БСП трябва да се върне към автентичното ляво, за да спечели доверие.
Това заяви бившият президент на ПЕС и бивш лидер на БСП Сергей Станишев в ефира на предаването "Тази неделя" по БТВ.
Станишев разкритикува "консервативното ляво" на председателя в оставка Корнелия Нинова, но предупреди, че има опасност да се продължи без Нинова, но по ниновски.
По повод на предстоящото по-късно заседание на Националния съвет на БСП, на което според слухове Нинова ще бъде изключена от партията, той изтъкна друга опасност - тя да бъде превърната в жертва.
Аз съм подавал оставка веднъж и тя веднага стана ефективна, подавайки оставка не ми е минавало и през ум да редя листите, а още по-малко да заплашвам партията с възможността да участва в изборите, каза Станишев.
Той имаше предвид юридическите проблеми, в които затъна БСП, след като привърженици на Нинова оспориха в съда вписването на временното соцръководство.
Поведението на Нинова не е почтено спрямо БСП. Партията трябва да скъса с ниновизма, ако иска да оцелее, посочи Станишев.
"Свидетели сме на театъра с оставката. Това поведение на Нинова е меко казано непочтено спрямо БСП. Като лидер на партията и аз съм подавал оставка с намерението веднага да стане ефективна. И през ум не ми е минавало да редя следващите листи или да заплашвам участието в изборите, спъвайки регистрацията! Не стига, че левицата се срина от 1 млн. на 150 000 гласа, но в момента една 130 годишна традиция е заплашена от унищожение", бяха точните думи на Станишев.
Станишев обърна внимание, че е единственият бивш председател на БСП, който е останал лоялен към нея.
Виждаме дълбочината на политическата криза - има опасност две от системните партии да участват с по две листи, каза Станишев, коментирайки политическата ситуация в страната и вътрешните проблеми в БСП и ДПС.
Политиците не трябва да забравят - всички граждани плащат цената на техните грешки, предупреди той. И призова - политиците да спрат с езика на омразата.
Запитан би се върнал в листите на БСП, Сергей Станишев отговори, бе би участвал в листите на БСП при промяна в политиката на партията.
“Истината е, че БСП спешно трябва да се промени формално, но и съдържателно. Да се върне към център-лявото, към европейския си облик, за да спечели отново доверието на избирателите. Бих участва в листите, ако видя желание за подобна промяна. Затова от самото начало призовавах за свикване на Конгреса. Така щеше да избегнем юридическия безпорядък, в който се намираме в момента, да направим анализ на грешките и най-важното - да дадем политическа перспектива на БСП и на левите хора в България.”
"Зависи от Националния съвет, за съм на разположение с моите ясни позиции", отбеляза Сергей Станишев.
Той заяви, че би се занимавал с политика, но ако има кауза.
"Ние не живеем като общество с общо бъдеще, всеки се спасява поединично", каза той.
Станишев, който бе премиер от 2005 до 2009 г., обърна внимание, че зад тройната коалиция е имало 2,5 милиона избиратели, а сега, ако се сформира правителство, зад него няма да има и един милион. И предположи, че следващият парламент ще бъде тежко делегитимиран.
Попитан за ситуацията в ДПС, бившият премиер прогнозира, че и двете страни ще платят висока политическа цена. “Политиците трябва да са наясно със своята отговорност и да знаят, че може да рухне цялата политическа система.”, каза той.
Станишев отговори и на въпроси, свързани с кандидатурата му за еврокомисар.
Приех номинацията за еврокомисар като възможност БСП да се върне на политическата сцена и на терена на европейската политика, посочи той.
"Благодаря на членовете на Националния съвет на БСП, които издигнаха моята кандидатура за еврокомисар на България в състава на новата ЕК. Най-вече на Петър Мутафчиев, Жельо Бойчев и Калоян Паргов, както и на тримата заместник-председатели на БСП. Приех предложението като знак за желанието на партията да се върне на политическата сцена и на терена на европейската политика. Но то срещна съпротива от крило в Изпълнителното бюро, което го разчете като опит на левицата да се откъсне от линията на евроскептицизма. Жалко, защото заради тези хора БСП пропусна шанса си да излъчи национална номинация за еврокомисар", каза Станишев.
"Важно е кой ни представлява в Европа, какъв авторитет има, колко е компетентен и по какъв начин може да ретранслира политиките между София и Брюксел. Сигурен съм, че огромното мнозинство от българите, независимо от разочарованията, които носи ЕС, защото не е съвършен и минава през тежки трансформации, осъзнават себе си и своите семейства като част от Съюза. Затова сме заинтересовани ЕС да преодолее кризите в себе си и да стане конкурентен на САЩ и Китай. Изпратените две кандидатури - на Екатерина Захариева и на Юлиян Попов - са силни, имат своя политически и административен опит. Пожелавам им успех на предстоящите нелеки изслушвания в ЕП."
„Тази позиция е важна за България – първо за авторитета на страната и второ, защото в крайна сметка, всички политики, които се случват при нас, на наша територия – било то регионална, икономическа, финансова, всичко е свързано с решенията, които се вземат в Европейския съюз“, коментира още Сергей Станишев.
Станишев обясни, че двамата кандидати от БСП - бившият министър на енергетиката Драгомир Стойнев и евродепутата Цветелина Пенкова имат своя багаж - и политически, и административен.