До края на февруари или най-късно през март от "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" предвиждат да подадат заявление за избор на площадката за изграждането на 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй".
Това обяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски по време на представяне на дейността на агенцията през 2024 година.
Той се позова на официална информация от представители на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности", с които от АЯР са в постоянна връзка относно изграждането на нови мощности на територията на първа атомна централа. Това е тема, която е приоритетна в работата на ядрения регулатор, по думите на неговия председател Бачийски.
"От Агенцията за ядрено регулиране сме в активна връзка с "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности". Уточняват се проблемни въпроси. Последната ни среща беше сега във вторник (11 февруари 2025 година - бел. авт.). Получихме информация, че ще подадат заявление за избор на площадка до края на този или до края на следващия месец", съобщи пред журналисти Цанко Бачийски.
Лицензионната стъпка предвижда на този етап да се подаде заявление за избор на площадка и щом тя бъде избрана, от АЯР пристъпват към процеса на одобряването ѝ.
Това според него означава, че от АЯР ще започнат работата по оценка на документите и евентуално издаване на заповед за одобряване на площадката за 8-и блок.
"Площадката за 7-и блок е одобрена, но защото става дума за (изграждането на нея - бел. авт.) нова ядрена мощност, ще се работи изключително по изискванията на закона и наредбата. Тоест ще бъде подадено отново заявление за избор на площадка, което да докаже, че на площадката на 7-и блок може да се разположи още една ядрена мощност", уточни Бачийски.
По отношение на седми блок председателят на АЯР очаква през следващата година "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" да подаде заявление за проектиране.
"Засега индикациите са това да се случи следващата година", добави Бачийски.
Украйна е проявила интерес да придобие цялото оборудване за АЕЦ "Белене", обяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Цанко Бачийски в коментар за вчерашното решение на Киев, с което беше одобрено купуването на двата ядрени реактори от България.
С продажбата на оборудването ще бъде сложен окончателно край на проекта за АЕЦ "Белене" в този му вид. Ако се вземе решение за строителство с друга технология, работата ще започне от самото начало - избор на площадка, разрешителни и т.н. Това коментира председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски.
Преди ден украинският парламент одобри възможността оператора на ядрените мощности "Енергоатом" да закупи оборудването за АЕЦ "Белене".
Те са поискали целия пакет, който имаме. Според украинските планове оборудването за АЕЦ "Белене" ще бъде използвано за довършване на трети и четвърти блок на Хмелницката АЕЦ. Според техните оценки цената на проекта е около 1 млрд. долара. Цената на оборудването е над 600 млн. евро.
Не е ясно обаче дали България е готова да продаде цялото оборудване - продължават анализите дали част от него ще може да се използва за двата работещи реактора в Козлодуй. Става въпрос за парогенераторите, особено след проблемите и течовете в трети парогенератор на шести блок.
Бачийски уточни, че в момента се проверява дали доставените на страната ни парогенератори по проекта за втора атомна централа не могат да бъдат запазени и използвани в АЕЦ "Козлодуй", след като няколко пъти имаше проблем с тези генератори на шести блок на централата.
Това се е случвало например в Украйна, в Русия. И затова единствено парогенераторите са предмет на обследване, на въпроси дали е необходимо да ги задържим, или можем да ги предадем", каза директорът на Агенцията за ядрено регулиране.
ПП подкрепи продажбата на двата реактора на АЕЦ "Белене" на Украйна
Миналата година след дебати в парламента срокът за преговори с Украйна бе удължен до март, докогато трябва да е ясно и заключението на работната група дали доставените за АЕЦ "Белене" парогенератори могат да бъдат използвани в централата в Козлодуй.