съществуването на НАТО, заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за вестник „Московский комсомолец“.
„НАТО отговаря за определена територия и, както е посочено във Вашингтонския договор, осигурява колективна отбрана срещу нападение. Но ако страните остават в рамките на своите граници и никой не ги закача, тогава съществуването на военно-политическия блок губи значението си“, отбеляза Лавров.
Руският външен министър обърна внимание на безсмислените опити на Алианса да открие смисъла на съществуването си, загубен след разпадането на Варшавския договор. „Операцията в Афганистан не помогна на тези опити. Тя се провали и сега ситуацията в страната бързо се влошава - тероризмът се е увеличил, трафикът на наркотици е станал десетократно по-честотен“, отбеляза министърът.
Изявлението си Лавров направи на фона на започващата днес двудневна среща на НАТО в Брюксел, на която ще бъде обсъдени плановете за засилването на военното присъствие на алианса в Източна Европа, включително изграждане на предни постове, разполагане на сили в ротация и складове с оборудване и провеждане на редовни бойни учения.
По време на разговорите ще се дискутира също по засилването на мощта на Алианса в Средиземноморието с цел укрепване на южния фланг, увеличаване на разходите за отбрана, укрепване на кибернетичната защита и отразяването на хибридните заплахи. Ще се състои и поредното планово заседание на комисията Грузия-НАТО.
В навечерието на срещата министърът на отбраната на САЩ Аштън Картър каза, че НАТО трябва да заеме "пълноценна сдържаща позиция", за да предотврати всяка агресия. Той уточни, че не става дума за възраждане на Студената война, а за "конституиране на силно сдържане според съвременните условия".